Polska zamienia się w słuch

24.09.2016 | Polska zamienia się w słuch
24.09.2016 | Polska zamienia się w słuch
Polski Związek Głuchych
24.09.2016 | Polska zamienia się w słuchPolski Związek Głuchych

25 września to szczególna data dla blisko 500 mln ludzi na świecie, w tym około 900 tys. Polaków – Międzynarodowy Dzień Głuchych. W tym roku obchodom towarzyszy start kampanii „Polska zamienia się w słuch”. Projekt w niecodzienny sposób ma zwrócić uwagę na funkcjonujących wśród nas bezgłośnie ludzi niesłyszących.

Osoby niesłyszące codziennie mają do pokonania wiele barier. Najdotkliwsze jest jednak poczucie wyobcowania, powodowane brakiem „normalnego” kontaktu z słyszącymi. Bo gesty wykonywane dłońmi – czyli rozmowa w języku migowym – dla większości ludzi są niezrozumiałymi gestami, pozbawionymi sensu i nieprzypisanymi do liter czy słów.

Rok 2016 jest rokiem szczególnym ze względu na dwie ważne rocznice jubileuszowe: 70-lecie Polskiego Związku Głuchych oraz 140-lecie Ruchu Społecznego Głuchych na ziemiach Polski, z którego działalności wywodzi się PZG. Postanowiono więc, aby w tym roku w niecodzienny sposób zwrócić uwagę opinii publicznej na problemy głuchych. Z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych rozpocznie się wielka kampania społeczna – „Polska zamienia się w słuch”, angażująca media publiczne i gwiazdy.

„To ukłon w stronę osób głuchych”

Widzowie programu „Fakty” TVN będą zaskoczeni „niespodziankami”, jakie przygotowała redakcja programu. Obejmie ona prezenterów, którzy tego dnia poprowadzą dziennik razem z tłumaczami języka migowego. Inne serwisy informacyjne (m.in. Teleexpress, Panorama, TVP Info, Sportowa Niedziela) także zostaną wzbogacone o obecność tłumacza migowego.

– To ukłon w stronę osób głuchych – wyjaśniła Kajetana Maciejska-Roczan, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych. – Chcemy tym podkreślić, że pamiętamy o ich potrzebach oraz, że chcemy je rozumieć. To także krok mający uzmysłowić Polakom, jak często głusi czują się wyobcowani – dodała.

Pozdrowienia bez słów

Oprócz mediów ogólnopolskich w kampanię zaangażowały się również media lokalne, sieć kin Helios oraz gwiazdy i najpopularniejsi w Polsce vlogerzy (m.in. Radosław Kotarski – Polimaty, Beksy, czy Emce). Tego dnia celebryci będą komunikowali się ze swoimi fanami w języku migowym, a vlogerzy – wzbogacali publikowane w niedzielę filmy o tłumaczenie na język migowy. Ze względu na to, że Międzynarodowy Dzień Głuchych wypada w tym roku w niedzielę, na facebookowym profilu Polskiego Związku Głuchych retransmitowana będzie w całości odprawiona w języku migowym msza.

Krzysztof Kotyniewicz, Sekretarz Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych wyjaśniał, że celem akcji jest pomoc osobom słyszącym zrozumieć osoby głuche, tworzących odrębną kulturowo i językowo społeczność, w Polsce funkcjonujących bezgłośnie i niezauważenie.

„Żyją w błogiej nieświadomości tego, co ich omija”

Ideę kampanii „Polska zamienia się w słuch” najtrafniej podsumowała wspierająca kampanię aktorka Olga Bończyk, która wychowywała się w rodzinie głuchych.

– Głusi muszą do wszystkiego dotrzeć sami i żyją w błogiej nieświadomości tego, co ich omija. Jako osoba słysząca, która przebywała w świecie ciszy, widzę tę ogromną przepaść –powiedziała. Wskazała, że ponieważ „niesłyszących omija milion informacji każdego dnia”, a pomocy ze strony słyszących brak, osoby niesłyszące „zamykają się w swojej enklawie ciszy”. – Nie chcę powiedzieć, że ci ludzie czują się odrzuceni – podkreśliła. – Na pewno czują się w jakimś stopniu ludźmi, których się krzywdzi i odsuwa na drugi plan – sprecyzowała.

***

Polski Związek Głuchych (PZG) – największa w Polsce organizacja zrzeszająca osoby niesłyszące, słabosłyszące oraz głuche. Powołana i działająca od 1946 roku obecnie liczy około 100 tys. członków.

Działalność Związku obejmuje edukację, rehabilitację, oferowanie usług prawnych i reprezentowanie społeczności głuchych, niedosłyszących oraz osób z wadami mowy wobec władz oraz innych instytucji i organizacji. Polski Związek Głuchych w ramach swej działalności wydaje również czasopismo „Świat Ciszy”, skierowane do osób niesłyszących i słabosłyszących. Jednym z celów tegorocznej edycji kampanii jest wsparcie zbiórki na stypendia edukacyjne dla zdolnej młodzieży głuchej. Więcej szczegółów na stronie www.pzg.org.pl

Źródło: Polski Związek Głuchych

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS