Fakty - oglądaj online

Galeria z historią

Ministerstwo kultury wypowiada umowę Galerii Art. "Nikt przy zdrowych zmysłach nie zamienia galerii na biuro"

W swojej 56-letniej historii przerwała działalność raz, w stanie wojennym. Przetrwała PRL, początki wolnego rynku i miała się dobrze. Wygląda na to, że Ministerstwo Kultury wyrzuci ze swojego budynku Galerię Związku Polskich Artystów Plastyków. Ma tam być magazyn.

Gliński przegrał w sądzie z Malta Festival. "Wygrało prawo i sprawiedliwość"

300 tysięcy złotych z odsetkami ustawowymi ma wypłacić organizatorowi Malta Festival Poznań...

Serce Warszawy, Trakt Królewski - w czasach różnych systemów politycznych, rządów i ministrów kultury nie było wątpliwości, że to idealne miejsce, by promować kulturę i sztukę. Tak było. Teraz Ministerstwo Kultury, do którego budynek należy, postanowiło to zmienić.

- Po prostu mamy się wynieść i tyle. Do końca miesiąca - mówi Bogusław Deptuła, krytyk i historyk sztuki z Galerii Art.

- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wyrzuca Galerii Art na bruk - zapewnia Anna Bocian z MKiDN.

Ładniej brzmi: "wypowiada umowę". I to galerii, która dla wielu warszawiaków istniała od zawsze, nawet w czasach szarości komuny była jak kolorowy kwiat. - Jesteśmy w tej galerii od 1963 roku, czyli 56 lat. Jedynym momentem, kiedy galeria była zamknięta, był stan wojenny - mówi Joanna Mrozowska ze Związku Polskich Artystów Plastyków.

Teraz, zamiast obrazów i dzieł wybitnych plastyków, ma być tak, jak po drugiej stronie budynku, którą ministerstwo już zagospodarowało po swojemu. - Muszą tutaj powstać biura, magazyn - tłumaczy Joanna Mrozowska.

- Nie mam takich informacji co będzie się tam znajdowało - stwierdza Anna Bocian.

Za mało płacili?

Elżbieta Wrotnowska-Gmyz na czele Instytutu Teatralnego

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powołał Elżbietę Wrotnowską-Gmyz na...

Niezależnie od tego, co będzie, warto się pochylić nad tym, czego wkrótce nie będzie i dlaczego.

- W naszym pojęciu przynosiliśmy dochód państwu płacąc regularnie podatki, czynsz i wszystko co należy. Pomagając z tych pieniędzy artystom, prowadziliśmy działalność wystawową, działalność wydawniczą - wylicza Bogusław Deptuła.

Według ministerstwa - to wszystko za mało. A już na pewno za mało artyści płacili ministerstwu za prawie osiemdziesięciometrowy lokal.

- Wynajmowanie lokalu na tak preferencyjnych warunkach jest niezgodne z gospodarowaniem mieniem Skarbu Państwa - mówi Anna Bocian i dodaje, że ze strony ministerstwa nigdy nie padła prośba, żeby artyści za lokal płacili więcej.

Nie domyślili się, że trzeba więcej, więc mają problem. Ale, jak tłumaczy pani rzecznik, nikt nikogo nie wyrzuca na bruk. Zaproponowało inny lokal, w pobliskim budynku. Tyle, że nie swoim.

- Okazało się, że Agencja Mienia Wojskowego nie może nam go wynająć - mówi Joanna Mrozowska.

- Nie znam szczegółów dotyczących tej umowy i też nie jestem uprawniona, żeby komentować takie negocjacje - dodaje Anna Bocian.

Byli ministrowie zaskoczeni

Ministerstwa ujawniają dane dotyczące zarobków. "Płeć nie stanowi kryterium"

Średnie zarobki kobiet w ministerstwach są w zdecydowanej większości przypadków niższe niż...

Ostatecznym argumentem ma być to, że budynek idzie do remontu. Podobno kapitalnego. Plastycy chcieliby wiedzieć, czy po wszystkim będą mogli tu wrócić. I już wiedzą, że nie jest to planowane.

Zaskakuje to nie tylko ich, ale i byłych ministrów kultury. - To jest jakieś głębokie niezrozumienie funkcji ministerstwa kultury - uważa Kazimierz Michał Ujazdowski, były szef tego resortu

- Nikt przy zdrowych zmysłach nie zamienia galerii na biuro. Zwłaszcza wtedy, gdy odpowiada za kulturę - twierdzi Małgorzata Omilanowska, również była minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Artyści czekają więc na eksmisję i zbierają podpisy pod petycją do ministra. Ich pisma z prośbami jak dotąd pozostają bez odpowiedzi.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 15 października

  Fakty z 15 października

  Wiemy już, kto wszedł do Sejmu i Senatu. W izbie niższej jest wiele nowych twarzy, a w izbie wyższej być może marszałek wskazany przez opozycję. W programie powiemy także o dobiegającej końca kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia i o możliwym nowym rozdaniu w Zjednoczonej Prawicy. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

  Sejm IX kadencji i Senat X kadencji. PKW podała mandaty i nazwiska parlamentarzystów

  Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów i nazwiska zwycięzców. KW Prawo i Sprawiedliwość zdobył 235 miejsc w Sejmie, czyli większość, ale w Senacie już tylko 48 miejsc. Opozycja obiecuje, że nowy parlament nie będzie maszynką do głosowania. Skład jest dość barwny, bo do Sejmu weszła i lewica, po czterech latach przerwy, i ugrupowanie na prawo od PiS, czyli Konfederacja. Z kolei w Senacie opozycja ma szansę wybrać marszałka.

  czytaj więcej »
 • Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

  Ostatnie posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Plotka o dymisji Banasia i kara dla Nitrasa

  Wybory się odbyły, ale wciąż trwa kadencja Sejmu VIII kadencji. We wtorek posiedzenie Sejmu zostało wznowione. To bezprecedensowa sytuacja, w której stary Sejm obraduje już po wybraniu składu nowego. Poseł PO Sławomir Nitras znów został ukarany. Wśród posłów opozycji gruchnęła plotka, że Marian Banaś przesłał do marszałek Sejmu Elżbiety Witek rezygnację z urzędu prezesa Najwyższej Izby Kontroli, ale Elżbieta Witek te plotki dementuje.

  czytaj więcej »
 • Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"

  Silna pozycja Ziobry i Gowina. "Potrzebna jest refleksja, potrzebne są zmiany"

  W tych wyborach koalicjanci PiS-u wygrali więcej mandatów niż w 2015 roku. Dlatego politycy Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i Porozumienia Jarosława Gowina mogą liczyć na więcej w przyszłym rządzie. Oby się jednak nie przeliczyli. Z jednej strony jest bowiem Patryk Jaki, czyli człowiek Zbigniewa Ziobry, który mówi o potrzebie rozmowy w sprawie zmiany na urzędzie premiera, a z drugiej strony Adam Lipiński, wieloletni współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, który ostrzega, że to wywołałoby kryzys w łonie Zjednoczonej Prawicy.

  czytaj więcej »
 • 77 procent mieszkańców Warszawy poszło do urn. Czeka ich teraz nagroda

  77 procent mieszkańców Warszawy poszło do urn. Czeka ich teraz nagroda

  W Warszawie padł rekord frekwencji - 77 procent uprawnionych zagłosowało w wyborach parlamentarnych. W innych dużych miastach - Poznań, Kraków i Gdańsk - też odnotowano wysoką frekwencję. W jednym z lokali wyborczych w stolicy pozostało tylko 9 niewykorzystanych kart wyborczych. Prezydenci miast przygotowali nagrody dla mieszkańców. W Warszawie w weekend 19-20 października będzie można między innymi bezpłatnie korzystać z miejskich ośrodków sportu i rekreacji.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na środę 16 października

  Prognoza pogody na środę 16 października

  W środę zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie Polski i na Pomorzu zachmurzenie wzrastające do dużego i opady deszczu do 5-10 mm, a na Pomorzu Zachodnim opady deszczu do 20 mm. Temperatura maksymalna od 15 stopni Celsjusza na Pomorzu Zachodnim i 20 stopni Celsjusza w centrum kraju do 23 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr południowo-zachodni, umiarkowany i dość silny, w porywach do 50-70 km/h, w górach do 80-110 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 14 października

  Fakty z 14 października

  Wszystko już jasne. PKW podała wyniki wyborów do Sejmu i Senatu. Wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość zdobywając w Sejmie 235 mandatów. Partia rządząca nie utrzymała jednak większości w Senacie. Na "Fakty" TVN zaprasza Justyna Pochanke.

  czytaj więcej »
 • PKW podała zbiorcze wyniki wyborów do Sejmu

  PKW podała zbiorcze wyniki wyborów do Sejmu

  PiS wygrywa wybory, ale traci Senat. Są oficjalne wyniki, które potwierdzają, że wieczorny sondaż IPSOS dla trzech stacji telewizyjnych był trafiony niemal idealnie. Prawo i Sprawiedliwość ma większość i ma drugą kadencję. Opozycja ma mniej mandatów, ale ma więcej głosów. Frekwencja wyniosła ponad 60 procent.

  czytaj więcej »
tvnpix