"Sytuacja wymyka się spod kontroli. Potrzebujemy bardzo szybkich zmian"

28.09.2020 | "Sytuacja wymyka się spod kontroli. Potrzebujemy bardzo szybkich zmian"
28.09.2020 | "Sytuacja wymyka się spod kontroli. Potrzebujemy bardzo szybkich zmian"
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
28.09.2020 | "Sytuacja wymyka się spod kontroli. Potrzebujemy bardzo szybkich zmian"Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Ostatniej doby potwierdzono ponad 1300 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Zdaniem ekspertów potrzeba szybkich działań korygujących w dotychczasowej strategii walki z epidemią. Czy rząd ma skuteczny plan walki z SARS-CoV-2?

W poniedziałek odbyło się zwołane przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego posiedzenie sztabu kryzysowego związane z przyrostem zakażeń koronawirusem.

Wszystko dlatego, że w niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1350 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem, z czego najwięcej, bo aż 193 wykryto w województwie mazowieckim.

- Pomimo tego, że rządzący zapewniali jeszcze kilka miesięcy temu, że sytuacja jest bezpieczna, to ona niestety w tej chwili się pogarsza - mówił Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej.

Samorządy muszą przygotować plany działań na dalszą walkę z koronawirusem, bo nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie nastąpiła radykalna poprawa.

Polska wchodzi w drugą fazę epidemii?

Z danych przekazanych przez resort zdrowia wynika, że w niedzielę wykonano zaledwie 13 tysięcy testów. Potwierdzono natomiast ponad 1300 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2. To oznacza, że co dziesiąty test był pozytywny.

Jeżeli cofniemy się do danych sprzed kliku dni, to wyraźnie widać, że skokowy wzrost nowych przypadków cały czas utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie - na takim, jakiego nie było od początku epidemii COVID-19 w Polsce.

- Na pewno jesteśmy w innej fazie, w innej, nowej fali - ocenił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Wypowiedź szefa rządu można uznać za przyznanie, że Polska mierzy się właśnie z kolejnym, silniejszym uderzeniem epidemii COVID-19.

Do sytuacji epidemicznej w kraju odniósł się również minister zdrowia Adam Niedzielski. "Polska pozostaje nadal jednym z najbezpieczniejszych krajów Europy, ale pamiętajmy, że ryzyko eskalacji jest wysokie" - napisał na Twitterze minister.

Wpis ministra zdrowia z niedzieliAdam Niedzielski | Twitter

Opublikowany przez ministra zdrowia wpis może być kolejnym potwierdzeniem, że na horyzoncie nie widać końca epidemii.

"Najgorsze przed nami"

- Sytuacja w tej chwili wymyka się spod kontroli. Potrzebujemy bardzo szybkich zmian w przepisach, które zostały ustanowione na początku września, ponieważ pojawił się chaos - ocenia immunolog i ekspert do spraw zakażeń doktor Paweł Grzesiowski.

Apeli lekarzy rząd może, ale nie musi słuchać. Jednak oficjalny apel opozycji o debatę i zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego trudniej będzie zbyć milczeniem.

- Do takiego spotkania, wspólnie, dla pacjentów, dla ochrony zdrowia, wzywamy ministra zdrowia, wszystkie siły polityczne - apeluje Władysław Kosiniak-Kamysz z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Trzeba usiąść, posłuchać fachowców i podjąć odważne decyzje, bo najgorsze przed nami - dodaje wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej.

Opozycja zarzuca rządzącym, że gdy nadciągała nowa fala koronawirusa, gdy kolejne dane były gorsze od poprzednich, rząd był przy Nowogrodzkiej - w stanie tymczasowości, a Ministerstwo Zdrowia w niepewności, czy zaraz nie będzie wyborów.

- Kiedy jest 1500 (przypadków zakażeń dziennie - przyp.red.) albo i więcej, z możliwością wzrostu, to rząd zajmuje się sobą - zauważył marszałek Senatu Tomasz Grodzki z Platformy Obywatelskiej.

Były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha z Prawa i Sprawiedliwości zaznacza jednak, że nie można mówić, że coś zostało zaniedbane w skandaliczny sposób. - Pewnie, błędy się zdarzają, bo wszędzie się zdarzają - odpowiada.

Konsultacje resortu zdrowia

W poniedziałek minister zdrowia rozmawiał z lekarzami z oddziałów zakaźnych, którzy od początku epidemii byli na pierwszej linii frontu. W czwartek Niedzielski będzie rozmawiać z lekarzami rodzinnymi, czyli tymi, których właśnie wysłano na linię frontu walki z koronawirusem.

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej domagają zmian w przepisach. Chcą między innymi móc wysyłać pacjentów na testy tylko po rozmowie telefonicznej.

Obecnie pacjenta na testy mogą skierować tylko po badaniu w gabinecie i tylko wtedy, gdy pacjent ma wszystkie cztery objawy - wysoką gorączkę, kaszel, duszności oraz stracił węch lub smak.

- Środowisko zarówno pacjentów, jak i lekarzy chciałoby możliwie prostszych schematów - zaznaczył doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

O tym, że nawet duża wiedza o koronawirusie nie chroni przed zakażeniem, niech świadczy fakt, że - jak poinformował w poniedziałek portal onet.pl - chory jest były minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Według informacji "Faktów" TVN Szumowski chorobę przechodzi niemal bezobjawowo i lada dzień kończy domową izolację.

Autor: Krzysztod Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS