Fakty - oglądaj online

Ponowna sekcja?

Będzie ponowna sekcja zwłok Dawida Kosteckiego? "Mamy sytuację absolutnie niezrozumiałą"

Jest wniosek o ponowną sekcje zwłok boksera Dawida Kosteckiego. Rodzina kwestionuje informację, że popełnił samobójstwo. Jego ciało znaleziono w celi aresztu śledczego na warszawskiej Białołęce. Podobno z pętlą z prześcieradła na szyi. Ale na szyi mają być także ślady, które mogą wskazywać na inną przyczynę śmierci.

Giertych pyta o śmierć Kosteckiego: czy takie powieszenie jest możliwe bez udziału osób trzecich

Roman Giertych, jeden z pełnomocników rodziny Dawida Kosteckiego, poinformował w środę, że...

Śmierć Dawida Kosteckiego to już nie jest tylko sprawa, która zajmuje się prokurator. Stała się sprawą polityczną. W poniedziałek zajął się nią zespół śledczy do spraw zagrożeń bezpieczeństwa państwa, który istnieje w Platformie Obywatelskiej.

Członkowie zespołu po wysłuchaniu pełnomocnika rodziny, mecenasa Jacka Dubois, mieli coraz więcej wątpliwości, czy było to samobójstwo, jak podaje Służba Więzienna.

- Trudno uwierzyć (służbom - przyp. red.) po tym zagmatwaniu, które w tej chwili widzimy ze strony władzy. Mamy prawo przypuszczać - i opinia publiczna ma prawo przypuszczać - że było to morderstwo w więzieniu - ocenił Grzegorz Furgo, członek zespołu.

Podejrzane ślady

Skąd taki wniosek polityków? 2 sierpnia pięściarz miał się powiesić w areszcie na Białołęce. Nocą, leżąc na łóżku, w pełnej celi, na linie z prześcieradła. Prokurator przeprowadzający w celi oględziny ciała zauważył z tyłu głowy dwa ślady przypominające ukłucia po wbiciu igły. Według Jacka Dubois są też inne ślady.

- Mówimy o obrażeniach na ramieniu, na przedramieniu, na udzie, czyli są to typowe obrażenia wskazujące na to, że dana osoba na przykład mogła być trzymana - przekonuje Jacek Dubois.

Dlatego rodzina Dawida Kosteckiego poprosiła o ponowną sekcję zwłok, o oględziny ciała i wyjaśnienie, skąd się wzięły te ślady. Prokuratura na razie nie wyraziła na to zgody.

Ślady są, ale według dokumentów posekcyjnych nie miały one związku ze śmiercią Kosteckiego. Rodzina ma wątpliwości. Prokuratura nie chce ich wyjaśnić. Nie tylko nie udziela zgody na ponowną sekcję, ale też od momentu, gdy pełnomocnicy rodziny zaczęli zadawać pytania, wyrażać wątpliwości i składać wnioski, odmówiła im dostępu do akt.

- Mamy sytuację absolutnie niezrozumiałą - podkreśla Dubois.

Komentarze polityków

W odpowiedzi na pytania dotyczące tej sprawy z ust polityków prawicy słyszymy, że wszelkie wątpliwości najlepiej wyjaśni prokuratura.

Był związany z Dawidem Kosteckim. "Usiłował założyć sobie na szyję pętlę"

Maciej M., który miał zeznawać z Dawidem Kosteckim podczas rozprawy przed warszawskim sądem,...

- Sam byłem kiedyś ministrem sprawiedliwości i wiem doskonale, że w takich sprawach trzeba zaufać instytucjom, które profesjonalnie są do tego powołane - komentuje wicepremier Jarosław Gowin.

- Polska jest państwem prawa, prokuratura i sądy prowadzą określone postępowanie - przekonuje europoseł PiS Joachim Brudziński.

- Nic nie może zostać zamiecione pod dywan, to zrozumiałe - dodaje Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Sprawa polityczna

Ministerstwo Sprawiedliwości odsyła dziennikarzy do Prokuratury Krajowej, Prokuratura Krajowa do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, a ta poinformuje, że sprawy nie komentuje.

- To, że dziś prokuratura nie wykonuje swoich obowiązków, to, że dzisiaj minister Ziobro milczy, udaje, że tej sprawy nie ma, na samym końcu obciąża szefa rządu - komentuje Joanna Kluzik-Rostkowska, przewodnicząca Zespołu Śledczego do Spraw Zagrożeń Bezpieczeństwa Państwa.

Dawid Kostecki był skazany za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Wcześniej był karany między innymi za oszustwa podatkowe, handel narkotykami i czerpanie korzyści z nierządu.

To on 7 lat temu ujawnił tak zwaną aferę podkarpacką. Oskarżał policjantów i urzędników o kontakty z Ukraińcami, mającymi kierować częścią agencji towarzyskich na Podkarpaciu, w których miały być nagrywane ważne i znane osoby.

Politycy PO zwrócą się do premiera Mateusza Morawieckiego o objęcie sprawy śmierci Kosteckiego i tak zwanej afery podkarpackiej osobistym nadzorem.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
slavk0

Sprawa Kosteckiego została dobrze nagłośniona i upolityczniona. Pytanie: ilu przed Kosteckim bezimiennych więźniów zostało zamordowanych (w tym na zlecenie, również polityczne), a następnie upozorowano samobójstwo?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   • Fakty z 20 września

    Fakty z 20 września

    Walka ze zmianami klimatycznymi - tego od polityków domagali się w piątek młodzi, którzy wyszli na ulice miast na całym świecie, także w Polsce. W programie powiemy także o tegorocznym Kongresie Kobiet i o szkodliwych substancjach znalezionych w zabawkach sprowadzonych z Chin. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   • Małgorzata Kidawa-Błońska na Kongresie Kobiet: in vitro będzie darmowe

    Małgorzata Kidawa-Błońska na Kongresie Kobiet: in vitro będzie darmowe

    Darmowe in vitro, przestrzeganie prawa aborcyjnego i równość na listach wyborczych - to tylko niektóre postulaty tegorocznego Kongresu Kobiet. Była na nim kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska. - Już nigdy żaden pan nie będzie jednoosobowo decydował o tym, kto w Polsce ma prawo mówić o sobie "rodzina" - podkreśliła była marszałek Sejmu. Etyczka Magdalena Środa wyraziła solidarność z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym.

    czytaj więcej »
   • Zbieranie haków na polityków w agencjach towarzyskich? Zeznania Dawida Kosteckiego

    Zbieranie haków na polityków w agencjach towarzyskich? Zeznania Dawida Kosteckiego

    Bokser Dawid Kostecki zeznał, że słyszał o plotkach, jakoby w podkarpackich agencjach towarzyskich zbierano haki nie tylko na lokalnych biznesmenów, ale też polityków. Mówił o podsłuchach. Zeznania opublikował portal Onet. Prokuratura Krajowa oświadczyła, że żadnych nagrań nie zabezpieczono. Jacek Dubois, pełnomocnik rodziny zmarłego w celi boksera, stwierdził, że "prokuratura wprowadza w błąd opinię publiczną".

    czytaj więcej »
   • "Solid Gold" jednak zostanie wyświetlony na festiwalu filmowym w Gdyni

    "Solid Gold" jednak zostanie wyświetlony na festiwalu filmowym w Gdyni

    Film Jacka Bromskiego "Solid Gold" jednak powalczy o Złote Lwy w Gdyni. Został wycofany przez TVP, która była współproducentem filmu. Była, bo odstąpiła od umowy koprodukcyjnej z Akson Studio, które wyprodukowało "Solid Gold". Zaraz po tym producent poprosił o przywrócenie filmu do Konkursu Głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Fabuła obrazu jest oparta na aferze Amber Gold.

    czytaj więcej »
   • Transport zabawek z Chin zatrzymany. Zawierały szkodliwe substancje

    Transport zabawek z Chin zatrzymany. Zawierały szkodliwe substancje

    Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali transport plastikowych zabawek z Chin. Ponad 2 tysiące lalek i plastikowych figurek zwierząt miało wielokrotnie przekroczone normy stężenia ftalanów. To związki chemiczne, które poważnie szkodzą. Ich nadmiar może być przyczyną astmy oraz prowadzić do zaburzeń układu nerwowego, szczególnie u dzieci.

    czytaj więcej »
   • SOP kupuje nowe limuzyny. Lista wymagań tak długa jak lista kolizji

    SOP kupuje nowe limuzyny. Lista wymagań tak długa jak lista kolizji

    Służba Ochrony Państwa kupuje limuzyny. Muszą mieć między innymi silniki o mocy trzystu czterdziestu koni mechanicznych, napęd na cztery koła, wentylację i podgrzewanie foteli, a także fabryczny układ automatycznego hamowania. Ta ostatnia technologia nie działa jeszcze w stu procentach, ale działa za to coś innego - system zamiatania stłuczek SOP pod dywan, który polega na tym, że do stłuczek nie wzywa się policji.

    czytaj więcej »
   • Prognoza pogody na sobotę 21 września

    Prognoza pogody na sobotę 21 września

    W sobotę pogodnie. Tylko na Kaszubach i na północnym wschodzie Polski słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna w dzień od 15 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 20 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.

    czytaj więcej »
   • Fakty z 19 września

    Fakty z 19 września

    Dowód z wypadku premier Beaty Szydło zniszczony. Nagrania z monitoringu nie da się odzyskać - poinformowali sąd eksperci z Biura Ekspertyz Sądowych z Lublina. W programie także o pomysłach polityków na poprawę sytuacji w służbie zdrowia, o sukcesie szczecińskich chirurgów, a także o problemach premiera Wielkiej Brytanii. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

    czytaj więcej »
   • "Wymaga reformy". Głośny spór o formułę festiwalu w Gdyni

    "Wymaga reformy". Głośny spór o formułę festiwalu w Gdyni

    Filmowcy grożą bojkotem kolejnych edycji festiwalu filmowego w Gdyni. Paweł Pawlikowski, Agnieszka Holland, Małgorzata Szumowska i Joanna Kos-Krauze - to wybitni reżyserowie, którzy stawiają konkretne zarzuty wobec organizatorów festiwalu. Twórcy proponują aby powołać dyrektora artystycznego, który weźmie odpowiedzialność za wybrane filmy.

    czytaj więcej »
   tvnpix