Fakty - oglądaj online

Wspólna sprawa

"Im czasy są trudniejsze, tym ważniejsze są wzorce". Oni stali się symbolami sprzeciwu

Partyjny Sąd Najwyższy to katastrofa - mówi łamiącym się głosem Adam Strzembosz, pierwszy prezes Sądu Najwyższego w wolnej Polsce. Mimo podeszłego wieku poszedł na niedzielną demonstrację, a z nim Wanda Traczyk-Stawska, żołnierz Powstania Warszawskiego. Przyszła zagrzewać młodych ludzi do walki o wolne sądy, ale do "walki bez broni".

On jest profesorem prawa, byłym prezesem Sądu Najwyższego, sędzią w stanie spoczynku i ma 87 lat. Ona jest byłym żołnierzem Armii Krajowej, Walczyła w Powstaniu Warszawskim. Teraz ma 90 lat. To oni - Adam Strzembosz i Wanda Traczyk-Stawska, stali się symbolami niedzielnej manifestacji pod budynkiem Sądu Najwyższego.

- Sytuacja jest absolutnie ekstremalna. Pierwszy raz po 1989 roku wziąłem udział w takim spotkaniu. Bardzo kulturalnym, spokojnym spotkaniu, który przynosi honor tym, którzy tam byli - mówił Adam Strzembosz o niedzielnej manifestacji.

Ważne wzorce

Były prezes Sądu Najwyższego na niedzielnej demonstracji nie przemawiał. Sama jego obecność miała fundamentalne znaczenie nie tylko dla zgromadzonych ludzi, ale i dla wielu sędziów w całej Polsce.

- Młodzi sędziowie mają cały czas wzór w panu profesorze i my tych wzorów będziemy bronić - mówi Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". - Im czasy są trudniejsze, tym ważniejsze są takie wzorce osobowościowe. Wzory ludzi, którzy z całą swoją drogą życiową, jak również bieżącym postępowaniem, pokazują jak należy się zachować w takich czasach - dodaje Dariusz Mazur, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.

Sam profesor Strzembosz nie widzi jednak nic niezwykłego w tym, że pojawił się tam, gdzie jego zdaniem musiał być. - Jestem starym, zmęczonym życiem człowiekiem, który próbuję zachować się przyzwoicie w ramach swoich resztek możliwości intelektualnych i fizycznych - mówi.

"Walczcie, ale bez broni"

Wanda Traczyk-Stawska też pojawiła się w miejscu, w którym uznała, że być powinna. W Powstaniu Warszawskim walczyła o wolność, w Solidarności o demokrację. Teraz uznała, że jej walka się nie zakończyła, bo zagrożone jest to, o zabiegała przez całe życie. - Pozwólcie nam spokojnie odchodzić. Resztką tchu stoimy przy drzwiach. Prosimy was: bądźcie mądrzy, bądźcie bogaci w dobroć. Nie ma nienawiści. Nie ma zemsty. Walczcie, ale bez broni - apelowała w niedzielę na manifestacji przed Sejmem.

Dla innych powstańców obecność Wandy Traczyk-Stawskiej na manifestacji nie jest niczym zaskakującym. Bo to oni przelewali krew za wolność i teraz czują się za nią odpowiedzialni. Dlatego nie chcą i nie zamierzają milczeć. - To jest mój apel do Polaków: nie dajmy się. Powiedzmy głośno raz, drugi i trzeci "nie" - podkreśla dr Andrzej Wiczyński, uczestnik Powstania Warszawskiego.

Adam Strzembosz i Wanda Traczyk-Stawska uznali, że mimo podeszłego wieku muszą mówić i swoją obecnością dawać świadectwo wierności własnym poglądom i własnej biografii. Nie oczekują nic w zamian. Nie walczą o władzę, o przywileje i własne korzyści.

Autor: Katarzyna Koledna-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
NSZ42
NSZ42

TERAZ ŻADNE WZORCE NIE SĄ TŁUMOKOM POTRZEBNE. Dla nich liczy się tylko kasa.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   przemek_szymanskibcar

   juz zlapali haczyk, jedn apoprawka ktora nic nie zmienia

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     MN01
     MN01

     WZORCE ? Dzisiaj NIE MA takich wzorców. Wszystko opiera się na złodziejstwie i kumoterstwie.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       • Fakty | 23.07.2017

        Fakty | 23.07.2017

        Wszyscy zadają pytania co zrobi prezydent Andrzej Duda z przedstawionymi mu ustawami reformującymi polskie sądownictwo. Ludzie, także młodzi, w wielu miastach w Polsce i za granicą, wyrażają swoje niezadowolenie i protestują. W programie również Święto Policji, gwałtowne burze w Polsce, ostrzeżenie przed kleszczami i wzrost zainteresowania zakupami aut i mieszkań. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

        czytaj więcej »
       • Młodzi protestują. "Rodzice kiedyś musieli o to walczyć. My już trzeci dzień jesteśmy i trwamy"

        Młodzi protestują. "Rodzice kiedyś musieli o to walczyć. My już trzeci dzień jesteśmy i trwamy"

        Świat młodych w ulicznym tłumie, jednak nie "ubeków", "zdrajców" czy "komunistów". Urodzili się w latach dziewięćdziesiątych, więc Solidarność znają, ale wyłącznie ze szkolnych podręczników lub rodzinnych historii. Teraz piszą własną historię, prosząc o weto przed Pałacem, błagając o szanowanie konstytucji, albo pisząc do prezydenta o sędziach Sądu Najwyższego: czerpiemy z ich mądrości, to nasze autorytety.

        czytaj więcej »
       • Prognoza pogody na poniedziałek 24 lipca

        Prognoza pogody na poniedziałek 24 lipca

        W poniedziałek na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, w Małopolsce, na Śląsku i Ziemi Lubuskiej zachmurzenie umiarkowane i duże z opadami deszczu do 10-30 mm i burzami z gradem. Poza tym pogodnie, tylko na północy i północnym-wschodzie kraju więcej chmur i lokalnie słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna od 21 stopni Celsjusza na Wybrzeżu, 26 stopni Celsjusza w centrum kraju do 28 stopni Celsjusza na Podkarpaciu. Wiatr północno-zachodni, skręcający na zachodzie na południowo-wschodni, słaby i umiarkowany, podczas burz silny do 90 km/h.

        czytaj więcej »
       • Fakty | 22.07.2017

        Fakty | 22.07.2017

        Donald Tusk ponawia zaproszenie dla Andrzeja Dudy i tłumaczy, że reformy polskiego sądownictwa to "leczenie grypy cholerą". W programie również najnowszy sondaż partyjny Kantar Millward Brown SA, protesty w całej Polsce, wzywające do prezydenckiego weta ustaw o sądownictwie oraz innowacyjny pomysł dostarczania krwi do szpitali dronami. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

        czytaj więcej »
       • Ustawa o Sądzie Najwyższym przeszła przez Senat. Prezydent ma jednak zastrzeżenia

        Ustawa o Sądzie Najwyższym przeszła przez Senat. Prezydent ma jednak zastrzeżenia

        W nocy decyzja Senatu, w dzień głos prezydenta. Jest też głos z Brukseli i odpowiedź z Warszawy. Ustawa o Sądzie Najwyższym przez Senat przechodzi jak burza - bez poprawek i bez zastrzeżeń. Prezydent Andrzej Duda jednak zastrzeżenia ma. Jego rzecznik mówi o proceduralnych błędach. Jednak nawet prawnicy z Biura Legislacyjnego Senatu wyrazili obawę o konstytucyjność nowych przepisów.

        czytaj więcej »
       • Protesty przeciwko zmianom w sądownictwie

        Protesty przeciwko zmianom w sądownictwie

        "Po to jest ta ustawa, żeby wszyscy, którzy protestują, się bali". To głos opozycji, ale w głosie ulicy nie ma strachu, jest siła. "Zawsze wierzyłem w prawa obywatelskie, a teraz to jest wyrzucane w Polsce do śmietnika. Przychodzę, żeby wyrazić swój sprzeciw". Tysiące ludzi mają taką wiadomość dla władzy i chcą jej otworzyć oczy. Senator PiS mówi tymczasem, że w protestach biorą udział "bolszewickie upiory i ubeckie wdowy".

        czytaj więcej »
       • Donald Tusk: polityczność sądów może być kłopotem dla Polski i Polaków

        Donald Tusk: polityczność sądów może być kłopotem dla Polski i Polaków

        - Nie róbcie tego Polsce, bo to tak, jakbyśmy sami pokazywali sobie figę - mówi Donald Tusk do polityków PiS i prezydenta i dodaje "no chyba, że nie chcecie być w Unii". Szef Rady Europejskiej podkreśla, że choć UE ma wyraźne zastrzeżenia, to nikt na Polskę się nie rzuci. Jego zdaniem, zagrożenie nie czai się w Brukseli, tylko w Warszawie. Podkreśla też, że z prezydentem Polski może spotkać się w każdej chwili.

        czytaj więcej »
       • Departament Stanu USA: Wzywamy do zapewnienia, że reforma sądownictwa nie będzie naruszać polskiej konstytucji

        Departament Stanu USA: Wzywamy do zapewnienia, że reforma sądownictwa nie będzie naruszać polskiej konstytucji

        Ameryka oficjalnie oświadcza, Polska oficjalnie odpowiada. - Ustawa reformująca sądownictwo nie będzie podważać niezależności sędziów i sądów, ma ona jedynie na celu przywrócenie szacunku obywateli dla sądownictwa - tak polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych tłumaczy zmianę prawa, kiedy nasz największy sojusznik wyraża swój niepokój. Amerykański Departament Stanu opublikował oficjalny dokument w tej sprawie.

        czytaj więcej »
       • Na kogo zagłosowaliby Polacy? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

        Na kogo zagłosowaliby Polacy? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

        W badaniu przeprowadzonym przez KANTAR Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 32 procent respondentów deklaruje, że zagłosowałoby na wspólną listę Prawa i Sprawiedliwości, Polski Razem i Solidarnej Polski. 23 procent ankietowanych wskazało Platformę Obywatelską. Trzecie miejsce przypadłoby Nowoczesnej, na którą zagłosowałoby 10 procent badanych.

        czytaj więcej »
       tvnpix