Minister zachwala opiekę onkologiczną w Polsce. Przypadek pana Jakuba pokazuje, jaka jest rzeczywistość

04.08.2022 | Minister zachwala opiekę onkologiczną w Polsce. Przypadek pana Jakuba pokazuje, jaka jest rzeczywistość
04.08.2022 | Minister zachwala opiekę onkologiczną w Polsce. Przypadek pana Jakuba pokazuje, jaka jest rzeczywistość
Marek Nowicki | Fakty TVN
04.08.2022 | Minister zachwala opiekę onkologiczną w Polsce. Przypadek pana Jakuba pokazuje, jaka jest rzeczywistośćMarek Nowicki | Fakty TVN

Minister zdrowia Adam Niedzielski przekonuje, że onkologia w Polsce "przez ostatnie kilka lat kompletnie zmieniła swoje oblicze". Jak jest w rzeczywistości, opowiada pan Jakub, u którego zdiagnozowano raka w jelicie grubym. Pacjent wciąż czeka na badania, a te, które wykonał prywatnie, nie są akceptowane przez Centrum Onkologii.

Minister zdrowia Adam Niedzielski na czwartkowej konferencji w Wielkopolskim Centrum Onkologicznym w Poznaniu wyraził dumę z tego, jak dobrze działa opieka onkologiczna w Polsce. Zwracał uwagę, że środki na walkę z nowotworami za rządów PiS niemal się podwoiły.

- Onkologia przez ostatnie kilka lat kompletnie zmieniła swoje oblicze w Polsce - stwierdził minister zdrowia.

Jak wygląda to oblicze?

Pan Jakub Przystolik 15 czerwca dowiedział się, że ma guza w jelicie grubym. Jeszcze tego samego dnia jego lekarz rodzinny wypisał mu kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO). Z badaniami wstępnymi do chirurga onkologa w Centrum Onkologii pan Jakub trafił jednak dopiero po miesiącu - 18 lipca.

- Ja byłem zapisany do chirurga onkologa, ale w innym szpitalu, ale ten szpital po wizycie prywatnej mi odradzono. Generalnie jest problem z informacjami. (...) Błąkałem się, bo to jest ważne, żeby trafić do szpitala, który ma rozsądne opinie, a nie byle gdzie - mówi Przystolik. Pacjent wreszcie trafił do dobrego - wydawać by się mogło - szpitala - do Centrum Onkologii. Chirurg onkolog podczas wizyty 18 lipca zlecił panu choremu wykonanie badań obrazowych. Zgodnie z przepisami powinno to być załatwione szybko - w ciągu 21 dni.

- Ordynator onkologiczny wyznaczył mi badania na 18 sierpnia - to była tomografia, na 28 sierpnia - rezonans, a pierwszą wizytę z opisami, u lekarza na konsultację, na 5 września - informuje pacjent.

Centrum nie akceptuje badań prywatnych

Młody mężczyzna nie chciał jednak czekać. Wykonał badania prywatnie. Za tomografie zapłacił 1400 złotych, rezonans z kolei pokryło prywatne ubezpieczenie. W prywatnej przychodni po godzinach pracują ci sami radiolodzy, co w Centrum Onkologii. Centrum Onkologii wizyty pacjentowi nie przyspieszy, bo prywatnych wyników nie uznaje.

- Oni powiedzieli, że oni tych badań nie akceptują, ponieważ one prezentują różny poziom - mówi pan Jakub.

Dwa tygodnie temu też rozmawialiśmy z panem Jakubem Przystolikiem o jego badaniach. - Nie stwierdzono jeszcze u mnie przerzutów, natomiast nie wiadomo, jak to będzie dalej. To jest dla mnie wyścig z czasem. Ja mam 34 lata - mówił 22 lipca.

Od naszej rozmowy w sytuacji pana Jakuba niewiele się zmieniło. Minister zdrowia zachwala jednak doskonałą opiekę onkologiczną w Polsce.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pod hasłem "tekstylia" kryje się wiele. Po pierwsze odzież - to oczywiste. Ale także buty, dywany, firany, pościel czy koce. Zużyte i wyrzucane, lądowały do tej pory w pojemnikach na odpady zmieszane. Od nowego roku to się zmieni.

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Nowa kategoria śmieci od pierwszego stycznia

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci czekają na przeszczep serca w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Warszawie. Podłączone do sztucznej komory mogą tylko czekać na organ od zmarłego dawcy - takie serce, które będzie pasowało. Przeszczepów w klinice jest coraz więcej, ale potrzeby są duże.

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Trójka dzieci, trzy potrzebne serca. "Chciałbym, żeby w nowy rok weszły już z nowymi sercami"

Źródło:
Fakty TVN

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Blisko, coraz bliżej. Już 26 stycznia 33. wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem orkiestra zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Finałowy plan jest już precyzyjnie opracowany - będą jak zawsze wolontariusze z puszkami na gotówkę i będą aukcje.

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Wielkimi krokami zbliża się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS