Niewygodne pytania i gorzkie słowa. Trudne spotkania polityków w terenie

Niewygodne pytania i gorzkie słowa. Trudne spotkania polityków w terenie
Niewygodne pytania i gorzkie słowa. Trudne spotkania polityków w terenie
Tomasz Pupiec | Fakty w Południe
Niewygodne pytania i gorzkie słowa. Trudne spotkania polityków w terenieTomasz Pupiec | Fakty w Południe

Uścisk dłoni jest wart więcej niż tysiąc słów. Wiedza o tym politycy, więc w kampanii ruszają w teren, by dłoni wyborców uścisnąć jak najwięcej. Co nie zawsze jest łatwe. Obiecać można wszystko, ale żeby uścisk dłoni był odwzajemniony, trzeba wyborcę do siebie przekonać.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" W TVN24GO

Stół i mikrofon to może mało eleganckie, ale najbezpieczniejsze rozwiązanie w kampanii wyborczej. Bo spacer polityka między wyborcami często przypomina spacer po polu minowym.

Bezpośrednie spotkania od zawsze były jednym z najskuteczniejszych i najbardziej pracochłonnych sposobów na zdobycie głosów. Od czasu słynnego pytania "panie premierze, jak żyć?" do Donalda Tuska, stały się też jednym z najbardziej ryzykownych.

Zwłaszcza, jeśli odbywają się w towarzystwie kamer, bo nigdy nie wiadomo, kto stanie na drodze rozdawanych uścisków, uśmiechów i obietnic. I o co zapyta.

Trudne pytania

O dziwno te najtrudniejsze pytania i najbardziej krytyczne komentarze często padają z ust zwolenników. Tak było na zdominowanym przez wyborców PiS Podlasiu, gdzie Grzegorz Schetyna był pytany o to, "kiedy będzie te 39 procent" w sondażach.

Inna zwolenniczka Koalicji Obywatelskiej mówiła "nie macie alternatywy. Zobaczcie jak wam spada poparcie. Zobaczcie co się dzieje z waszą partią".

Ale o tym, że nawet w tłumie zagorzałych zwolenników może znaleźć się wyborca z trudnymi pytaniami, na własnej skórze przekonała się Beata Szydło. Była premier - choć podobno bardzo doświadczona w takich sytuacjach - swoją reakcją na pytania o wypłaty dla stażystów z funduszy Unii Europejskiej wyprowadziła jednego ze swoich sympatyków z równowagi.

Wspólne imprezy

Dużo bezpieczniejsze są sytuacje zaaranżowane, gdzie w kontrolowanym otoczeniu polityk może ocieplić swój wizerunek. Choć nawet taka zagrywka nie pomoże zdobyć nowych głosów, jeśli te są już zdobyte.

Ryzykownym pomysłem jest udział w imprezie publicznej, na której jest też polityczny konkurent.

W niewielkiej Środzie Ślaskiej na Święcie Wina spotkali się Grzegorz Schetyna i Ryszard Czarnecki.

- To jest taki dzień, że wszyscy jesteśmy razem. Bez podziałów, bez różnic partyjnych, politycznych - mówił lider Koalicji Obywatelskiej.

Mimo takich słów do wspólnego toastu Schetyny i Czarneckiego nie doszło.

Autor: Tomasz Pupiec / Źródło: Fakty w Południe TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS