Naprawia komputery, by dzieci mogły się uczyć. "Pan Irek jest aniołem"

Naprawia komputery, by dzieci mogły się uczyć. "Pan Irek jest aniołem"
Naprawia komputery, by dzieci mogły się uczyć. "Pan Irek jest aniołem"
Renata Kijowska | Fakty TVN
Naprawia komputery, by dzieci mogły się uczyć. "Pan Irek jest aniołem"Renata Kijowska | Fakty TVN

Dla wielu dzieci to pierwszy komputer w życiu. Obecnie jest niezbędny, by się uczyć. Pan Irek za darmo naprawił już ponad 220 komputerów, które dostał od firm i osób prywatnych. Na komputery czekają kolejni uczniowie.

Pan Irek przed pandemią prowadził serwis komputerowy w Zamościu. Nagle zlecenia przestały nadchodzić. Słysząc o kłopotach jednego z uczniów, oddał mu swój komputer. Okazało się, że potrzeby są większe. - Akcja została udostępniona na Facebooku i nagle bum - mówi pan Irek.

Starsi i młodsi darczyńcy zaczęli przekazywać swój niepotrzebny sprzęt. Przez serwis przewinęło się już 700 komputerów. Pan Irek nie widział złomu, tylko potencjał. Montował, składał i dawał staremu sprzętowi nowe życie. Akcja skierowana jest głównie do dzieci, które w czasach pandemii potrzebują komputerów do nauki. - Takie osoby nie przyjdą same o pomoc - mówi pan Irek.

- Pan Irek jest aniołem, bardzo pomaga ludziom - mówi Jennifer Walczuk, której właściciel serwisu w jeden dzień naprawił laptopa. - Mogę we wszystkich lekcjach uczestniczyć, bo wcześniej nie słyszałam ani nie widziałam pani - dodaje.

Zrzutka dla pana Irka

Pan Irek pracuje po 14 godzin dziennie zupełnie za darmo. - O pierwszej, drugiej w nocy wstaje i zaczyna te komputery składać - mówi Rafał Zwolak ze stowarzyszenia "Zamojskie Anioły".

Po naprawie komputery są rozwożone przez innych wolontariuszy, którzy obiecali sobie, że żadne dziecko w okolicy nie zostanie bez dostępu do internetu, czyli dostępu do szkoły.

Choć pan Irek żadnych podziękowań nie oczekuje, i tak je dostaje. - Raz udało mi się otrzymać czekoladę w podziękowaniu - mówi.

O nic nie prosi, ale jak dalej będzie pracował za darmo, to nie wystarczy mu choćby na konieczny do napraw prąd. Znajomi założyli zbiórkę. Ci, którym pomógł, już chcą pomóc jemu, żeby naprawił jeszcze więcej sprzętu.

Pomóc panu Irkowi można wpłacając pieniądze na stronie zrzutka.pl

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale dzieci potrzebujących pomocy nie ubywa.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS