Operacja jaskry przesunięta na 2028 rok. 86-letnia pacjentka: zakpiono sobie ze mnie

24.03.2019 | Operacja jaskry przesunięta na 2028 rok. 86-letnia pacjentka: zakpiono sobie ze mnie
24.03.2019 | Operacja jaskry przesunięta na 2028 rok. 86-letnia pacjentka: zakpiono sobie ze mnie
Marek Nowicki | Fakty TVN
24.03.2019 | Operacja jaskry przesunięta na 2028 rok. 86-letnia pacjentka: zakpiono sobie ze mnieMarek Nowicki | Fakty TVN

Starsza pacjentka czekała od lat na operację usunięcia zaćmy i jaskry. Miała się doczekać w czerwcu. Ale nagle szok - przyszło zawiadomienie, że termin został przesunięty o kolejne 9 lat. Pacjentka pyta, czy doczeka.

Pani Irmina Kurowska ma 86 lat i uprawnienia kombatanckie. Jest wdową po żołnierzu Armii Krajowej. Od czterech lat czeka na operację usunięcia zaćmy i jaskry.

Kiedy minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił, że likwiduje limity na operację zaćmy, to pani Kurowska bardzo się ucieszyła. Zbyt wcześnie. Chwilę potem przyszedł do niej list, że zabieg, który miała mieć wreszcie w czerwcu tego roku, zostaje przesunięty na grudzień 2028 roku.

- Nie wiedziałam, czy mam wyć z wściekłości czy śmiać się. Pierwsza wersja moja była taka, że urzędnik pomylił się, wpisując datę - komentuje pani Irmina Kurowska.

Zmniejszone limity na jaskrę

Nikt się nie pomylił. Sprawdziliśmy w przychodni, która przysłała list. Mają tu kolejne takie listy do wysłania do kilkuset osób, na jeszcze odleglejsze terminy. To jaki jest najbliższy wolny termin?

- Dziś, jeśli ktoś do nas zadzwoni, to czerwiec 2036 roku - odpowiada dr Andrzej Mądrala, prezes zarządu Centrum Medycznego "Mavit". Chociaż na samą operację zaćmy nie ma już limitów, to operacji usunięcia jaskry ta przychodnia może wykonać mniej.

- Ten kontrakt został tak znacząco zmniejszony, że proszę sobie wyobrazić, że możemy w ciągu kwartału wykonać za otrzymane pieniądze nie więcej niż 7-10 zabiegów - tłumaczy dr Andrzej Mądrala. Dodaje, że wcześniej operacji usunięcia jaskry na kontrakcie NFZ mogli robić co najmniej trzy razy więcej.

Gdzie indziej kolejki krótsze

W Narodowym Funduszu Zdrowia twierdzą, że pacjentka tak długo czekać nie musi.

- To jest oczywiście absurdalne i wręcz niedopuszczalne. Zwłaszcza, że w samej Warszawie są placówki, które wykonują tego typu zabiegi w znacznie krótszym czasie. Na przykład szpital przy Stępińskiej (Szpital Czerniakowski - przyp. red.) oferuje jeszcze termin tegoroczny - informuje Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy mazowieckiego NFZ.

Pani Irmina Kurowska nie chodzi jednak po szpitalach i nie sprawdza długości kolejek. Nie korzysta też z internetu. Słabo widzi, potrzebuje pomocy. Jedyna oficjalna informacja, jaką posiada, to ta, że ma się zgłosić na zabieg, jak skończy 95 lat.

- Zakpiono sobie ze mnie, starego człowieka, już całkowicie. W tym wieku 9 lat? To chyba tylko młody człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, jaka to strasznie długa perspektywa przede mną. I powstaje znak zapytania: kto mi przedłuży to życie do zabiegu? - pyta pani Irmina Kurowska.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS