"To będą fantastyczne mistrzostwa świata". Mundial się zbliża, a w Rosji nie wszystko gotowe

01.12 | "To będą fantastyczne mistrzostwa świata". Mundial się zbliża, a w Rosji nie wszystko gotoweFakty TVN

Jest sympatyczna maskotka, ładny plakat i profesjonalna piłka - ale to początek dyskusji nad stanem przygotowania Rosjan do Mundialu. Liczą się stadiony, lotniska, hotele i ośrodki dla piłkarzy. Co już jest, a czego jeszcze nie ma 8 miesięcy przed imprezą?

Rosyjski instrument ludowy przerobiony na potrzeby zwykłego fana piłki nożnej ma być podstawowym wyposażeniem mundialowego kibica w przyszłym roku. Nie jest tak głośny, jak wuwuzele, ale 80 decybeli będzie można z niego wydobyć.

- To więcej niż instrument. To odzwierciedlenie rosyjskiej kultury ludowej, a z drugiej strony to sposób samowyrażenia, bo na łyżkach mogą być dowolne barwy i symbole klubowe i narodowe - tłumaczy fenomen instrumentu kibica Rustam Nugmanow, pomysłodawca.

Mecz towarzyski z Argentyną, rozegrany 11 listopada, był sprawdzianem, czy na najważniejszym stadionie mistrzostw wszystko jest zapięte na ostatni guzik.

- Tutaj będzie mecz otwarcia, a także kulminacja, czyli finał. 15 lipca przyszłego roku poznamy tutaj mistrza świata w piłce nożnej - podkreślił Nikołaj Guliajew, dyrektor wydziału sportu i turystyki Rady Miejskiej Moskwy.

Nie wszystko gotowe

Z tunelu stadionu Łużniki w Moskwie 14 czerwca 2018 roku wybiegną piłkarze na mecz otwarcia mundialu, który organizuje Rosja. Na stadionie gotowe jest już absolutnie wszystko. Także miejsca dla rezerwowych i trenerów. Ponieważ w Rosji często bywa bardzo zimno, miejsca są podgrzewane.

- Nie wiem, czy Stadion Narodowy jest lepszy czy gorszy, ale dla mnie szczęśliwszy, bo raz tam graliśmy i wygraliśmy 1:0, w finale Pucharu Polski. Ale ten stadion też jest wspaniały. Z przyjemnością spotkam się tutaj z waszymi piłkarzami - powiedział Stanisław Czerczesow, selekcjoner reprezentacji Rosji i były trener Legii Warszawa.

Tak dobrze niestety nie jest na wszystkich stadionach rosyjskiego mundialu. Piłkarze będą grać w 11 miastach na 12 obiektach, bo w Moskwie są aż dwa stadiony. Niektóre dzieli wiele tysięcy kilometrów. Większość jest gotowa, ale nie wszystkie.

Najgorzej wygląda sytuacja w Samarze, gdzie budowa jest opóźniona o miesiąc. Obiekt jest gotowy zaledwie w trzech czwartych. Rosjanie zapewniają, że zdążą.

Gospodarze liczą na zysk

- To będą fantastyczne mistrzostwa świata. Przyjeżdżajcie. Wszystkich przywitamy z radością - zapewnił Andriej Kostogłot, kibic.

Na przyjazd kibiców szykuje się cały kraj. Ci, którzy kupią bilety, będą mogli wjechać do Rosji bez wizy. Czekają na nich atrakcje nie tylko sportowe, ale i turystyczne. Władze traktują mundial jak wydarzenie marketingowe, które poprawi wizerunek Rosji, a hotelarze liczą na rekordowe zyski.

- Po raz pierwszy w historii mistrzostwa będą w Rosji. To ogromna niespodzianka dla nas, a dla wszystkich – powód by obejrzeć Rosję - powiedziała Arina Kiriejewa z High Level Hostel.

Władze zapewniają, że kibicom i turystom nic w Rosji nie grozi. Przygotowują nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, by jedyną wiadomością płynącą z Rosji była piłka nożna.

Autor: Andrzej Zaucha / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS