"Jednego roku musiałam oddać paczki świąteczne dzieci, bo przekroczyłabym dochód"

Aktualizacja:
"Jednego roku musiałam oddać paczki świąteczne dzieci, bo przekroczyłabym dochód"
"Jednego roku musiałam oddać paczki świąteczne dzieci, bo przekroczyłabym dochód"
Aneta Regulska | Fakty w Południe
"Jednego roku musiałam oddać paczki świąteczne dzieci, bo przekroczyłabym dochód"Aneta Regulska | Fakty w Południe

Co dalej z funduszem alimentacyjnym? Rząd chwali się, że odzyskuje więcej pieniędzy od dłużników, ale liczba korzystających z funduszu spada. Jak mówią samotni rodzice, wszystko przez zbyt wyśrubowane kryteria. Prawo do świadczenia uzależnione jest od progu dochodowego. Dziś to 800 złotych miesięcznie na osobę. Zdaniem samotnych rodziców i ekspertów, to odbiera dzieciom szanse na lepsze życie.

Pani Marzena dla swoich dzieci musi być i matką, i ojcem. Pracuje za dwoje, by zapewnić dzieciom wszystko, ale dobrze pamięta czasy, kiedy ledwo wiązała koniec z końcem.

- Gdy wchodziliśmy do sklepu, żeby cokolwiek kupić, to w ogóle nie brałam ich z samochodu. Albo po prostu prosiłam, żeby tylko nic nie chciały, bo ja miałam pieniądze albo na chleb, albo na coś słodkiego - wspomina samotna matka.

Dziś kobieta korzysta z funduszu alimentacyjnego. Radzi sobie, ale ciągle żyje w strachu. Pani Marzena chciałaby mieć wyższe zarobki, lecz obawia się, że po zmianie pracy na lepszą ona i jej dzieci stracą prawo do świadczenia z funduszu.

- Zdarzały się sytuacje, kiedy znajomi przynosili mi torby z jedzeniem. Kiedy chciałam zjeść jogurt, to musiałam sobie kupić za 50 groszy z promocji, przeterminowany, ponieważ na inny nie było mnie stać. Boję się bardzo, że te czasy wrócą - martwi się pani Marzena.

Skazani na siebie

Tysiące samotnych rodziców, bez wsparcia i pieniędzy na wychowanie dzieci od byłych partnerów, skazani są siebie. - W Polsce milion dzieci czeka na to, aż te alimenty zostaną dla nich wyegzekwowane a skuteczność tej egzekucji jest jedną z najgorszych w Europie - mówi Robert Damski, komornik.

Statystycznie na dziesięciu dłużników alimentacyjnych tylko dwóch je płaci w zasądzonym wymiarze. Pomóc powinien fundusz alimentacyjny, ale żeby pieniądze dostać, nie można przekroczyć progu dochodowego - to dziś 800 złotych miesięcznie na osobę. Ten próg stawia pod ścianą samotnych rodziców, którzy przy obecnej płacy minimalnej chcą pracować.

- Rozmawiałam ostatnio z mamą, która została postawiona w sytuacji: albo płaci za leki dziecka, albo płaci za czynsz. Kobieta nie otrzymuje pieniędzy z funduszu alimentacyjnego, bo przekracza próg o 17 złotych - mówi Dorota Herman z Fundacji KIDS.

Potwierdzają to inni samotni rodzice, którzy co miesiąc liczą każdy grosz, by nie przekroczyć progu.

Rządowe statystyki

Rząd chwali się, że odzyskuje coraz więcej pieniędzy od dłużników alimentacyjnych do funduszu. Obecnie ściągalność wynosi 39 procent. - Ta ściągalność jest wyższa, ale na pewno nie zadowalająca, jeśli chodzi o wsparcie dla osób, które z tego funduszu korzystają - mówi Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Z ministerialnych statystyk wynika jednak, że od 2015 do 2018 roku wypłacana z funduszu kwota zmniejszyła się o 246,3 miliona złotych. Systematycznie spada też liczba rodzin korzystających z tego świadczenia.

Organizacje walczące o prawa samotnych ojców i matek obawiają się, że rząd dąży do tego, by fundusz wygasić.

- Nie jest likwidowany wprost, ale jeśli płaca minimalna idzie w górę - a próg się nie podnosi lub podnosi się minimalnie - to de facto jest on wygaszany - alarmuje doktor Agata Chełstowska z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

- My mówimy o pieniądzach dla dzieci, bo te dzieci nie żyją fotosyntezą. One potrzebują mieć te pieniądze na jedzenie, na ubranie, na wyjazd szkolny - dodaje Justyna Żukowska-Gołębiewska, prezes zarządu stowarzyszenia "Dla Naszych Dzieci".

Samotni rodzice od dawna apelują o zmiany w funduszu, bo ci, którzy wyśrubowanych kryteriów nie spełniają, zmuszeni są pracować ponad siły. Albo na czarno. Jeszcze niedawno wiceminister Stanisław Szwed obiecywał podniesienie progu do 900 złotych miesięcznie na jedną osobą. Jednak według rodziców, próg w ogóle powinien być zlikwidowany.

- W 2020 roku to kryterium zostanie podniesione aby nie doszło do sytuacji, że ktoś, kto jest na wysokości płacy minimalnej, z tego uprawnienia nie skorzysta - przekonuje wiceminister Szwed.

Konkretów jednak wciąż brak. A proza życia jest bezlitosna. - Jednego roku musiałam oddać paczki świąteczne dzieci, bo przekroczyłabym dochód - mówi pani Marzena.

Autor: Aneta Regulska / Źródło: Fakty w Południe

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS