Marsze Równości w polskich miastach. "Żeby ludzie zobaczyli, że nie jesteśmy szatanem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Marsze Równości w polskich miastach. "Żeby ludzie zobaczyli, że nie jesteśmy szatanem".
Marsze Równości w polskich miastach. "Żeby ludzie zobaczyli, że nie jesteśmy szatanem".
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
Marsze Równości w polskich miastach. "Żeby ludzie zobaczyli, że nie jesteśmy szatanem".Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

W sobotę w polskich miastach odbyły się Marsze Równości. Uczestników z tęczowymi flagami można było zobaczyć nie tylko w Krakowie czy w Koszalinie, ale także w Olsztynie i kilkutysięcznym Miliczu na Dolnym Śląsku. A wszystko to przeciw wykluczeniu i dyskryminacji, bo według rankingu badającego poziom równouprawnienia osób LGBT+, Polska już czwarty rok z rzędu jest na ostatnim miejscu spośród unijnych krajów.

Chociaż walka o równe prawa toczy się już od wielu lat, to entuzjazm i nadzieja nie gasną. - Wciąż maszerujemy o to, aby związki jednopłciowe, małżeństwa jednopłciowe, zostały uznane z całym wachlarzem praw, z możliwością informacji medycznej, możliwością do pochówku - mówi Magdalena Młynarska-Wezgraj, organizatorka IV Marszu Równości w Koszalinie, Fundacja Fala Równości.

W sobotę maszerowały całe rodziny, bo marsze i pikniki równości to nie tylko osoby LGBT+, ale także wspierający ich rodzice. - Rodzice osób nieheteronormatywnych nie mają lekko w Polsce. Nie wspiera nas ani państwo, ani żadna instytucja, tylko ewentualnie organizacje pozarządowe - uważa Anna Kimak-Cysewska, mama córki nieheteronormatywnej.

"Ja nie idę z żadnym postulatem, po prostu kochajmy się wszyscy, bądźmy dla siebie mili", "rzadko można spotkać tylu fajnych i uśmiechniętych ludzi, którzy odpowiadają uśmiechem na uśmiech", "każdy powinien mieć równe prawa w tym kraju" - takie komentarze można usłyszeć od uczestniczących na marszach.

Jednak ma manifestacje osób LGBT+ przychodzą też ich przeciwnicy z obraźliwymi transparentami. - Gdyby przyszli tutaj do nas, te kilkanaście metrów bliżej, i z nami porozmawiali, zjedli coś smacznego, potańczyli do pozytywnej muzyki, to zrozumieliby, że jesteśmy ich sąsiadami, że pracujemy w różnych miejscach, do których przychodzą i łączy nas miłość, czy to do swoich rodzin, do swoich przyjaciół, do tego miasta, kraju - zaznacza Magdalena Młynarska-Wezgraj.

Według rankingu badającego poziom równouprawnienia osób LGBT, Polska już czwarty rok z rzędu jest na ostatnim miejscu spośród unijnych krajów. W czołówce są Belgia i Hiszpania, a gorzej niż w Polsce jest tylko na Białorusi, w Rosji czy Turcji. Ranking opiera się wyłącznie na analizie krajowego prawodawstwa i tego, jak jest stosowane.

- Bycie nietolerancyjnym jest kosztowne, w przypadku naszego kraju mówi się nawet o tym, że to jest około 10 miliardów złotych rocznie strat. Niektóre firmy się wycofują, również pracownicy wykwalifikowani, którzy sami są nieheteronormatywni, albo też nie chcą funkcjonować w takim społeczeństwie, przenoszą się gdzieś indziej - tłumaczy dr Konrad Maj, psycholog społeczny, Uniwersytet SWPS.

Marsz Równości 2023 w Krakowie
Marsz Równości 2023 w Krakowie TVN24

Marsze Równości nie tylko w dużych miastach

Marsz Równości w Krakowie honorowym patronatem objął nie tylko prezydent miasta Jacek Majchrowski, ale i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Po raz drugi o tym, jak ważna jest równość, przekonywali też uczestniczy marszu w kilkunastotysięcznym Miliczu na Dolnym Śląsku.

- Żeby ludzie tutaj w końcu przestali patrzeć na nas spod łba, żeby zobaczyli, że nie jesteśmy żadnym szatanem, za którego niektórzy nas przedstawiają - tłumaczy Daniel Misiek, organizator Marszu Równości w Miliczu. - Niektórzy z tej grupy przeżywają to bardzo ciężko, albo targają się na własne życie - dodaje pani Joanna ze Stowarzyszenia "MY Rodzice".

Na manifestacjach w różnych częściach kraju można było też spotkać posłów i działaczy Lewicy, którzy podkreślają, że walka o prawa osób LGBT to coś więcej niż marsze.

- Wspierając je w ich bataliach prawnych, wspierając je, kiedy trafiają do więzień w czasie swoich protestów, mogą zawsze na nas liczyć. Jesteśmy tutaj też po to, żeby pokazać, że nie zapominamy, że jesteśmy ich sojusznikami, że wśród nas są też osoby należące do tej społeczności - podkreśla Magdalena Biejat, posłanka Lewicy. 

- Te prawa mniejszości nie są czymś nadzwyczajnym, tylko powinny być jak powietrze: niezauważalne. Natomiast dzisiaj w Polsce mamy duszno, mamy atmosferę nagonki - zwraca uwagę Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN