Dwieście pojazdów, sto samolotów w wielkiej defiladzie. "Ambitny cel, paląca potrzeba"

15.08.2018 | Dwieście pojazdów, sto samolotów w wielkiej defiladzie. "Ambitny cel, paląca potrzeba"
15.08.2018 | Dwieście pojazdów, sto samolotów w wielkiej defiladzie. "Ambitny cel, paląca potrzeba"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
15.08.2018 | Dwieście pojazdów, sto samolotów w wielkiej defiladzie. "Ambitny cel, paląca potrzeba"Arleta Zalewska | Fakty TVN

W dniu Święta Wojska Polskiego, ulicami Warszawy maszerowali nasi żołnierze, ale też Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni. W defiladzie udział brało dwieście pojazdów i sto samolotów - więc było na co patrzeć. Prezydent mówi, że armia ma palące potrzeby i stawia przed budżetem bardzo ambitne zadanie.

Ponad tysiąc żołnierzy, setki wojskowych pojazdów, śmigłowce i samoloty, czyli wszystko to, co w powietrzu i na ziemi polska armia ma najważniejsze. Ludzie, obserwujący defiladę, nie kryli zadowolenia. Wśród komentarzy padały stwierdzenia, że nowa lokalizacja defilady to bardzo dobry wybór.

Wielka defilada po raz pierwszy przejechała warszawską Wisłostradą. To miał być prawdziwy pokaz sił, bo piętnasty sierpnia to przede wszystkim święto żołnierzy. To właśnie dla nich tak tłumnie, warszawiacy i osoby przyjezdne, przybyli na defiladę. Prezydent Andrzej Duda dokonał dziś symbolicznego przeglądu wojska. - My Polacy jesteśmy z was, naszych żołnierzy, niezwykle dumni - zapewniał Andrzej Duda.

Prezydent zaapelował do rządu o możliwie szybki wzrost budżetu na armię czyli 2,5 procent PKB do 2024 roku. - To cel bardzo ambitny, ale modernizacja polskiej armii jest potrzebą palącą. Polscy żołnierze zasługują, by mieć broń nowoczesną - apelował prezydent.

W defiladzie maszerowali sojusznicy z batalionowej grupy bojowej NATO. W powietrzu, obok polskich, latali amerykańscy piloci. - Historia pokazuje, że Polska i Stany Zjednoczone są bardzo podobne. Mamy podobne konstytucje i jesteśmy połączeni wiekami służby ramię w ramię - mówił Amerykanin, generał Richard J. Hayes.

"Potrzebny jest nowoczesny sprzęt"

Defiladę w 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej, wspólnie oglądali prezydent i minister obrony narodowej. Zwierzchnik sł zbrojnych wręczył też, długo w wojsku wyczekiwane, generalskie nominacje. To jeszcze rok temu, z uwagi na spór z ministrem Antonim Macierewiczem, nie było to możliwe.

- Duch bojowy z roku 1920 jest tam potrzebny. Dziś nam jest potrzebna także strategia na miarę marszałka Piłsudskiego. Dziś potrzebny jest nowoczesny sprzęt - mówił minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

- Dlaczego ten rząd, osobą Macierewicza, zatrzymał te wszystkie programy modernizacyjne? - pytał, w kontekście dzisiejszych deklaracji były dowódca generalny rodzaju sił zbrojnych, Mirosław Różański. Ze strony generała także wypłynęły życzenia dla żołnierzy - życzę wam mądrych polityków, kreatywnych dowódców i żołnierskiego szczęścia.

Podzielone święto?

Liderzy Koalicji Obywatelskiej Święto Wojska Polskiego obchodzili osobno. Bez udziału w oficjalnych uroczystościach. - To podzielone święto pokazuje, jak ukradziono nam wspólnotę. Chcemy w przyszłości odzyskać tę wspólnotę - stwierdziła Katarzyna Lubnauer.

15 sierpnia był wyjątkowy również z innego powodu. W rocznice Cudu nad Wisłą, 100 lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, ulicami Warszawy przemaszerowały setki rekonstruktorów. Jak informuje resort obrony - na żywo defiladę oglądało 120 tysięcy osób.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS