Fakty - oglądaj online

Młodzi zdolni

Śpioszki ratujące życie, łódź solarna i elektryczny gokart. Wynalazki młodych Polaków podbijają świat

Mają wiedzę, pomysły i determinację. Chcą wymyślać, konstruować i podbijać świat. Studenci naszych uczelni i ich opiekunowie mają powody do dumy, a polskie wynalazki na międzynarodowych konkursach są doceniane i nagradzane.

Co łączy wyjątkowe śpioszki z łodzią solarną i elektrycznym gokartem? To, że są wynalazkami młodych polskich naukowców.

Specjalne śpioszki

Studenci Wojskowej Akademii Technicznej wpadli na to, że odzież może wykryć bezdech niemowlaka i zaalarmować rodziców. Stworzyli śpioszki, które mogą zapobiec śmierci łóżeczkowej.

Wszyte w tkaninę czujniki wykryją, kiedy dziecko przestanie oddychać. Śpioszki zaczną wibrować i pobudzać dziecko w takiej sytuacji. Ubranko zmierzy też temperaturę, napięcie mięśniowe i wyśle te dane na telefon rodzica. - Mamy już osoby chętne do ich kupienia - chwali się studentka WAT-u Magdalena Lebiedziewicz.

Pomysł śpioszków będzie walczył o miano najlepszego w międzynarodowym konkursie innowacji studenckich w Stanach Zjednoczonych. - Przekraczamy bariery, nie śpimy po nocach i mamy z tego satysfakcję - mówi Lebiedziewicz.

Wyjątkowe środki lokomocji

"Baśka" też zamierza wypłynąć na szerokie wody. Ma sześć metrów długości, jest lekka i szybka. Łódź solarna studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, od początku do końca przez nich wykonana, ma się ścigać już za miesiąc w Monako z innymi jednostkami tego typu. Imię wzięła od patronki uczelni, świętej Barbary.

- Momentami się wkurzałem, że inni imprezują, a my siedzimy w warsztacie, ale to była też świetna zabawa - mówi  Bartosz Przepiórski, student AGH i uczestnik projektu "AGH Solar Boat".

Łódź napędzaną energią słoneczną dniami i nocami konstruowali miłośnicy żeglarstwa i  odnawialnych źródeł energii. - To niesamowite, jak można łączyć te dwie pasje i stworzyć coś, co można dotknąć, czym się można przepłynąć - mówi Monika Wolny, również studentka AGH i uczestniczka tego projektu.

Studenci z Politechniki Warszawskiej już sięgnęli po trofea. Wywalczyli drugie miejsce w mistrzostwach Europy, na których ścigali się elektrycznymi gokartami, które sami zbudowali. - W przyszłym roku pojedziemy jeszcze fajniejszym gokartem i powalczymy o najlepsze nagrody - zapowiada student PW, Krzysztof Majkowski.

- Niesamowicie dużo radości daje patrzenie na entuzjazm młodych - mówi opiekun projektu "AGH Solar Boat", Wojciech Sadak.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
garou

Jakie to wynalazki? Baterie dawno temu wynaleźli - oni je tylko od nowa zastosowują. Ale niczego nie wynaleźli.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   tvnpix