Śpioszki ratujące życie, łódź solarna i elektryczny gokart. Wynalazki młodych Polaków podbijają świat

18.06.2017 | Śpioszki ratujące życie, łódź solarna i elektryczny gokart. Wynalazki młodych Polaków podbijają świat
18.06.2017 | Śpioszki ratujące życie, łódź solarna i elektryczny gokart. Wynalazki młodych Polaków podbijają świat
Renata Kijowska | Fakty TVN
18.06.2017 | Śpioszki ratujące życie, łódź solarna i elektryczny gokart. Wynalazki młodych Polaków podbijają światRenata Kijowska | Fakty TVN

Mają wiedzę, pomysły i determinację. Chcą wymyślać, konstruować i podbijać świat. Studenci naszych uczelni i ich opiekunowie mają powody do dumy, a polskie wynalazki na międzynarodowych konkursach są doceniane i nagradzane.

Co łączy wyjątkowe śpioszki z łodzią solarną i elektrycznym gokartem? To, że są wynalazkami młodych polskich naukowców.

Specjalne śpioszki

Studenci Wojskowej Akademii Technicznej wpadli na to, że odzież może wykryć bezdech niemowlaka i zaalarmować rodziców. Stworzyli śpioszki, które mogą zapobiec śmierci łóżeczkowej.

Wszyte w tkaninę czujniki wykryją, kiedy dziecko przestanie oddychać. Śpioszki zaczną wibrować i pobudzać dziecko w takiej sytuacji. Ubranko zmierzy też temperaturę, napięcie mięśniowe i wyśle te dane na telefon rodzica. - Mamy już osoby chętne do ich kupienia - chwali się studentka WAT-u Magdalena Lebiedziewicz.

Pomysł śpioszków będzie walczył o miano najlepszego w międzynarodowym konkursie innowacji studenckich w Stanach Zjednoczonych. - Przekraczamy bariery, nie śpimy po nocach i mamy z tego satysfakcję - mówi Lebiedziewicz.

Wyjątkowe środki lokomocji

"Baśka" też zamierza wypłynąć na szerokie wody. Ma sześć metrów długości, jest lekka i szybka. Łódź solarna studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, od początku do końca przez nich wykonana, ma się ścigać już za miesiąc w Monako z innymi jednostkami tego typu. Imię wzięła od patronki uczelni, świętej Barbary.

- Momentami się wkurzałem, że inni imprezują, a my siedzimy w warsztacie, ale to była też świetna zabawa - mówi Bartosz Przepiórski, student AGH i uczestnik projektu "AGH Solar Boat".

Łódź napędzaną energią słoneczną dniami i nocami konstruowali miłośnicy żeglarstwa i odnawialnych źródeł energii. - To niesamowite, jak można łączyć te dwie pasje i stworzyć coś, co można dotknąć, czym się można przepłynąć - mówi Monika Wolny, również studentka AGH i uczestniczka tego projektu.

Studenci z Politechniki Warszawskiej już sięgnęli po trofea. Wywalczyli drugie miejsce w mistrzostwach Europy, na których ścigali się elektrycznymi gokartami, które sami zbudowali. - W przyszłym roku pojedziemy jeszcze fajniejszym gokartem i powalczymy o najlepsze nagrody - zapowiada student PW, Krzysztof Majkowski.

- Niesamowicie dużo radości daje patrzenie na entuzjazm młodych - mówi opiekun projektu "AGH Solar Boat", Wojciech Sadak.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS