Wydłużenie kadencji samorządowców? Kolejne pomysły zmian w kodeksie wyborczym


Nadzwyczajna sejmowa komisja pracuje nad zmianami w ordynacji wyborczej. Wśród proponowanych zmian jest między innymi likwidacja głosowania korespondencyjnego, wymiana członków Państwowej Komisji Wyborczej a także ograniczenie do dwóch liczby kadencji wójtów burmistrzów i prezydentów miast. Pojawiają się też koleje pomysły, jak wydłużenie kadencji samorządowców z czterech do pięciu lat. Dalsza dyskusja od poniedziałku, ale już bez przedstawicieli PKW i Krajowego Biura Wyborczego. Przedstawiciele tych instytucji bojkotują prace, bo - jak podkreślają - ciągle są oskarżani o wyborcze nieprawidłowości sprzed trzech lat.

To nie był wielki protest, bo nie mógł taki być. Mała manifestacja była głosem w imieniu tych, którzy właśnie nie mogą wyjść na ulice i protestować. Tych, którzy nie mogą pójść do urn i zagłosować. Głosowali korespondencyjnie, ale po zmianach proponowanych przez PiS, praktycznie stracą prawa wyborcze.

- Opamiętajcie się. Jest jeszcze czas, żeby przywrócić cywilizowane formy udziału osób niepełnosprawnych w wyborach - apeluje do posłów Sławomir Piechota, poseł PO, który porusza się na wózku inwalidzkim. - Nasz kraj był otwarty. Także na wybory bez barier - dodaje Bartłomiej Skrzyński, rzecznik prezydenta Wrocławia ds. osób z niepełnosprawnością.

Według polityków PiS zmieniających kodeks wyborczy trzeba zlikwidować głosowanie korespondencyjne, aby nie było fałszerstw.

Zresztą słowo "fałszerstwo" podczas prac komisji pada często. Dlatego oskarżani przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego zrezygnowali z dalszego udziału w pracach.

"Te zmiany są przejrzyste i transparentne"

Według opozycji - w tym wszystkim co proponuje PiS chodzi o jedno. - Doprowadzi tylko i wyłącznie do "pisyzacji" samorządów - grzmiał na obradach komisji Piotr Zgorzelski, poseł PSL. Według PiS mają być nowi komisarze, którzy wyznaczą i zmienią okręgi wyborcze i dwie komisje. Z czego jedna od wyborów, a druga od liczenia głosów przejrzyste urny i przejrzyste zasady.

- Te zmiany są przejrzyste i transparentne. Wyraźnie widać, że chodzi o to by było jak najmniej partycypacji obywateli w wyborach, by było jak najmniej obywateli we władzy. I chodzi o to, żeby było jak najmniej demokracji - ocenia Grzegorz Długi, poseł klubu Kukiz'15.

Wydłużenie kadencji?

O proponowane zmiany pytaliśmy także rolników, którzy przyjechali do Warszawy na spotkanie z ministrem rolnictwa. - To nie są najlepsze rozwiązania - odpowiadał jeden z gości spotkania.

Rolnicy przypominali, że są gminy takie jak Popielów na Opolszczyźnie, gdzie jest ten sam wójt od ponad ćwierćwiecza. - Zrobił bardzo wiele dla gminy. Ma poparcie w granicach 95 proc. To po co my go będziemy zmieniać? - pytał inny.

W nowym prawie jest przepis mówiący o dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Ale pojawiają się też głosu posłów PiS, którzy chcieliby wydłużenia kadencji.

- Jeżeli wprowadzamy tę zasadę dwukadencyjności tylko wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, to może lepiej żeby samorządy miały 5-letnią kadencję. Ponieważ można pełną "dziesięciolatką" zamknąć rządy - proponuje Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. To pomysł, który formalnie jeszcze nie padł, ale nadzwyczajna komisja sejmowa nie zakończyła jeszcze prac.

- Gmeranie przy ordynacji przypomina wymachiwanie nunczako przez niewytrenowaną osobę. O wiele trudniej trafić przeciwnika, o wiele łatwiej samemu palnąć się w głowę - ocenia pomysły PiS Ludwik Dorn, były marszałek Sejmu.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS