Mocny sztab i trudny start. Doświadczeni politycy pomogą w kampanii Andrzeja Dudy?

19.02.2020 | Mocny sztab i trudny start. Doświadczeni politycy pomogą w kampanii Andrzeja Dudy?
19.02.2020 | Mocny sztab i trudny start. Doświadczeni politycy pomogą w kampanii Andrzeja Dudy?
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
19.02.2020 | Mocny sztab i trudny start. Doświadczeni politycy pomogą w kampanii Andrzeja Dudy?Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Joachim Brudziński, Beata Szydło, Adam Bielan - prezydent Andrzej Duda, który ubiega się o reelekcję, zaprezentował w środę swój sztab wyborczy. To mocny sztab, ale też trudny start kampanii wyborczej, skoro jej kierunek wyznacza środkowy palec posłanki PiS.

Najważniejsi ludzie w sztabie wyborczym Andrzeja Dudy zostali w środę zaprezentowani w radosnej atmosferze. Powodem do radości nie jest jednak środkowy palec posłanki Joanny Lichockiej, która pokazała go posłom opozycji w czasie debaty nad przekazaniem dwóch miliardów złotych mediom publicznym.

Ten środkowy palec posłanki Lichockiej musi być potężnym obciążeniem i dla PiS, i dla kandydata PiS na prezydenta, skoro cały jego sztab był zgodny, że muszą paść takie słowa:

- Ja bardzo proszę, żeby nie było takich sytuacji, jaka niedawno miała miejsce w Pucku, czy takich sytuacji, jakie mieliśmy ostatnio, niestety, w polskim Sejmie. Żeby nie było obrażających gestów obscenicznych, żeby nie było obrażających słów - powiedział podczas prezentacji członków sztabu prezydent Andrzej Duda.

Trudny początek

Kilka zdań prezydenta o geście Joanny Lichockiej nie zamknie tej sprawy w kampanii, bo nie pozwolą na to kontrkandydaci Andrzeja Dudy.

- Pojawi się petycja do pana prezydenta Andrzeja Dudy, żeby zawetował ustawę przekazującą dwa miliardy na telewizję rządową - obiecał kandydat PSL na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezydent szybko musi podjąć decyzję, czy podpisze ustawę, przeciwko której protestuje cała opozycja. Ustawę, która daje potężny finansowy zastrzyk państwowej telewizji, choć opozycja chciała te pieniądze przekazać na leczenie chorych na raka.

Ale czy weto ze strony Andrzeja Dudy zwiększyłoby jego szanse na reelekcję? - Nie chcę się w tej sprawie wypowiadać. Czekamy na decyzję pana prezydenta - powiedział w środę Adam Bielan, rzecznik prasowy sztabu wyborczego Andrzeja Dudy.

Sam prezydent na razie w tej sprawie milczy. Po prezentacji własnego sztabu po prostu wyszedł z sali i nie odpowiedział na żadne pytanie.

- Tak jak ośmiorniczki Platformy dobiły Platformę, tak środkowy palec Lichockiej dobije PiS - ocenia kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń.

PiS może przekonywać, że z roku na rok publicznych pieniędzy przekazywanych na onkologię jest coraz więcej, jednak w Polsce niemal każdy ma w swoim otoczeniu kogoś, kto chorował lub choruje na raka, i kto zetknął się z niedofinansowaną służbą zdrowia. Oni wszyscy są wyborcami, o których walczy prezydent i jego kontrkandydaci.

- Liczę, że może, słuchając Polaków przez te wszystkie dni, zdobędzie się na taki akt odwagi i to zrobi - komentuje całą sprawę Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka PO na prezydenta.

Ludzie prezydenta

I to właśnie z tymi problemami na początku kampanii będzie musiał się zmierzyć sztab Andrzeja Dudy.

Jego działania koordynować będzie Jolanta Turczynowicz-Kieryłło, która jest powiązana z Jarosławem Gowinem.

Trzon sztabu Dudy stanowić będzie jednak trójka doświadczonych polityków PiS - Beata Szydło wygrała dla Andrzeja Dudy pierwszą kampanię, Joachim Brudziński wygrał dla PiS ostatnią kampanię wyborczą do Sejmu, a Adam Bielan to jeden z bardziej doświadczonych na kampanijnym odcinku polskich polityków.

- Bielan i Brudziński to jest bardzo dobry tandem, ja o tym mówię z ubolewaniem. Ale przeznaczenie dwóch miliardów złotych na telewizję publiczną, a nie na onkologię, zaciąży nad tą kampanią wyborczą - komentuje senator Michał Kamiński.

Według informacji "Faktów" TVN w otoczeniu prezydenta rozważane jest skierowanie ustawy o pieniądzach dla mediów państwowych do Trybunału Konstytucyjnego. Wyrok w tej sprawie mógłby zapaść już po wyborach.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale dzieci potrzebujących pomocy nie ubywa.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS