Egzaminacyjny stres i alarmy bombowe. Trudne matury

06.05.2019 | Egzaminacyjny stres i alarmy bombowe. Trudne matury
06.05.2019 | Egzaminacyjny stres i alarmy bombowe. Trudne matury
Paweł Płuska | Fakty TVN
06.05.2019 | Egzaminacyjny stres i alarmy bombowe. Trudne maturyPaweł Płuska | Fakty TVN

Najpierw strajk nauczycieli, później stres związany z dopuszczeniem do egzaminów, a w dniu matur alarmy bombowe w ponad 120 szkołach. Policja szuka sprawców, którzy mogą trafić do więzienia i to nawet na 8 lat. Blisko 270 tysięcy maturzystów pisało egzamin z języka polskiego.

To, co było największym zaskoczeniem dla osób, które obserwowały wchodzących na matury uczniów, to ich spokój.

- Nie mogłam się tego doczekać, bo to napięcie było trudniejsze, niż dzisiejszy stres - mówiła jedna z maturzystek.

- Powtórzyłem sobie wszystkie lektury, więc nie denerwuję się bardzo - tłumaczył kolejny maturzysta.

Podeszli bezstresowo. Prawie 270 tysięcy osób plus ci, którym nie powiodło się w latach minionych.

Przygotowano dla nich ponad 400 różnych arkuszy egzaminacyjnych i 1800 zadań na matury ustne. W poniedziałek odbył się egzamin z języka polskiego.

- Może być "Lalka" na przykład albo "Pan Tadeusz", czyli takie książki, które przerabiamy już dość dłuższy czas - kalkulował przed egzaminem jeden z abiturientów.

To teraz pora powiedzieć o tym, co rzeczywiście się na maturze pojawiło.

- Rozprawka była dosyć wymagająca. Opierała się na "Dziadach". "Dziadów" nie lubię, więc, no, było średnio - relacjonowała po egzaminie jedna z maturzystek.

Była rozprawka na temat: czym dla człowieka może być wolność w odniesieniu do trzeciej części "Dziadów". Osoby, które bardziej lubują się w liryce, mogły zająć się też interpretacją wiersza Anny Świrszczyńskiej. "Perła rozmaitości", "Egzystencja bez esencji" - takie sformułowania mogły wywołać u uczniów pewien niepokój.

Murem za nauczycielami

Nie tylko tematy bywały zaskoczeniem. Strój piszących matury również mógł zaskakiwać. Konkretnie, preferowane w jednym z wrocławskich ogólniaków obuwie, czyli klapki, które miały być pewnego rodzaju formą poparcia dla nauczycieli.

- Uważam, że walczą w słusznej sprawie. Każdy chce godnie żyć, robiąc to, co lubi - uważa jedna z maturzystek.

- Powstała kampania "nosimy klapki na nogach a nie na oczach", żeby docenić bardziej starania nauczycieli - tłumaczy maturzystka.

Jedni pokazywali swoją dojrzałość, a inni swoją niedojrzałość. Mowa o tych, którzy wysłali maile do 122 szkół, w których były informacje o rzekomo podłożonych ładunkach wybuchowych. W większości szkoły sprawdzono i to jeszcze przed rozpoczęciem matur. W części kontrole przeprowadzono po rozpoczęciu, jednak egzaminy zostały przeprowadzone.

- W trzech przypadkach egzamin został czasowo zawieszony. Zdający, pod pełnym nadzorem członków zespołu nadzorującego, czekali na to, aż policja sprawdzi bezpieczeństwo w salach egzaminacyjnych - relacjonuje Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

W jednym z wrocławskich liceów przeprowadzono ewakuację. Tam egzamin odbędzie się w czerwcu.

- Mam nadzieję, że już nie znajdzie się jakiś idiota, pożal się Boże dowcipniś - mówi Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty.

Policja szuka osoby lub osób, które rozsyłały informacje o rzekomych ładunkach.

- Czasami to trwa krócej, czasami to trwa dłużej, ale w każdym niemal przypadku policja ustala takie osoby, które później odpowiadają zarówno karnie, jak i cywilnie za swoje postępowanie - mówi inspektor Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Sprawcom grozi do ośmiu lat więzienia. Służby mogą tez zażądać zwrotu kosztów akcji. Po kilkadziesiąt tysięcy złotych za jedną.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS