Problemy z dostawami szczepionek. "Głęboką frustracją jest to, że niewiele z tym możemy zrobić"

27.01 | Problemy z dostawami szczepionek. "Głęboką frustracją jest to, że niewiele z tym możemy zrobić"tvn24

Czy produkowane w Unii szczepionki są wywożone zagranicę i sprzedawane drożej w innych krajach pyta Komisja Europejska, bo straciła cierpliwość. Zaktualizowany przez rząd kalendarz dostaw szczepionek kończy się na przełomie marca i kwietnia. Jak będą wyglądały kolejne? Tu nie ma prostej odpowiedzi. Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych, twierdzi, że "nikt odpowiedzialny" nie jest w stanie wskazać konkretnych dat.

Unia zmienia zasady gry. Cierpliwość się skończyła, gdy kolejny producent szczepionki - AstraZeneca - poinformował o kolejnym ograniczeniu dostaw. Unia powiedziała "dość!".

- Odrzucamy logikę "kto pierwszy ten lepszy". Taka może obowiązywać u lokalnego rzeźnika w sklepie mięsnym, a nie tu, gdy są podpisane umowy - mówi Stella Kyriakides, komisarz Unii Europejskiej do spraw zdrowia.

Komisja Europejska - bo to ona w imieniu całej Unii składa zamówienia na szczepionki - chce mieć kontrolę nad tym, co dzieje się z dostawami i dlaczego kolejne są ograniczane lub opóźniane. W języku polityki oznacza to "utratę zaufania" do producentów.

Bruksela otwarcie stawia pytanie: czy produkowane na terenie Unii szczepionki są wywożone za granice i sprzedawane drożej w innych krajach? Komisja Europejska przygotowuje nowe procedury dotyczące kontroli dostaw. Jednocześnie Komisja ma nadzieję, że produkcja na terenie Unii przyspieszy.

- Jeżeli dostajemy raz harmonogram dostaw, oczekujemy, żeby on był realizowany, a nie z dwu-, trzydniowym albo jednodniowym wyprzedzeniem zmieniany na niekorzyść tych dostaw - mówi Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

"Głęboka frustracja"

Kalendarz dostaw, który publikuje polski rząd, został już zmodyfikowany. Dalej jednak zakłada, że dostawy za chwilę wrócą do normy. Ale te dostawy są mniejsze niż oczekiwano, mniejsze niż zapowiadali producenci. Przynajmniej na razie.

- Głęboką frustracją jest tak naprawdę to, że niewiele z tym możemy zrobić - przekonuje profesor Andrzej Fal, kierownik Kliniki Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Rządowy kalendarz kończy się na przełomie marca i kwietnia. Do tego czasu pierwszą dawkę powinno otrzymać nieco ponad 3 miliony Polaków. Po drodze oczywiście większość z nich otrzyma też drugą dawkę.

Co dalej? Jak będą wyglądały kolejne dostawy? Tu nie ma prostej odpowiedzi. Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych, twierdzi, że "nikt odpowiedzialny" nie jest w stanie wskazać konkretnych dat.

W oczekiwaniu na pozostałe firmy

Do końca marca nie uda się zaszczepić nawet wszystkich seniorów w wieku 70 plus. Tempo dostaw, a więc i tempo szczepień, skokowo ma wzrosnąć w okolicach kwietnia.

Dziś w Europie dalej szczepi się szczepionkami tylko dwóch firm - Pfizera i Moderny.

Szczepionka kolejnego producenta - firmy AstraZeneca - według ustaleń redakcji "Faktów" TVN zostanie zatwierdzona pod koniec tygodnia. W połowie lutego zaś wniosek o dopuszczenie na rynek składa także firma Johnson & Johnson.

W pierwszym kwartale wnioskować ma o to jeszcze firma CureVac, Sanofi - dopiero pod koniec roku. Szczepionka firmy Johnson & Johnson oczekiwana jest bardzo, bo ma tylko jedną, a nie dwie dawki.

- Mamy w tej chwili już zakontraktowane 85 milionów dawek tych szczepionek, co wystarczy na zaszczepienie 50 milionów osób - informuje minister zdrowia Adam Niedzielski.

Przyspieszyć dostawy ma decyzja francuskiego koncernu Sanofi. Chce on uruchomić w swoich fabrykach produkcje szczepionek Pfizera.

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Autor: Krzysztod Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jedną z obietnic wyborczych mają być zmiany dotyczące prac domowych. Od kwietnia miało ich nie być dla najmłodszych uczniów, ale im bliżej tego historycznego wydarzenia, tym bardziej sprawa się komplikuje.

Prace domowe miały odejść do lamusa. "Nie wiemy, kiedy to rozporządzenie wejdzie w życie"

Prace domowe miały odejść do lamusa. "Nie wiemy, kiedy to rozporządzenie wejdzie w życie"

Źródło:
Fakty TVN

Ta historia zaczęła się pod Łomżą, kiedy rolnik w wypadku stracił dwa palce. Mężczyźnie udało się pomóc, ale nie bez przeszkód, bo w Polsce wciąż jest problem z dyżurami replantacyjnymi. Obecnie system polega na tym, że ktoś siada przy telefonie i obdzwania kolejne szpitale. Jeśli będzie uparty i będzie miał szczęście - to w innym województwie być może znajdzie lekarza.

Brak dyżurów replantacyjnych wciąż jest problemem. Panuje "improwizacja, partyzantka, harcerstwo"

Brak dyżurów replantacyjnych wciąż jest problemem. Panuje "improwizacja, partyzantka, harcerstwo"

Źródło:
Fakty TVN

Były wiceminister aktywów państwowych ponownie stanął przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych. Artur Soboń tym razem był nieco bardziej rozmowny, może dlatego, że nie dostał szansy na zastosowanie wybiegu z odwoływaniem się do swobodnej wypowiedzi.

Artur Soboń ponownie zeznawał przed sejmową komisją śledczą do spraw "wyborów kopertowych"

Artur Soboń ponownie zeznawał przed sejmową komisją śledczą do spraw "wyborów kopertowych"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Sejmu zlecił Najwyższej Izbie Kontroli przeprowadzenie kontroli finansowania Kościołów i związków wyznaniowych ze środków publicznych. Szymon Hołownia chce, by szczególną uwagą objęte było finansowanie Kościoła katolickiego od 12 listopada 2019 roku do 12 listopada 2023 roku. W tle jest zastrzeżenie dotyczące publicznych pieniędzy dla imperium ojca Rydzyka, ale też sprawa odebrania Domowi Chłopaków w Broniszewicach części wsparcia publicznego.

Pytania o pieniądze dla organizacji katolickich. "Siostry prowadzą piękne miejsce i powinny mieć stabilne finansowanie"

Pytania o pieniądze dla organizacji katolickich. "Siostry prowadzą piękne miejsce i powinny mieć stabilne finansowanie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Z "Gry o Tron" do nietuzinkowej komedii romantycznej. Peter Dinklage znany z roli Tyriona Lannistera tym razem zagrał w "Miłości bez ostrzeżenia", którą od tego weekendu można oglądać w kinach w Polsce. Wcielił się w postać nowojorskiego kompozytora, desperacko poszukującego weny. U jego boku pojawiły się nagrodzone Oscarem Marisa Tomei i Anne Hathaway, a także Polka - Joanna Kulig. Podczas festiwalu filmowego w Berlinie z Peterem Dinklagem i Marisą Tomei rozmawiała Ewelina Witenberg.

"Jest tak wielu lepszych ode mnie aktorów, ale nie odnajdują drogi, na którą zasługują". Rozmowa z Peterem Dinklagem i Marisą Tomei

"Jest tak wielu lepszych ode mnie aktorów, ale nie odnajdują drogi, na którą zasługują". Rozmowa z Peterem Dinklagem i Marisą Tomei

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jarosław Kaczyński jest podłym łgarzem. Dowiodę tego sądownie - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł KO Krzysztof Brejza. Odniósł się do przesłuchania prezesa PiS przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga) ocenił, iż Kaczyński "zaczął pokazywać, że on de facto nie uznaje państwa polskiego, jeżeli on tym państwem nie kieruje".

Brejza: Kaczyński ma obsesję na punkcie mojej rodziny i to jest przerażające

Brejza: Kaczyński ma obsesję na punkcie mojej rodziny i to jest przerażające

Źródło:
TVN24

20 procent podwyżki dla strefy budżetowej, in vitro, odblokowane pieniądze z KPO, większe środki na uzbrojenie i "przywracanie wymiaru sprawiedliwości do rodziny europejskiej" - to, zdaniem wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego (Trzecia Droga) najważniejsze osiągnięcia prawie stu dni rządu Donalda Tuska. - Polska wróciła na arenę międzynarodową z przytupem - dodała Aleksandra Gajewska (Koalicja Obywatelska).

Bilans po prawie stu dniach rządu Tuska. Jakie obietnice spełniono? Na co trzeba czekać?

Bilans po prawie stu dniach rządu Tuska. Jakie obietnice spełniono? Na co trzeba czekać?

Źródło:
TVN24

Od początku było wiadomo, że nie będą to ani wolne, ani uczciwe wybory. Choć na kartach do głosowania znalazły się cztery nazwiska, to zwycięzca był znany od dawna. Według Centralnej Komisji Wyborczej na Władimira Putina miało zagłosować rekordowe ponad 87 procent wyborców.

Wyniki "wyborów" w Rosji bez niespodzianek. Putin "robi wszystko, co w jego mocy, by rządzić"

Wyniki "wyborów" w Rosji bez niespodzianek. Putin "robi wszystko, co w jego mocy, by rządzić"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Haiti jest na skraju upadku. Władze w kraju przejmują gangi. Wśród dzieci panuje ogromny głód, ceny rosną, a zarabianie pieniędzy, gdy dookoła panuje przemoc, jest właściwie niemożliwe. Problem jest też z dostarczaniem pomocy. UNICEF poinformował, że w stolicy okradziono kontener z pomocą dla noworodków i ich matek.

Strzelaniny na ulicach, podpalenia i porwania. Gangi opanowały stolicę Haiti

Strzelaniny na ulicach, podpalenia i porwania. Gangi opanowały stolicę Haiti

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak spojrzymy ogólnie na listy kandydatów w wyborach samorządowych - to niemal połowa to kobiety. Jednak jak spojrzymy dokładniej na "jedynki", czyli miejsca prawie na pewno biorące, to mężczyźni stanowią 85 procent.

Wybory samorządowe 2024. Partie stawiają na kobiety, ale w niewielu miejscach otwierają one listy wyborcze

Wybory samorządowe 2024. Partie stawiają na kobiety, ale w niewielu miejscach otwierają one listy wyborcze

Źródło:
Fakty TVN