To współcześni żołnierze niezłomni. Dziś ich święto

29.05.2017 | To współcześni żołnierze niezłomni. Dziś ich święto
29.05.2017 | To współcześni żołnierze niezłomni. Dziś ich święto
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
29.05.2017 | To współcześni żołnierze niezłomni. Dziś ich świętoMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Porucznik Łukasz, starszy chorąży Jacek i chorąży Zbigniew rzadko się chwalą, choć są bohaterami. Ciężko ranni na polu walki odległym od kraju mówią krótko: takie zadanie, taka misja, tak ślubowaliśmy. Niezwykle skromni, współcześni żołnierze niezłomni. W Dniu Weterana rozmawiała z nimi reporterka "Faktów" TVN.

Porucznik Łukasz Zub chętniej niż ranami zadanymi przez minę pułapkę, chwali się wygraną w zawodach na pikniku. - Byłem uczestnikiem 12. zmiany w Afganistanie. I tyle - mówi skromnie o swojej misji.

Równie skromny jak strzelec wyborowy jest starszy chorąży sztabowy Jacek Schmidt. Zamiast o przeżyciach z frontu woli opowiadać o honorowym krwiodawstwie. Oddał już prawie 160 litrów krwi i osocza. Wśród żołnierzy to rekordzista w całej Europie.

W poniedziałek, w Dniu Weterana, oddawano cześć żołnierzom w całym kraju. Najbardziej zasłużonym przybyło na piersi medali.

"Potrzebni, niezbędni, ci którzy niosą pokój"

Premier Beata Szydło nagrała specjalny film z tej okazji, w którym chwaliła poświęcenie polskich żołnierzy. - Jesteście bohaterami naszych czasów. Wasza służba to przykład patriotyzmu, oddania ojczyźnie. Wierzycie w to, że stając przy boku naszych sojuszników, walcząc z przeciwnikami, bronicie pokoju i spokoju - mówiła premier.

Ramię w ramię z kolegami z NATO polscy żołnierze dbali lub nadal dbają o bezpieczeństwo, ład i spokój wszędzie tam, gdzie to konieczne.Patrząc na mapę misji, w których w ostatnich 65 latach uczestniczyli Polacy trudno znaleźć miejsca, w których ich nie było. W sumie w dziewięćdziesięciu trzech misjach zagranicznych uczestniczyło ponad 110 tysięcy żołnierzy.

- Staraliśmy się wypełniać swoje obowiązki jak najlepiej. Staraliśmy się być postrzegani jako potrzebni, niezbędni, ci którzy niosą pokój - mówi skromnie kapitan Jacek Bednarz z 12. Brygada Zmechanizowana im. gen. broni J. Hallera.

Pomoc dla bohaterów

I jeśli już padnie słowo skargi - to weterani chcieliby być świątecznie traktowani na co dzień. W Polsce żyje ich - według warszawskiego Centrum Weterana - ok. 70 tysięcy. Weterani mogą liczyć na pomoc państwa i na wsparcie swoich kolegów.

- Tutaj można wspólnymi siłami, swoim doświadczenie i życiem pokazać innym osobom, żołnierzom ciężko rannym, że można sobie jakoś radzić - mówi starszy szeregowy rezerwy Jan Koczar ze Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.

Najwyższą cenę na zagranicznych misjach zapłaciło 120 żołnierzy. Najwięcej poległo w Afganistanie (44 poległych) i Iraku (22 poległych).

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS