Sytuacja w onkologii jest dramatyczna. "Jesteśmy po prostu absolutnie na krawędzi"

21.05.2021 | Sytuacja w onkologii jest dramatyczna. "Jesteśmy po prostu absolutnie na krawędzi"
21.05.2021 | Sytuacja w onkologii jest dramatyczna. "Jesteśmy po prostu absolutnie na krawędzi"
Marek Nowicki | Fakty TVN
21.05.2021 | Sytuacja w onkologii jest dramatyczna. "Jesteśmy po prostu absolutnie na krawędzi"Marek Nowicki | Fakty TVN

Dopiero gdy opada trzecia fala zachorowań na COVID-19, widać, do jak wielu dramatów doprowadziła w systemie ochrony zdrowia w Polsce. Sytuacja w onkologii jest dramatyczna. Lekarze mówią o chorych błagających o pomoc i systemie na granicy wydolności. Z tak gigantycznym wzrostem zapotrzebowania na leczenie nie mieli do czynienia jeszcze nigdy.

- Polski system ochrony zdrowia otrzymał nowy, potężny impuls. Impuls, który nadaje nową perspektywę, który roztacza stabilną ścieżkę rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce – zapewnia Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Jednak w Krakowie stabilności nie ma. Szpital Uniwersytecki zalała fala pacjentów z zaawansowanymi nowotworami.

- Jesteśmy w takiej sytuacji, w której nigdy nie byliśmy i nawet nie wydawało nam się, że możemy się znaleźć. Po prostu ta konferencja jest takim jakby krzykiem uświadamiającym, wołaniem o pomoc, bo jesteśmy po prostu absolutnie na krawędzi – alarmuje profesor Piotr Wysocki, kierownik Oddziału Klinicznego Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Pięć lat temu krakowski szpital przyjął 21 tysięcy pacjentów chorych na raka. Teraz aż o 8000 więcej. To oznacza, że pięć lat temu na jednego lekarza w Klinice Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przypadało 2600 pacjentów. Teraz 4200.

- Ten wzrost chorób nowotworowych jest po prostu lawinowy. To jest coś, drodzy państwo, nad czym my nie jesteśmy w stanie zapanować – tłumaczy Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

- Dostaję maile, które trudno czytać. To są maile, że "błagamy o pomoc", "prosimy", "jesteście ostatnią szansą", "nikt nie chce podjąć się leczenia" – mówi profesor Piotr Wysocki.

Optymizm ministra

Adam Niedzielski cały czas powtarza, że w pandemii onkologia pozostaje zieloną wyspą, a pacjenci chorzy na raka mają coraz lepszą opiekę. - Jak popatrzymy na onkologię, widzimy analogiczną skalę wzrostu nakładów. Z niecałych ośmiu miliardów, w perspektywie 2015 (roku – przyp. red.), teraz przeskakujemy do poziomu wydatków 12 miliardów – przekonuje Adam Niedzielski.

Najwyraźniej jednak 48-letnia pani Joanna Korsak miała pecha, bo na ten wzrost nakładów się nie załapała. Od 2020 roku walczy z rakiem piersi. Ma teraz przerzuty do mózgu, a lek, który właśnie miała teraz dostać, minister Niedzielski od 1 maja przestał refundować.

- Nie mogłam w to po prostu uwierzyć. Jak można tak zrobić? Jak w ogóle państwo polskie może na takie coś pozwolić? Jak można odebrać kobietom życie? Bo przecież z tym można żyć pięć lat, dziesięć i piętnaście – opowiada Joanna Korsak.

Lekarze przyznają, że wycofanie leku z refundacji to dla pacjentów dramat.

- Z rozmów z onkologami klinicznymi wiem, że jest to wysoce krytykowane, dlatego że ta grupa pacjentów zostaje pozbawiona możliwości leczenia nowoczesną terapią celowaną, stricte związaną z tym typem raka gruczołu piersiowego – mówi profesor Dawid Murawa, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Granica możliwości

Minister zastanowi się, co dalej z tą sprawą. Na konferencji w Chełmie nie zajmował się detalami, tylko roztaczał szerokie wizje. - Chcemy stworzyć profesjonalny system nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej – poinformował Adam Niedzielski.

W Krakowie już mają pomoc wieczorną. Są takie tłumy chorych na raka, że chemioterapię podaje się tu nawet o godzinie 19. W nocy jednak już nie dadzą rady.

- Ja dzisiaj informuję, że Szpital Uniwersytecki, naprawdę, jeżeli chodzi o swoje możliwości, jest na granicy wydolności i my już nie jesteśmy w stanie podawać chemioterapii o godzinie 24 – alarmuje Marcin Jędrychowski.

Pacjenci szturmują szpital w Krakowie, bo do innych ośrodków jeszcze trudniej się dostać.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Po niemal całkowitym zniesieniu obowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych teraz czas na kolejne zmiany. MEN chce zmniejszyć podstawę programową nawet o 20 procent. Chodzi przede wszystkim o to, by zmniejszyć ilość informacji teoretycznych na rzecz umiejętności praktycznych. W dalszej perspektywie historia i teraźniejszość ma stać się przeszłością, a pojawić mają się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS