Lockdown tylko pogłębił problemy. "Mamy dzieci, które ważą powyżej stu kilo"

15.06.2021 | Lockdown tylko pogłębił problemy. "Mamy dzieci, które ważą powyżej stu kilo"
15.06.2021 | Lockdown tylko pogłębił problemy. "Mamy dzieci, które ważą powyżej stu kilo"
Renta Kijowska | Fakty TVN
15.06.2021 | Lockdown tylko pogłębił problemy. "Mamy dzieci, które ważą powyżej stu kilo"Renta Kijowska | Fakty TVN

Pandemia tylko pogłębiła bardzo poważny problem. Zdalne lekcje przed komputerem, brak ruchu, zabaw i ćwiczeń na świeżym powietrzu skończyły się nadwagą u wielu dzieci. Niektóre z nich ważą nawet dwa razy więcej, niż powinny. Lekarze to widzą, dlatego proponują turnusy odchudzające.

Każdy zgubiony gram ma wielką wagę, nawet jeśli pacjentom turnusu leczenia otyłości w Radziszowie śnią się chipsy i ciastka, a podczas ćwiczeń marzą, że jadą do sklepu po upragnionego loda.

- Przytyłem jakieś 20 kilo na samej pandemii – mówi Antek Ożóg, uczestnik turnusu.

Nie tylko Antkowi lockdown zaszkodził. - Dużo jadłem, nigdzie nie wychodziłem, bo była pandemia – opowiada kolejny uczestnik Maks Bobek.

Dlatego zespół lekarzy, terapeutów i dietetyków z dziecięcego szpitala im. św. Ludwika w Radziszowie niedaleko Krakowa zorganizował popandemiczne turnusy leczenia otyłości.

- Mamy dzieci, które ważą powyżej stu kilo. Bywa, że mają więcej niż dwa razy należną masę ciała. Problem jest naprawdę duży – zwraca uwagę dr Grażyna Spychałowicz-Brol, specjalistka pediatrii i rehabilitacji medycznej ze Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Radziszowie.

- Będą niedługo wakacje, będziemy pływać w morzu, trzeba będzie się opalać i trzeba schudnąć – mówi o swoich motywacjach Maciek Windak, uczestnik turnusu. - Chciałbym też ładnie wyglądać – dodaje.

"Dobry wygląd" jest równie ważny jak zdrowie, które sypie się nastolatkom pod naporem kilogramów. Czterotygodniowy turnus ma zaszczepić w młodych pacjentach zdrowe nawyki.

Jak dzień rozpoczynają młodzi pacjenci?

Uczestnicy turnusu w Radziszowie pierwszy trening rozpoczynają tuż po pobudce. - Żeby podkręcić metabolizm przed śniadaniem, później idą na śniadanie, a potem znów wracają do nas – wyjaśnia Jagoda Pitala, fizjoterapeutka ze szpitala w Radziszowie.

Dzienny limit spożywanych posiłków nie może przekraczać 1800 kalorii, czyli o kilkaset mniej niż przewiduje nastolatkowa norma. Niektórzy, w szpitalnym sklepiku, próbowali limity nagiąć.

- Weszłam do sklepiku, bo chciałam o coś zapytać i widziałam dwie pacjentki, które chciały sobie kupić drożdżóweczki – mówi Ewa Grajewska-Burda, dietetyczka.

- To jest swoisty zespół odstawienia wtedy, kiedy zmniejszamy ilość kalorii, ilość węglowodanów. Pojawiają się nawet napady niezadowolenia połączone z takimi napadami agresji – tłumaczy dr Grażyna Spychałowicz-Brol.

Drugi tydzień - jak wspominają uczestnicy turnusu - był już łatwiejszy, aż żal im wyjeżdżać. - Jeden, najgorszy minus to jest, że za trzy dni wyjeżdżam – mówi Maks Bobek.

Wszystkim podopiecznym udało się zrzucić zbędne kilogramy, a rekordzista stracił siedem kilo.

- Mama powiedziała, że jak przyjadę do domu, to wszyscy się będą odchudzać, nawet babcia – opowiada Maciek Windak, jeden z uczestników turnusu.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS