Akty nienawiści w całej Polsce. "U nas nie chce się z tym walczyć"

28.11.2017 | Akty nienawiści w całej Polsce. "U nas nie chce się z tym walczyć"
28.11.2017 | Akty nienawiści w całej Polsce. "U nas nie chce się z tym walczyć"
Maciej Knapik | Fakty TVN
28.11.2017 | Akty nienawiści w całej Polsce. "U nas nie chce się z tym walczyć"Maciej Knapik | Fakty TVN

"Dostawić szubienice i powiesić całe PO" - tak pisze radny PiS i nie on jeden się nie hamuje. Incydent z narodowcami w Katowicach, którzy na symbolicznych szubienicach powiesili zdjęcia europosłów z Platformy, to kolejny w ostatnich dniach przykład nienawiści.

"Faszyzm nie był wrogiem polski". To wersja historii w ulotkach rozrzuconych na Uniwersytecie Warszawskim. Studenci - w reakcji - powołują komitet antyfaszystowski. - Doktryny neofaszystowskich grup godzą w dobre imię nauki, podają nieprawdziwe dane - podkreśliła Gabriela Filipowicz, studentka UW.

To przykład z wtorku. A dzień wcześniej rozbite szyby w Ośrodku Kultury Muzułmańskiej. Policja bada sprawę. - My jesteśmy zagrożeni. Ja ostatnio też otrzymałem wiele gróźb osobistych, również śmierci. Chcą zabijać moje dzieci - nie ukrywał Youssef Chadid, przewodniczący Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej.

Rasistowskie hasła padały też na Marszu Niepodległości, pod flagami Obozu Narodowo-Radykalnego i Młodzieży Wszechpolskiej. Pod tymi samymi symbolami w weekend powieszono portrety europosłów PO.

- Zawsze musimy pytać o naszą postawę, czy w nas jest postawa miłosierdzia i przebaczenia - podkreślił abp Wojciech Polak, prymas Polski.

Hierarchowie pytani o to, cytowali Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. - Nikt mnie nie skłoni do tego, bym nienawidził moich wrogów, był wobec nich niechętny. Idę do nich z opłatkiem i za nich się modlę - zapewniał kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. A szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani pyta czy posłowie w Polsce są bezpieczni.

Prowokacje i fake news

Politycy partii rządzącej starają się studzić emocje. - Pan przewodniczący Tajani ulega fake newsom, fałszywej propagandzie, kłamstwom kierowanym do niego przez totalną opozycję - mówił na antenie radiowej Jedynki Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Szef MSWiA mówi o prowokacjach. - Wszystko wskazuje na to, że na Marszu Niepodległości była prowokacja. I głupim jest zachowanie tych, którzy w Katowicach, którzy zrobili to co zrobili. Niestety wpisują się w to, co jest przeciwko Polsce - dodał Mariusz Błaszczak.

Pytanie więc, czemu policja pozwoliła na przeprowadzenie tych obu szkodliwych akcji. - Policja nie jest od oceny tego, czy dane działania są sprzeczne z prawem, czy też nie - odpowiadał w poniedziałek szef MSWiA.

Opozycja dostrzega zbyt słabą reakcję rządzących na prowokacje narodowców. - Daje parasol ochronny tym ludziom i tłumaczy w Europie, że nic takiego się nie wydarzyło. A wydarzyło się - wskazuje Sławomir Neumann, szef klubu PO.

Prokurator w środę zdecyduje, czy w ogóle zajmie się sprawą. - Ja mam wrażenie, że u nas się nie chce z tym walczyć - mówił w "Faktach po Faktach" Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych.

Walczący z hejtem w sieci były polityk stawia zarzut, że PiS celowo przyzwala na takie ekscesy. - Pozwala rządzącym konstruować argument, że w "porównaniu z nimi to my nie jesteśmy radykalni, my jesteśmy centrum tak naprawdę" - wyjaśniał Radosław Sikorski.

Kontrowersyjni radni

Ale i PiS bywa radykalny. To internetowy komentarz jednego z podlaskich radnych PiS, Karola Wyszyńskiego: "Dostawić szubienice i powiesić całe PO". Wpis zniknął, ale Platformą sprawę kieruje do prokuratury. - Radny jest osobą publiczną i od takiej osoby wymaga się szczególnej postawy - zaznacza Piotr Serdyński, radny Łomży z klubu PO.

Na tym tle już tylko "niefortunną" można nazwać wypowiedź radnego PiS ze Świdnicy, który występy Kenijczyków w lokalnych maratonach skomentował: "Taka sytuacja powoli zaczyna przypominać podobieństwo do cyrku wędrownego ze zwierzętami". Radnego oburza, że uznano tę wypowiedź za rasistowską.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN