Fakty - oglądaj online

Śmiertelna gra

"Zwracać uwagę na każdą zmianę w zachowaniu dziecka". Eksperci przestrzegają przed śmiertelną "grą" z Rosji

Prokuratura apeluje do rodziców i nauczycieli o czujność. Dziwne zachowanie dzieci, zaskakujące i ryzykowne, to może być oznaka, że stają się one ofiarami śmiertelnie niebezpiecznej "gry" z Rosji. Polega ona na stawianiu dzieciom kolejnych wyzwań. Są już pierwsze przypadki samookaleczeń i namawiania do prób samobójczych.

Pięćdziesiąt dni, pięćdziesiąt zadań i śmiertelne niebezpieczeństwo - tym ma cechować się niebezpieczna "gra". - Dzieci otrzymują polecenia zadania sobie bólu, samookaleczeń, podejmowania ryzykownych zachowań - opisuje Łukasz Wojtasik z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".

"Gra" wymaga od dzieci między innymi wielogodzinnego oglądania horrorów, wstawania w środku nocy, chodzenia po torach i wysokich dachach, wielokrotnego samookaleczania się, a na końcu popełnienia samobójstwa.

Działania prokuratury

Internetowe wyzwanie dotarło już do Polski. W Rosji, gdzie gra powstała, doprowadziła do samobójstwa nawet dwustu nastolatków. - Zawsze znajdą się tacy młodzi ludzie, którzy są niezwykle niepewni siebie - tłumaczy przyczyny takich zachowań psycholog dziecięcy dr Aleksandra Piotrowska.

Takie młode osoby znalazły się w jednej ze szkół w Zachodniopomorskiem. Na swoich ramionach ostrym narzędziem wycięły symbole gry. Prokuratura Okręgowa w Szczecinie ujawniła, że prowadzi już śledztwo dotyczące namawiania trojga dzieci do targnięcia się na własne życie. Doszło do tego za pośrednictwem Internetu.

- Zwróciliśmy się do jednego z operatorów portalu społecznościowego z taką informacją, że taki mechanizm na tym portalu się pojawił, funkcjonuje i jest udostępniany. Po to, żeby administrator tego portalu mógł zareagować - mówi kom. Przemysław Kimon z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Zareagowała też prokuratura krajowa. Zastępca Prokuratora Generalnego zwrócił się do minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej z prośbą o reakcję. Kuratorzy ostrzeżenie o niebezpiecznej grze mają przekazać dalej, do szkół. - Wszystkim placówkom, które nam podlegają, wysłaliśmy pismo. Poinformowaliśmy wychowawców, nauczycieli i, oczywiście, prosimy również o reakcję rodziców - mówi Magdalena Zarębska-Kulesza z Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

Odpowiedzialność rodziców

To rodzice powinni wychwycić pierwsze oznaki tego, że dzieje się coś niedobrego. - Należy zwracać uwagę na każdą zauważalną zmianę w zachowaniu dziecka, nastroju, sposobie spędzania wolnego czasu - radzi dr Aleksandra Piotrowska.

- Zdecydowana większość dzieci i młodzieży w internecie się z tego śmieje, jest wobec tego krytyczna, ale musimy mieć świadomość tego, że jest grupa dzieciaków, wśród tej masy dzieci w internecie, która ma problemy, która sobie z tymi problemami nie radzi - komentuje Łukasz Wojtasik.

Ofiarami "gry" padają za granicą głównie te młodsze dzieci. - Kiedy się ma 11 czy 13 lat, to w naturalny sposób, wynika to z przebiegu rozwoju, dzieje się coś niedobrego z naszym poczuciem własnej wartości - tłumaczy dr Aleksandra Piotrowska.

Rzecznik praw dziecka zwraca z kolei uwagę na odpowiedzialność i konieczność podejmowania działań przez dorosłych - Odpowiedzialność polega na tym, że z nimi rozmawiamy, że oni ze swoimi problemami mogą przychodzić do nas - podkreśla Marek Michalak.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
jawotr
jawotr

komentarz ukryty - pokaż

Jakby nie wystarczyło dywersji propagandowej prowadzonej w sieci przez Rosję to jeszcze atakują młodzież przy pomocy gry.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   ewelina19866

   Do kraju w ktorym mieszkam gra ta dotarla. W piatek byl pogrzeb kolegi z klasy mojej corki -13 lat. Doszedl do konca gry.....

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     tara27

     A czyja to wina? Im więcej informacji będzie w mediach dostępnych w internecie, tym więcej dzieci będzie szukało informacji o grze...z ciekawości. Gra powstała podobno 4 lata temu w Rosji. Ile było przypadków samookaleczenia 4 lata temu? Media same nakręcają temat, bo jest NEWS na pierwszą stronę, świat spada na psy, niestety.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Fakty | 22.05.2017

        Fakty | 22.05.2017

        Kto poniesie odpowiedzialność polityczną za sprawę Igora Stachowiaka? Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński od roku wiedział o ujawnionych w sobotę nagraniach pochodzących z tasera policyjnego. W programie też o propozycjach Rzecznika Praw Obywatelskich, które miałyby zmniejszyć ryzyko powstawania tego typu patologii w służbach, a także hołd dla Andrzeja Wajdy w Cannes i oraz wspomnienie Zbigniewa Wodeckiego. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

        czytaj więcej »
       • Wiceszef MSWiA znał wyniki kontroli ws. Stachowiaka od roku. Opozycja żąda dymisji

        Wiceszef MSWiA znał wyniki kontroli ws. Stachowiaka od roku. Opozycja żąda dymisji

        Komendant wojewódzki, jego zastępca i komendant miejski do dymisji. Policja przeprasza i po roku chwali się, że "działa szybko". To skandal - mówi wiceminister sprawiedliwości, komentując tortury w policyjnej toalecie, ale rocznego śledztwa prokuratury, w czasie którego nikt nie usłyszał zarzutów, skandalem nie nazywa. Minister spraw wewnętrznych dziennikarzom nie odpowiada, a kiedy pytamy, czy za tortury odpowie wiceminister MSWiA zajmujący się działalnością policji, słyszymy, że przecież "go tam nie było".

        czytaj więcej »
       • Rewolucji nie trzeba, ale zmiany są konieczne. "Powinniśmy się uczyć na błędach"

        Rewolucji nie trzeba, ale zmiany są konieczne. "Powinniśmy się uczyć na błędach"

        Rzecznik Praw Obywatelskich nie ma wątpliwości co widzi na nagraniu w sprawie Igora Stachowiaka, bo o policyjnych torturach napisał duży raport. Śmierć Polaka w Kanadzie pokazała kierunek zmian, śmierć Igora we Wrocławiu powinna wskazać kolejne. Dostęp do prawnika, monitoring i kamera na mundurze - to pierwsze pomysły na to, żeby sala przesłuchań nie zmieniła się w salę tortur.

        czytaj więcej »
       • "Nie ma żadnego cofnięcia się, to oszustwo". Kluczowy tydzień dla wymiaru sprawiedliwości

        "Nie ma żadnego cofnięcia się, to oszustwo". Kluczowy tydzień dla wymiaru sprawiedliwości

        Ministerstwo sprawiedliwości proponuje poprawkę do ustawy o Krajowej Radzie Sądowniczej, ale zdaniem środowisk prawniczych nie można ufać tej propozycji - Nie ma żadnego cofnięcia się, to jest oszustwo - mówi prof. Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Decyzję ostatecznie podejmą politycy. Ustawa może zostać przegłosowana już za kilka dni. Druga ustawa, o sądach powszechnych, także ma trafić pod obrady Sejmu.

        czytaj więcej »
       • 15 milionów kary za wycięcie ponad 150 drzew

        15 milionów kary za wycięcie ponad 150 drzew

        15 milionów złotych kary ma zapłacić właściciel działki w Łodzi za wycięcie ponad 150 drzew. Nowe prawo ministra Szyszki pozwala na duże wycinki, ale nie w celach związanych z działalnością gospodarczą i nie w okresie lęgowym. Mieszkańcy okolicznych domów protestowali. Właściciel gruntu uważał, że mógł wycinać drzewa. Na jego działce miały powstać domy jednorodzinne i kilkupiętrowe bloki.

        czytaj więcej »
       • Wspomnienie Andrzeja Wajdy w Cannes. Na ekranie znów "Człowiek z żelaza"

        Wspomnienie Andrzeja Wajdy w Cannes. Na ekranie znów "Człowiek z żelaza"

        Polski wieczór na festiwalu filmowym w Cannes był hołdem dla zmarłego rok temu Andrzeja Wajdy. Na ekranie wyświetlono zrekonstruowaną wersję "Człowieka z Żelaza", a na widownię zaproszono między innymi Lecha Wałęsę, Agnieszkę Holland, Allana Starskiego i Krystynę Jandę. "Człowiek z żelaza" był pierwszym polskim filmem, który zdobył Złotą Palmę.

        czytaj więcej »
       • "Oscary biznesu". Dziś rozdanie nagród im. Jana Wejcherta

        "Oscary biznesu". Dziś rozdanie nagród im. Jana Wejcherta

        Dziś wieczorem rozdanie nagród Polskiej Rady Biznesu imienia Jana Wejcherta. Do kogo trafią "biznesowe Oscary"? Spośród rekordowych niemal 300 zgłoszeń, laureaci wybrani zostaną w trzech kategoriach. "Wierzyć. Działać. Dawać." to główna idea tych nagród. Transmisja o 20:00 w TVN24 i TVN24 BiS.

        czytaj więcej »
       • Prognoza pogody na wtorek 23 maja

        Prognoza pogody na wtorek 23 maja

        Na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie przelotne opady deszczu i lokalne burze. W pozostałych regionach pogodnie. Temperatura maksymalna w trakcie dnia od 19 stopni Celsjusza na Pomorzu do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany. W porywach burzowych może osiągnąć prędkość do 70 km/h.

        czytaj więcej »
       • Fakty | 21.05.2017

        Fakty | 21.05.2017

        Burza po wczorajszym materiale "Faktów". Dopiero rok po śmierci Igora Stachowiaka jeden z policjantów traci pracę. PO żąda komisji śledczej, dymisji ministra i informacji rządu. W programie też o konwencji Nowoczesnej, uroczystej przysiędze pierwszych 400 żołnierzy Wojska Obrony Terytorialnej, polskich akcentach na festiwalu w Cannes oraz o nocy muzeów. Na program zaprasza Anita Werner.

        czytaj więcej »
       • Służby wyciągają konsekwencje dopiero rok po śmierci Igora. PO żąda komisji śledczej i dymisji wiceministra MSWiA

        Służby wyciągają konsekwencje dopiero rok po śmierci Igora. PO żąda komisji śledczej i dymisji wiceministra MSWiA

        Jest żądanie komisji śledczej, dymisji ministra i informacji rządu po śmierci Igora Stachowiaka we wrocławskim komisariacie. Jeden z policjantów traci pracę, ale to na razie jedyna decyzja z samej góry. Policja się tłumaczy, prokuratura zapowiada koniec śledztwa, a ministerstwo wysyła kontrolę. Pytanie tylko, dlaczego wcześniejsze nic nie dały, skoro rok temu słyszeliśmy: "działamy od razu, wyjaśniamy natychmiast i tym się różnimy od innych"?

        czytaj więcej »
       • Nowoczesna "cała naprzód". Partia przedstawia swój pomysł na Polskę i 500 plus

        Nowoczesna "cała naprzód". Partia przedstawia swój pomysł na Polskę i 500 plus

        Nowoczesna zorganizowała konwencję, na której przedstawiła program i pomysł jak poprawić sondaże. Wspólna lista z Platformą to jak na razie polityczna fatamorgana, więc żeby się nie rozmyć, trzeba się odróżnić. "Państwo nie może żyć na kredyt" ostrzega Ryszard Petru i wskazuje, że przez 67 lat sami musimy na to zapracować. Zamiast 500 plus ma być "Aktywna Rodzina" i nie wysoki zasiłek, tylko niski podatek.

        czytaj więcej »
       tvnpix