Polska zamienia się w słuch

24.09.2016 | Polska zamienia się w słuch
24.09.2016 | Polska zamienia się w słuch
Polski Związek Głuchych
24.09.2016 | Polska zamienia się w słuchPolski Związek Głuchych

25 września to szczególna data dla blisko 500 mln ludzi na świecie, w tym około 900 tys. Polaków – Międzynarodowy Dzień Głuchych. W tym roku obchodom towarzyszy start kampanii „Polska zamienia się w słuch”. Projekt w niecodzienny sposób ma zwrócić uwagę na funkcjonujących wśród nas bezgłośnie ludzi niesłyszących.

Osoby niesłyszące codziennie mają do pokonania wiele barier. Najdotkliwsze jest jednak poczucie wyobcowania, powodowane brakiem „normalnego” kontaktu z słyszącymi. Bo gesty wykonywane dłońmi – czyli rozmowa w języku migowym – dla większości ludzi są niezrozumiałymi gestami, pozbawionymi sensu i nieprzypisanymi do liter czy słów.

Rok 2016 jest rokiem szczególnym ze względu na dwie ważne rocznice jubileuszowe: 70-lecie Polskiego Związku Głuchych oraz 140-lecie Ruchu Społecznego Głuchych na ziemiach Polski, z którego działalności wywodzi się PZG. Postanowiono więc, aby w tym roku w niecodzienny sposób zwrócić uwagę opinii publicznej na problemy głuchych. Z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych rozpocznie się wielka kampania społeczna – „Polska zamienia się w słuch”, angażująca media publiczne i gwiazdy.

„To ukłon w stronę osób głuchych”

Widzowie programu „Fakty” TVN będą zaskoczeni „niespodziankami”, jakie przygotowała redakcja programu. Obejmie ona prezenterów, którzy tego dnia poprowadzą dziennik razem z tłumaczami języka migowego. Inne serwisy informacyjne (m.in. Teleexpress, Panorama, TVP Info, Sportowa Niedziela) także zostaną wzbogacone o obecność tłumacza migowego.

– To ukłon w stronę osób głuchych – wyjaśniła Kajetana Maciejska-Roczan, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych. – Chcemy tym podkreślić, że pamiętamy o ich potrzebach oraz, że chcemy je rozumieć. To także krok mający uzmysłowić Polakom, jak często głusi czują się wyobcowani – dodała.

Pozdrowienia bez słów

Oprócz mediów ogólnopolskich w kampanię zaangażowały się również media lokalne, sieć kin Helios oraz gwiazdy i najpopularniejsi w Polsce vlogerzy (m.in. Radosław Kotarski – Polimaty, Beksy, czy Emce). Tego dnia celebryci będą komunikowali się ze swoimi fanami w języku migowym, a vlogerzy – wzbogacali publikowane w niedzielę filmy o tłumaczenie na język migowy. Ze względu na to, że Międzynarodowy Dzień Głuchych wypada w tym roku w niedzielę, na facebookowym profilu Polskiego Związku Głuchych retransmitowana będzie w całości odprawiona w języku migowym msza.

Krzysztof Kotyniewicz, Sekretarz Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych wyjaśniał, że celem akcji jest pomoc osobom słyszącym zrozumieć osoby głuche, tworzących odrębną kulturowo i językowo społeczność, w Polsce funkcjonujących bezgłośnie i niezauważenie.

„Żyją w błogiej nieświadomości tego, co ich omija”

Ideę kampanii „Polska zamienia się w słuch” najtrafniej podsumowała wspierająca kampanię aktorka Olga Bończyk, która wychowywała się w rodzinie głuchych.

– Głusi muszą do wszystkiego dotrzeć sami i żyją w błogiej nieświadomości tego, co ich omija. Jako osoba słysząca, która przebywała w świecie ciszy, widzę tę ogromną przepaść –powiedziała. Wskazała, że ponieważ „niesłyszących omija milion informacji każdego dnia”, a pomocy ze strony słyszących brak, osoby niesłyszące „zamykają się w swojej enklawie ciszy”. – Nie chcę powiedzieć, że ci ludzie czują się odrzuceni – podkreśliła. – Na pewno czują się w jakimś stopniu ludźmi, których się krzywdzi i odsuwa na drugi plan – sprecyzowała.

***

Polski Związek Głuchych (PZG) – największa w Polsce organizacja zrzeszająca osoby niesłyszące, słabosłyszące oraz głuche. Powołana i działająca od 1946 roku obecnie liczy około 100 tys. członków.

Działalność Związku obejmuje edukację, rehabilitację, oferowanie usług prawnych i reprezentowanie społeczności głuchych, niedosłyszących oraz osób z wadami mowy wobec władz oraz innych instytucji i organizacji. Polski Związek Głuchych w ramach swej działalności wydaje również czasopismo „Świat Ciszy”, skierowane do osób niesłyszących i słabosłyszących. Jednym z celów tegorocznej edycji kampanii jest wsparcie zbiórki na stypendia edukacyjne dla zdolnej młodzieży głuchej. Więcej szczegółów na stronie www.pzg.org.pl

Źródło: Polski Związek Głuchych

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS