Lekarze w kwarantannie, brakuje krwi, zabiegi odwoływane. Kto nas będzie leczył?

20.03.2020 | Lekarze w kwarantannie, brakuje krwi, zabiegi odwoływane. Kto nas będzie leczył?
20.03.2020 | Lekarze w kwarantannie, brakuje krwi, zabiegi odwoływane. Kto nas będzie leczył?
Marek Nowicki | Fakty TVN
20.03.2020 | Lekarze w kwarantannie, brakuje krwi, zabiegi odwoływane. Kto nas będzie leczył?Marek Nowicki | Fakty TVN

Szczyt zachorowań na COVID-19 w Polsce dopiero przed nami. Zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 przybywa, a tymczasem niektórzy lekarze sami trafiają do kwarantanny domowej, bo okazuje się, że mieli styczność w szpitalu z osobą zakażoną, a nie mieli na sobie środków ochrony osobistej. Epidemiolog prof. Janusz Kocik uważa, że pracownicy szpitali powinni w takiej sytuacji pracować dalej mimo wszystko. Szpitale borykają się też z innym problemem: brakuje krwi do zabiegów, bo brakuje dawców.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Puste korytarze szpitalne, sale operacyjne i oddziały ratunkowe. Epidemia nowej choroby koronawirusowej zaczyna wpływać na wszystkie szpitale - od szpitali powiatowych po instytuty naukowe. Centrum Onkologii w Warszawie zamknęło Centrum Profilaktyki Nowotworów. Szpital w Aleksandrowie Kujawskim wstrzymał operacje planowe - od zaraz i nie wiadomo, na jak długo.

- Z pewnością, jeśli to będzie tydzień, to będzie to kilkadziesiąt zabiegów, jak będzie dwa-trzy tygodnie, to może się zmienić w kilkaset - ocenia Mariusz Trojanowski, dyrektor Powiatowego Szpitala w Aleksandrowie Kujawskim.

Sparaliżowana jest też częściowo praca Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie.

- Na tydzień został wyłączony z użytkowania oddział pulmonologiczny. Wszyscy pacjenci, którzy tam są, będą tydzień dłużej w szpitalu - twierdzi Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie.

To z powodu pacjenta, który pojawił się w częstochowskim szpitalu, będąc zakażonym nowym koronawirusem. Wcześniej inne oddziały z tych samych powodów trzeba było zamykać w Rzeszowie, Warszawie, Nowym Mieście, Gdyni, Gdańsku i Dąbrowie Górniczej.

Kwarantanna nie dla lekarzy?

Kilkudziesięciu pracowników służby zdrowia jest w kwarantannie. Jeśli epidemia się zaostrzy, trzeba będzie jednak z tej kwarantanny dla lekarzy i pielęgniarek zrezygnować - tak uważa epidemiolog Janusz Kocik.

- Personel powinien po prostu pracować z chorymi tak długo, dopóki sami mieliby się nie pochorować, bo kwarantanna takich osób, bo doszło do kontaktu (z osobą zarażoną - przyp. red.), w prosty sposób eliminuje całe szpitale i całe oddziały z pracy. Nie chciałbym być kontrowersyjny w tym, co mówię, ale w scenariuszu pandemicznym jest to możliwe, że po ekspozycjach mimo wszystko powinniśmy dalej pracować - twierdzi epidemiolog prof. Janusz Kocik.

Nie będzie po prostu innego wyjścia, bo szpitale staną. Zaczyna brakować nie tylko ludzi, ale i krwi. To jeden z powodów, dla których szpital w Wieluniu już w tym tygodniu wykonał o jedną trzecią mniej zabiegów niż zwykle.

Odwoływane zabiegi

- Ortopedzi zasygnalizowali, że mają problem z zabezpieczeniem odpowiedniej grupy krwi do operacji wszczepienia protezy stawu biodrowego lub kolanowego. Bez zabezpieczenia w taką krew oni nie będą podejmowali ryzyka, bo gdyby trzeba było przetoczyć, nie mając krwi, to wiadomo, jakie by to było niebezpieczeństwo - tłumaczy Janusz Atłachowicz, dyrektor Powiatowego Szpitala w Wieluniu.

Narodowy Fundusz Zdrowia wyda lada moment komunikat z całą listą zabiegów, które powinny być wstrzymane we wszystkich szpitalach w całym kraju.

- Mówimy konkretnie o zabiegach ortopedycznych, o zabiegach dotyczących między innymi przełyku, dróg moczowych, endoprotezy, tak jak mówi ortopedia, wszędzie tam, gdzie wykorzystywana jest krew - wymienia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

W obliczu pandemii COVID-19 wielu ludzi zrezygnowało z oddawania krwi, a poza tym nie wszyscy mogą ją teraz oddawać. Ci, którzy niedawno przebywali za granicą, otrzymali zakaz. Dlatego nowi dawcy są nie tylko mile widziani, ale wręcz pożądani.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Polska Straż Graniczna rozbiła międzynarodową grupę przestępczą, zajmującą się organizowaniem przerzutu ludzi z Syrii i Iraku do Białorusi, a potem do Polski. Szef gangu, Ahmad R., został właśnie zatrzymany w Niemczech. Jak wykazało śledztwo, ogromne środki były dzielone nie tylko pomiędzy członów grupy, ale wysyłane na konta dobrze znanych organizacji terrorystycznych.

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Zatrzymano Syryjczyka, który kierował przerzutem imigrantów przez polsko-białoruską granicę

Źródło:
Fakty TVN

"Skoczysz mi po ampułeczki?" - tak mówił lekarz do koleżanki lekarki w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. W tych "ampułeczkach" miał być fentanyl, który lekarz miał sobie podawać w kroplówce podczas przyjmowania pacjentów na oddziale ratunkowym. Świadkowie twierdzą, że dyrektor szpitala doskonale o wszystkim wiedział.

Lekarz mógł zażywać fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Lekarz mógł zażywać fentanyl na dyżurze, a dyrektor szpitala miał o tym wiedzieć. Ukarał ratowniczki-sygnalistki

Źródło:
Fakty TVN

Gotowanie na kuchence gazowej może skończyć się astmą. Takie są wnioski z najnowszych badań amerykańskich naukowców. Kuchenki gazowe wydzielają wszystko to, co znaleźć można w dymie smogowym.

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Amerykańscy naukowcy biją na alarm. Gotowanie na kuchenkach gazowych szkodzi zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli mamy mieć kandydata na to stanowisko z Polski, to uważam, że Radosław Sikorski jest wyjątkowo dobrym - powiedziała w "Faktach po Faktach" europosłanka Ewa Kopacz (PO) o funkcji unijnego komisarza do spraw obronności. Chęć powołania takiego stanowiska ogłosiła szefowa Komisji Europejskiej.

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Polscy kandydaci na unijnego komisarza. "Prezydent może wreszcie trochę otrzeźwieje"

Źródło:
TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Polski sędzia zbiegł na Białoruś - tak brzmią nagłówki w czołowych światowych mediach o sprawie Tomasza Szmydta. Te zachodnie podkreślają, że to ucieczka do kraju autokratycznego, któremu blisko do Putina. Przekazują, że to zachowanie w Polsce jest odbierane jako zdrada. Wschodnie media z kolei skupiają się na słowach sędziego i sugerują, że w Polsce nie mógł swobodnie wypowiadać się o sytuacji w swoim kraju.

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Ucieczka polskiego sędziego na Białoruś komentowana i na Zachodzie, i na Wschodzie. "Niecodzienna historia"

Źródło:
Fakty  o Świecie TVN24 BiS

Nie można brać demokracji za pewnik - to jedna z rad, ktore seniorzy zdecydowali się przekazać młodemu pokoleniu. W spocie Parlamentu Europejskiego zachęcającym do wzięcia udziału w wyborach seniorzy przypomnieli o tym, jak wygląda rzeczywistość bez wolności politycznej.

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Seniorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS