Fakty - oglądaj online

Wspólna sprawa

"Im czasy są trudniejsze, tym ważniejsze są wzorce". Oni stali się symbolami sprzeciwu

Partyjny Sąd Najwyższy to katastrofa - mówi łamiącym się głosem Adam Strzembosz, pierwszy prezes Sądu Najwyższego w wolnej Polsce. Mimo podeszłego wieku poszedł na niedzielną demonstrację, a z nim Wanda Traczyk-Stawska, żołnierz Powstania Warszawskiego. Przyszła zagrzewać młodych ludzi do walki o wolne sądy, ale do "walki bez broni".

On jest profesorem prawa, byłym prezesem Sądu Najwyższego, sędzią w stanie spoczynku i ma 87 lat. Ona jest byłym żołnierzem Armii Krajowej, Walczyła w Powstaniu Warszawskim. Teraz ma 90 lat. To oni - Adam Strzembosz i Wanda Traczyk-Stawska, stali się symbolami niedzielnej manifestacji pod budynkiem Sądu Najwyższego.

- Sytuacja jest absolutnie ekstremalna. Pierwszy raz po 1989 roku wziąłem udział w takim spotkaniu. Bardzo kulturalnym, spokojnym spotkaniu, który przynosi honor tym, którzy tam byli - mówił Adam Strzembosz o niedzielnej manifestacji.

Ważne wzorce

Były prezes Sądu Najwyższego na niedzielnej demonstracji nie przemawiał. Sama jego obecność miała fundamentalne znaczenie nie tylko dla zgromadzonych ludzi, ale i dla wielu sędziów w całej Polsce.

- Młodzi sędziowie mają cały czas wzór w panu profesorze i my tych wzorów będziemy bronić - mówi Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". - Im czasy są trudniejsze, tym ważniejsze są takie wzorce osobowościowe. Wzory ludzi, którzy z całą swoją drogą życiową, jak również bieżącym postępowaniem, pokazują jak należy się zachować w takich czasach - dodaje Dariusz Mazur, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.

Sam profesor Strzembosz nie widzi jednak nic niezwykłego w tym, że pojawił się tam, gdzie jego zdaniem musiał być. - Jestem starym, zmęczonym życiem człowiekiem, który próbuję zachować się przyzwoicie w ramach swoich resztek możliwości intelektualnych i fizycznych - mówi.

"Walczcie, ale bez broni"

Wanda Traczyk-Stawska też pojawiła się w miejscu, w którym uznała, że być powinna. W Powstaniu Warszawskim walczyła o wolność, w Solidarności o demokrację. Teraz uznała, że jej walka się nie zakończyła, bo zagrożone jest to, o zabiegała przez całe życie. - Pozwólcie nam spokojnie odchodzić. Resztką tchu stoimy przy drzwiach. Prosimy was: bądźcie mądrzy, bądźcie bogaci w dobroć. Nie ma nienawiści. Nie ma zemsty. Walczcie, ale bez broni - apelowała w niedzielę na manifestacji przed Sejmem.

Dla innych powstańców obecność Wandy Traczyk-Stawskiej na manifestacji nie jest niczym zaskakującym. Bo to oni przelewali krew za wolność i teraz czują się za nią odpowiedzialni. Dlatego nie chcą i nie zamierzają milczeć. - To jest mój apel do Polaków: nie dajmy się. Powiedzmy głośno raz, drugi i trzeci "nie" - podkreśla dr Andrzej Wiczyński, uczestnik Powstania Warszawskiego.

Adam Strzembosz i Wanda Traczyk-Stawska uznali, że mimo podeszłego wieku muszą mówić i swoją obecnością dawać świadectwo wierności własnym poglądom i własnej biografii. Nie oczekują nic w zamian. Nie walczą o władzę, o przywileje i własne korzyści.

Autor: Katarzyna Koledna-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
NSZ42
NSZ42

TERAZ ŻADNE WZORCE NIE SĄ TŁUMOKOM POTRZEBNE. Dla nich liczy się tylko kasa.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   przemek_szymanskibcar

   juz zlapali haczyk, jedn apoprawka ktora nic nie zmienia

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     MN01
     MN01

     WZORCE ? Dzisiaj NIE MA takich wzorców. Wszystko opiera się na złodziejstwie i kumoterstwie.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       tvnpix