Nagły wniosek o wotum zaufania. Jednym z powodów miało być niezadowolenie otoczenia prezydenta

04.06.2020 | Nagły wniosek o wotum zaufania. Jednym z powodów miało być niezadowolenie otoczenia prezydenta
04.06.2020 | Nagły wniosek o wotum zaufania. Jednym z powodów miało być niezadowolenie otoczenia prezydenta
Arleta Zalewska | Fakty TVN
04.06.2020 | Nagły wniosek o wotum zaufania. Jednym z powodów miało być niezadowolenie otoczenia prezydentaArleta Zalewska | Fakty TVN

Przedwyborczy pokaz siły PiS-u w Sejmie, czyli nagły wniosek premiera o wotum zaufania dla rządu. To była okazja do pokazania, że PiS wciąż ma na Wiejskiej większość, a także do ataku na opozycję, którą premier wezwał, by "przestała judzić".

Prezydent i premier w trybie pilnym zwołali w czwartek w Sejmie debatę w sprawie wotum zaufania dla rządu.

- Jeżeli macie wystarczającą liczbę głosów, to odwołajcie nas, albo przestańcie jątrzyć, przestańcie judzić, przestańcie wymyślać tematy zastępcze - apelował z trybuny sejmowej Mateusz Morawiecki.

Taki zabieg w polityce nazywa się próbą wyjścia do przodu, próbą przykrycia wyborczych kłopotów i PiS-u, i prezydenta.

- Polska dzisiaj potrzebuje zgody i dobrego współdziałania władz wykonawczych: rządu i prezydenta - mówił prezydent Andrzej Duda.

W działaniach PiS-u chodzi przede wszystkim o odwrócenie uwagi od rozpędzającej się coraz bardziej kampanii Rafała Trzaskowskiego i od wieczornego głosowania nad odwołaniem ministra Łukasza Szumowskiego.

Ale nie tylko.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji ekipy "Faktów" TVN pomysł z wezwaniem rano do pałacu Mateusza Morawieckiego, a kilka godzin później przeprowadzenia głosowania nad wnioskiem o wotum zaufania dla rządu, to również efekt tego, że otoczenie prezydenta w pałacu słabo ocenia dotychczasową pracę sztabowców PiS-u. Stąd plan na przejęcie inicjatywy.

- Pali im się grunt pod nogami. Boją się i robią sobie kampanię w parlamencie - ocenia działania PiS-u Robert Biedroń, kandydat na prezydenta z ramienia Lewicy.

- Pięć lat tej władzy minęło, więc lepiej chyba byłoby mówić o własnych dokonaniach, a nie przez cały czas próbować odnosić się do opozycji - mówił o wystąpieniu szefa rządu Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski.

Wniosek Tuska, krytyka opozycji

To nie pierwszy raz, gdy szef rządu mówi "sprawdzam" sejmowej większości, i gdy oczywiście takie głosowanie wygrywa.

Po wotum zaufania po wybuchu afery taśmowej sięgał na przykład premier Donald Tusk, co krytykowała ówczesna opozycji.

- Pan premier konsekwentnie robi wszystko, żeby odwrócić uwagę opinii publicznej od treści taśm - mówił w 2014 roku Jarosław Gowin.

Dziś to PiS z jednej strony próbuje odwrócić uwagę od swoich problemów, a z drugiej mobilizować własny elektorat przed pierwszą turą wyborów.

- To wszystko są polityczne sztuczki, które mają przykryć naszą rzeczywistość, a rzeczywistość jest taka, że wychodzimy z najgłębszego kryzysu co najmniej od 30 lat - mówił o działaniach opozycji Morawiecki.

Bez niespodzianki

Nawet nagła wizyta prezydenta w Sejmie nie zmieniła tego, że Andrzej Duda po trwającym 12 minut wystąpieniu po prostu wyszedł nie odpowiadając na żadne pytanie dziennikarzy.

- Dzisiaj Morawiecki z Dudą na polecenie Kaczyńskiego próbują zaklinać rzeczywistość, a rzeczywistość jest taka, że w sierpniu Polska będzie miała nowego prezydenta - uważa Tomasz Trela, szef sztabu Roberta Biedronia.

Głosowanie w Sejmie poprzedziły pytania, na które każdy poseł miał minutę.

- Gdyby pan był człowiekiem honoru, za Szumowskiego, za Banasia podałby się pan do dymisji, a nie błagał o wotum zaufania - mówił w Sejmie szef PO Borys Budka.

- To było jedno z najbardziej bezczelnych wystąpień w historii tej Izby. To nie było historyczne wystąpienie, tylko histeryczne. Ustawka pod Andrzeja Dudę - przekonywał Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat na prezydenta z KP Koalicji Polskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Niespodzianki nie było. Zjednoczona Prawica obroniła swój rząd.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS