Fakty - oglądaj online

Zrozumieć Polaków

"Dlaczego nas wciągacie w swoją kłótnię? Nie chcemy tego. To małostkowe"

Konflikt Kaczyński-Tusk jest w Europie znany. Ale polskiego sprzeciwu wobec reelekcji Donalda Tuska na urząd przewodniczącego Rady Europejskiej nie rozumie nikt - nawet premier Węgier. Po raz pierwszy w zjednoczonej Europie jakiś rząd podjął walkę tak bardzo z góry skazaną na porażkę. Ile z tego zrozumieli Europejczycy?

Europa niewiele rozumie z antytuskowej ofensywy PiS-u i polskiego rządu. To, że PiS i rząd nie chcą Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej, portal EUobserver nazwał "dyplomatycznym samobójstwem Polski".

- W czasie tak wielu kryzysów w Unii Europejskiej to duży atut, że się ma rodaka na tak wysokim stanowisku - uznał Faisal Islam, redaktor działu politycznego brytyjskiej telewizji Sky News.

- To bardzo trudne dla ludzi spoza Polski. Zrozumieć dlaczego polski rząd to robi? Nie było widać było, żeby Donald Tusk rzeczywiście atakował polski rząd. Raczej się odnosiło wrażenie, że był ostrożny - ocenił z kolei Daniel Brossler, korespondent "Suddeutsche Zeitung" w Brukseli.

Sąsiedzi nas nie rozumieją

Bliscy sąsiedzi Polski też tego nie rozumieją. - Polska gra przeciwko wszystkim ale i przeciwko sobie, bo staje się nieprzewidywalna - stwierdził Miroslav Karas, korespondent czeskiej telewizji w Polsce.

Współpraca z Węgrami, Słowacją, Czechami i krajami bałtyckimi według PiS-u miała lepiej służyć gospodarce i bezpieczeństwu Polski niż współpraca z Francją i Niemcami. Tyle tylko, że tzw. międzymorze też chwali sobie politykę Donalda Tuska, który jako Polak lepiej rozumie problemy Europy Wschodniej - zwłaszcza zagrożenia ze strony Rosji.

Sąsiedzi Polski nie rozumieją w szczególności oskarżeń PiS-u i polskiego rządu, że Brexit to wina Donalda Tuska. Wielka Brytania opuściła Unię z powodu niechęci Brytyjczyków do imigrantów z Polski i Europy Wschodniej, którzy ciężko tam pracują. Eurosceptycy, którzy oklaskiwali Beatę Szydło w europarlamencie, twierdzą, że imigranci z Europy Wschodniej są obciążeniem dla Wielkiej Brytanii. To interesów ciężko pracujących na Wyspach ludzi broniła Unia Europejska, negocjując warunki Brexitu. Negocjuje je także Donald Tusk.

"To małostkowe"

W Europie panuje opinia, że desperacki sprzeciw polskiego rządu wobec reelekcji Donalda Tuska wynika z osobistej niechęci Jarosława Kaczyńskiego.

- Każdy patrzy na Polskę i pyta: dlaczego to robicie? Dlaczego nas wciągacie w swoją kłótnię? Nie chcemy tego. To małostkowe - skomentował Matthew Day, korespondent "The Telegraph" w Polsce.

Ta ofensywa polskiego rządu przeciw polskiemu przewodniczącemu Rady Europejskiej jest także wiązana z konfliktem Warszawy z Komisją Europejską, zaniepokojoną stanem praworządności w Polsce.

W ciągu półtora roku rządów PiS Warszawa zdążyła skrytykować Komisję Europejską, przewodniczącego Rady Europejskiej oraz zasady jej funkcjonowania.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Kamilakt5p

Czy ktos mi powie co by sie podobalo panu kaczynskiemu? Niech kazdy sam sobie odpowie na to pytanie Po dawno juz nie ma ... jest tylko pis .! I ! A to nie przez to ze chcieli wziasc od siebie ale sie nie udalo zostal nas kochany donald tusk. Tylko polska nie poparla wstyd

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   tokmada
   tokmada

   Tylko jedno, jedyne słowo jako komentarz: WSTYD!
   To tragedia, ze tak "prości", nienawistni i małostkowi ludzie pełnią obecnie władzę niszcząc Polskę i polski dorobek w każdej dziedzinie...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     tvnpix