Fakty - oglądaj online

Bunt senatorów

Wiceminister Jaki zażądał odrzucenia projektu. Senatorowie z PiS się zbuntowali

Kilkunastu senatorów PiS zagłosowało wbrew woli rządu. Przedmiotem sporu jest ustawa o komornikach, ale też to, jak mają wyglądać relacje rządu i parlamentu. Gdy po długiej pracy nad projektem senackiej ustawy przedstawiciel rządu nagle chciał jej odrzucenia w całości, zaskoczony klub Prawa i Sprawiedliwości w Senacie w tej sprawie się podzielił. Efekt jest taki, że Senat projekt ustawy przyjął.

- Tutaj zaważył styl - ocenił wicemarszałek senatu Bohdan Borusewicz, tłumacząc starcie senatorów PiS z wiceministrem sprawiedliwości o zmiany w ustawie o komornikach. Patryk Jaki przekazał senatorom informację o negatywnej opinii rządu co do projektu. - To było dość aroganckie i dlatego część senatorów z PiS zagłosowała za tą ustawą - skomentował Borusewicz.

Jaki był przeciw

Projekt ustawy o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji popierały wszystkie kluby. Cel zmian: realizacja zaleceń Trybunału Konstytucyjnego sprzed półtora roku.

Nie było żadnych kontrowersji aż do chwili, gdy głos zabrał Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości. - Nie widzę żadnego powodu, dla którego mielibyśmy - w mojej ocenie oczywiście - przyjmować teraz projekt, który obowiązywałby kilka dni, bądź kilkanaście dni. Tym bardziej, że wiele rozwiązań w tym projekcie jest dyskusyjnych - oświadczył.

Wiceminister Jaki najpierw wytknął senatorom błędy, a potem zapowiedział, że to przygotowany przez niego projekt ustawy o komornikach trafi pod obrady rządu. Więc projekt senatorów - jego zdaniem - powinien trafić do kosza.

- Z tego, co ja wiem, bo jestem członkiem komisji, ministerstwo zgodziło się na ten projekt - bronił senackiej inicjatywy senator Robert Mamątow z PiS. - O ile wiem, to akurat w tym przedmiotowym obszarze to ja reprezentuję Ministerstwo Sprawiedliwości i nigdy nie wyrażałem pozytywnej opinii o tym projekcie - odpowiedział Jaki.

- Byliśmy wszyscy zaskoczeni, bo to miała być zwykła formalność - dziwiła się potem senator Lidia Staroń, niezrzeszona. Nadzoruje ona projekt od początku. Przypomniała, że większość uwag zgłaszanych na posiedzeniach komisji przez ministerstwo, została uwzględniona. Zwróciła też uwagę na to, że prace nad nowym projektem ministra Jakiego w rządzie i parlamencie potrwałyby co najmniej kilka miesięcy. Tymczasem projekt senacki mógłby zostać uchwalony za kilkanaście dni. - Każdy dzień tu jest ważny, żeby po prostu te niekonstytucyjne przepisy nie krzywdziły więcej ludzi - dodała Staroń.

Projekt i tak przeszedł

Dalszy los projektowanych zmian zależy w dużym stopniu od opinii wiceministra Jakiego. - W mojej ocenie pan senator (Mamątow - przyp. red.) nie jest w stanie zagwarantować, że ten projekt będzie szybszy niż ten, który właśnie trafia na Komitet Stały (Rady Ministrów - przyp. red.) - tłumaczył Jaki na posiedzeniu Senatu. - Ja jestem pewien, że będzie szybciej ten projekt (senacki - przyp. red.) - odparł z ław Mamątow.

Za skierowaniem projektu do Sejmu zagłosowało 40 senatorów, przeciw było 36. Wśród głosujących "za" było 15 głosów senatorów z PiS, w tym senatora Zbigniewa Cichonia. - Chcieliśmy, żeby regulacja, nad którą pracowaliśmy tyle czasu, znalazła swój finał, co nie przeszkadza w tym, żeby uwzględnić oczywiście te rozwiązania, o których pan minister Jaki mówił - tłumaczył potem.

Posłowie na Sejm projektem uchwalonym przez senatorów mają zająć się w przyszłym tygodniu.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (5)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
kasagan

Pan JAKI jest nie posiada wykształcenia PRAWNICZEGO dlaczego on zasiada w MINISTERSTWIE SPRAWIEDLIWOŚCI moim zdaniem nie znalazł pracy z swoim wykształceniem

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Marginata60

   Utarli noska Patrysiowi i chyba nie tylko jemu. Chaos zaczyna się potęgować.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     dawidov

     Ten wymoczek jaki jeszcze ma cos do powiedzenia, powinien juz dawno byc przegoniony.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Salvator

       Alkohol zdecydowanie rozrzedza mózg, chyba że ...go nie ma ( tego misia ...mózgu )

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Bl0to
         Bl0to

         Jaki ten jaki nijaki...

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Zasady forum
           Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

           Pozostałe informacje

           • Fakty | 22.05.2017

            Fakty | 22.05.2017

            Kto poniesie odpowiedzialność polityczną za sprawę Igora Stachowiaka? Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński od roku wiedział o ujawnionych w sobotę nagraniach pochodzących z tasera policyjnego. W programie też o propozycjach Rzecznika Praw Obywatelskich, które miałyby zmniejszyć ryzyko powstawania tego typu patologii w służbach, a także hołd dla Andrzeja Wajdy w Cannes i oraz wspomnienie Zbigniewa Wodeckiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

            czytaj więcej »
           • Wiceszef MSWiA znał wyniki kontroli ws. Stachowiaka od roku. Opozycja żąda dymisji

            Wiceszef MSWiA znał wyniki kontroli ws. Stachowiaka od roku. Opozycja żąda dymisji

            Komendant wojewódzki, jego zastępca i komendant miejski do dymisji. Policja przeprasza i po roku chwali się, że "działa szybko". To skandal - mówi wiceminister sprawiedliwości, komentując tortury w policyjnej toalecie, ale rocznego śledztwa prokuratury, w czasie którego nikt nie usłyszał zarzutów, skandalem nie nazywa. Minister spraw wewnętrznych dziennikarzom nie odpowiada, a kiedy pytamy, czy za tortury odpowie wiceminister MSWiA zajmujący się działalnością policji, słyszymy, że przecież "go tam nie było".

            czytaj więcej »
           • Rewolucji nie trzeba, ale zmiany są konieczne. "Powinniśmy się uczyć na błędach"

            Rewolucji nie trzeba, ale zmiany są konieczne. "Powinniśmy się uczyć na błędach"

            Rzecznik Praw Obywatelskich nie ma wątpliwości co widzi na nagraniu w sprawie Igora Stachowiaka, bo o policyjnych torturach napisał duży raport. Śmierć Polaka w Kanadzie pokazała kierunek zmian, śmierć Igora we Wrocławiu powinna wskazać kolejne. Dostęp do prawnika, monitoring i kamera na mundurze - to pierwsze pomysły na to, żeby sala przesłuchań nie zmieniła się w salę tortur.

            czytaj więcej »
           • "Nie ma żadnego cofnięcia się, to oszustwo". Kluczowy tydzień dla wymiaru sprawiedliwości

            "Nie ma żadnego cofnięcia się, to oszustwo". Kluczowy tydzień dla wymiaru sprawiedliwości

            Ministerstwo sprawiedliwości proponuje poprawkę do ustawy o Krajowej Radzie Sądowniczej, ale zdaniem środowisk prawniczych nie można ufać tej propozycji - Nie ma żadnego cofnięcia się, to jest oszustwo - mówi prof. Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Decyzję ostatecznie podejmą politycy. Ustawa może zostać przegłosowana już za kilka dni. Druga ustawa, o sądach powszechnych, także ma trafić pod obrady Sejmu.

            czytaj więcej »
           • 15 milionów kary za wycięcie ponad 150 drzew

            15 milionów kary za wycięcie ponad 150 drzew

            15 milionów złotych kary ma zapłacić właściciel działki w Łodzi za wycięcie ponad 150 drzew. Nowe prawo ministra Szyszki pozwala na duże wycinki, ale nie w celach związanych z działalnością gospodarczą i nie w okresie lęgowym. Mieszkańcy okolicznych domów protestowali. Właściciel gruntu uważał, że mógł wycinać drzewa. Na jego działce miały powstać domy jednorodzinne i kilkupiętrowe bloki.

            czytaj więcej »
           • Wspomnienie Andrzeja Wajdy w Cannes. Na ekranie znów "Człowiek z żelaza"

            Wspomnienie Andrzeja Wajdy w Cannes. Na ekranie znów "Człowiek z żelaza"

            Polski wieczór na festiwalu filmowym w Cannes był hołdem dla zmarłego rok temu Andrzeja Wajdy. Na ekranie wyświetlono zrekonstruowaną wersję "Człowieka z Żelaza", a na widownię zaproszono między innymi Lecha Wałęsę, Agnieszkę Holland, Allana Starskiego i Krystynę Jandę. "Człowiek z żelaza" był pierwszym polskim filmem, który zdobył Złotą Palmę.

            czytaj więcej »
           • "Oscary biznesu". Dziś rozdanie nagród im. Jana Wejcherta

            "Oscary biznesu". Dziś rozdanie nagród im. Jana Wejcherta

            Dziś wieczorem rozdanie nagród Polskiej Rady Biznesu imienia Jana Wejcherta. Do kogo trafią "biznesowe Oscary"? Spośród rekordowych niemal 300 zgłoszeń, laureaci wybrani zostaną w trzech kategoriach. "Wierzyć. Działać. Dawać." to główna idea tych nagród. Transmisja o 20:00 w TVN24 i TVN24 BiS.

            czytaj więcej »
           • Prognoza pogody na wtorek 23 maja

            Prognoza pogody na wtorek 23 maja

            Na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie przelotne opady deszczu i lokalne burze. W pozostałych regionach pogodnie. Temperatura maksymalna w trakcie dnia od 19 stopni Celsjusza na Pomorzu do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany. W porywach burzowych może osiągnąć prędkość do 70 km/h.

            czytaj więcej »
           • Fakty | 21.05.2017

            Fakty | 21.05.2017

            Burza po wczorajszym materiale "Faktów". Dopiero rok po śmierci Igora Stachowiaka jeden z policjantów traci pracę. PO żąda komisji śledczej, dymisji ministra i informacji rządu. W programie też o konwencji Nowoczesnej, uroczystej przysiędze pierwszych 400 żołnierzy Wojska Obrony Terytorialnej, polskich akcentach na festiwalu w Cannes oraz o nocy muzeów. Na program zaprasza Anita Werner.

            czytaj więcej »
           • Służby wyciągają konsekwencje dopiero rok po śmierci Igora. PO żąda komisji śledczej i dymisji wiceministra MSWiA

            Służby wyciągają konsekwencje dopiero rok po śmierci Igora. PO żąda komisji śledczej i dymisji wiceministra MSWiA

            Jest żądanie komisji śledczej, dymisji ministra i informacji rządu po śmierci Igora Stachowiaka we wrocławskim komisariacie. Jeden z policjantów traci pracę, ale to na razie jedyna decyzja z samej góry. Policja się tłumaczy, prokuratura zapowiada koniec śledztwa, a ministerstwo wysyła kontrolę. Pytanie tylko, dlaczego wcześniejsze nic nie dały, skoro rok temu słyszeliśmy: "działamy od razu, wyjaśniamy natychmiast i tym się różnimy od innych"?

            czytaj więcej »
           • Nowoczesna "cała naprzód". Partia przedstawia swój pomysł na Polskę i 500 plus

            Nowoczesna "cała naprzód". Partia przedstawia swój pomysł na Polskę i 500 plus

            Nowoczesna zorganizowała konwencję, na której przedstawiła program i pomysł jak poprawić sondaże. Wspólna lista z Platformą to jak na razie polityczna fatamorgana, więc żeby się nie rozmyć, trzeba się odróżnić. "Państwo nie może żyć na kredyt" ostrzega Ryszard Petru i wskazuje, że przez 67 lat sami musimy na to zapracować. Zamiast 500 plus ma być "Aktywna Rodzina" i nie wysoki zasiłek, tylko niski podatek.

            czytaj więcej »
           tvnpix