Co z kandydatem Lewicy na prezydenta? "To nie są wyścigi"

11.12.2019 | Co z kandydatem Lewicy na prezydenta? "To nie są wyścigi"
11.12.2019 | Co z kandydatem Lewicy na prezydenta? "To nie są wyścigi"
Maciej Knapik | Fakty TVN
11.12.2019 | Co z kandydatem Lewicy na prezydenta? "To nie są wyścigi"Maciej Knapik | Fakty TVN

Nadchodzi czas kampanii prezydenckiej. W sobotę poznamy kandydata Platformy Obywatelskiej, a w poniedziałek do prezydenckich przymiarek ma zasiąść Lewica. Kiedyś to Robert Biedroń wydawał się pewnym kandydatem. Czemu dziś na Lewicy nie ma pewności?

- Zamykamy pracę sejmowo-klubową, zamykamy pracę partyjną w sobotę i od poniedziałku siadamy w kwestii prezydentury - zapowiada szef SLD Włodzimierz Czarzasty.

Plan na najbliższe dni jest następujący:

Już w sobotę partie SLD i Wiosna mają ogłosić swoje połączenie przy obecności koalicyjnego Razem - to ma być sygnał, że lewica się konsoliduje. W kolejnym tygodniu politycy mają dostać wyniki zleconych badań i sondaży i podjąć ostateczną decyzję o kandydacie na prezydenta.

- Podejmiemy tę decyzję wspólnie, wspólnie ją ogłosimy. Nie namówicie mnie państwo na żadne przecieki - ucina Adrian Zandberg z Razem.

Ale Lewica czeka na jeszcze jedną rzecz - ogłoszenie wyników prawyborów w PO. Wtedy sytuacja ma być jasna. - Ja najpierw chcę zobaczyć, jaki jest porządek gry na boisku - mówi Włodzimierz Czarzasty. - Wszystkie inne figury będą już na szachownicy - dodaje Adrian Zandberg.

Ona czy on?

Niezależnie jednak od wyniku prawyborów w PO, Lewica najpewniej będzie przekonywać, że wszyscy pozostali kandydaci w wyborach prezydenckich są prawicowi i tylko kandydat Lewicy niesie nową nadzieję i nową jakość.

On kontra reszta - taki jest pomysł na kampanię. Pojawia się jeszcze tylko pytanie - czy będziemy mieli do czynienia z kandydatem, czy może kandydatką?

Jeśli prawybory w PO wygrałby nieoczekiwanie Jacek Jaśkowiak, to kandydatka Lewicy byłaby też jedyną kobietą w stawce.

- Nie jesteśmy jeszcze przyzwyczajeni do tego, że kobiety, które stanowią połowę naszego społeczeństwa, też mogą ubiegać się o to stanowisko - mówi Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu.

- Widzimy, że po prawej stronie sceny politycznej robi się całkiem ciasno - zauważa Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka klubu Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy.

Obie panie są na giełdzie nazwisk. Tyle tylko, że to sejmowe i senackie debiutantki. Osoby nowe w polityce. Kandydaci najczęściej wymieniani to Adrian Zandberg i Robert Biedroń. Jednak oni zajęci są Sejmem i Brukselą, a wyzwanie w kampanii byłoby duże.

"Będziemy się pięknie różnić"

- Mam wrażenie, że trudno jest znaleźć tego jednego kandydata - mówi o sytuacji Lewicy Jan Grabiec z Koalicji Obywatelskiej.

Nieco inaczej o całej sytuacji mówią inni przedstawiciele PO.

- Każda z tych osób na pewno będzie zasługiwała na to, żeby być godnym przeciwnikiem - mówi Małgorzata Kidawa-Błońska. - Będziemy się pięknie różnić i pięknie rywalizować - dodaje Joanna Mucha.

Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości uważa, że koniec końców prezydentem zostanie Andrzej Duda. Tak właśnie się może skończyć wahanie i przydługie korowody z doborem kandydatów. To tyczy się też Koalicji Obywatelskiej.

Lewica nie widzi tu jednak problemu, bo, jak mówi Anna Maria Żukowska "to nie są wyścigi", a sam Włodzimierz Czarzasty przyznaje, że jest "mistrzem w wyczekiwaniu".

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS