Sytuacja w onkologii jest dramatyczna. "Jesteśmy po prostu absolutnie na krawędzi"

21.05.2021 | Sytuacja w onkologii jest dramatyczna. "Jesteśmy po prostu absolutnie na krawędzi"
21.05.2021 | Sytuacja w onkologii jest dramatyczna. "Jesteśmy po prostu absolutnie na krawędzi"
Marek Nowicki | Fakty TVN
21.05.2021 | Sytuacja w onkologii jest dramatyczna. "Jesteśmy po prostu absolutnie na krawędzi"Marek Nowicki | Fakty TVN

Dopiero gdy opada trzecia fala zachorowań na COVID-19, widać, do jak wielu dramatów doprowadziła w systemie ochrony zdrowia w Polsce. Sytuacja w onkologii jest dramatyczna. Lekarze mówią o chorych błagających o pomoc i systemie na granicy wydolności. Z tak gigantycznym wzrostem zapotrzebowania na leczenie nie mieli do czynienia jeszcze nigdy.

- Polski system ochrony zdrowia otrzymał nowy, potężny impuls. Impuls, który nadaje nową perspektywę, który roztacza stabilną ścieżkę rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce – zapewnia Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Jednak w Krakowie stabilności nie ma. Szpital Uniwersytecki zalała fala pacjentów z zaawansowanymi nowotworami.

- Jesteśmy w takiej sytuacji, w której nigdy nie byliśmy i nawet nie wydawało nam się, że możemy się znaleźć. Po prostu ta konferencja jest takim jakby krzykiem uświadamiającym, wołaniem o pomoc, bo jesteśmy po prostu absolutnie na krawędzi – alarmuje profesor Piotr Wysocki, kierownik Oddziału Klinicznego Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Pięć lat temu krakowski szpital przyjął 21 tysięcy pacjentów chorych na raka. Teraz aż o 8000 więcej. To oznacza, że pięć lat temu na jednego lekarza w Klinice Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przypadało 2600 pacjentów. Teraz 4200.

- Ten wzrost chorób nowotworowych jest po prostu lawinowy. To jest coś, drodzy państwo, nad czym my nie jesteśmy w stanie zapanować – tłumaczy Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

- Dostaję maile, które trudno czytać. To są maile, że "błagamy o pomoc", "prosimy", "jesteście ostatnią szansą", "nikt nie chce podjąć się leczenia" – mówi profesor Piotr Wysocki.

Optymizm ministra

Adam Niedzielski cały czas powtarza, że w pandemii onkologia pozostaje zieloną wyspą, a pacjenci chorzy na raka mają coraz lepszą opiekę. - Jak popatrzymy na onkologię, widzimy analogiczną skalę wzrostu nakładów. Z niecałych ośmiu miliardów, w perspektywie 2015 (roku – przyp. red.), teraz przeskakujemy do poziomu wydatków 12 miliardów – przekonuje Adam Niedzielski.

Najwyraźniej jednak 48-letnia pani Joanna Korsak miała pecha, bo na ten wzrost nakładów się nie załapała. Od 2020 roku walczy z rakiem piersi. Ma teraz przerzuty do mózgu, a lek, który właśnie miała teraz dostać, minister Niedzielski od 1 maja przestał refundować.

- Nie mogłam w to po prostu uwierzyć. Jak można tak zrobić? Jak w ogóle państwo polskie może na takie coś pozwolić? Jak można odebrać kobietom życie? Bo przecież z tym można żyć pięć lat, dziesięć i piętnaście – opowiada Joanna Korsak.

Lekarze przyznają, że wycofanie leku z refundacji to dla pacjentów dramat.

- Z rozmów z onkologami klinicznymi wiem, że jest to wysoce krytykowane, dlatego że ta grupa pacjentów zostaje pozbawiona możliwości leczenia nowoczesną terapią celowaną, stricte związaną z tym typem raka gruczołu piersiowego – mówi profesor Dawid Murawa, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Granica możliwości

Minister zastanowi się, co dalej z tą sprawą. Na konferencji w Chełmie nie zajmował się detalami, tylko roztaczał szerokie wizje. - Chcemy stworzyć profesjonalny system nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej – poinformował Adam Niedzielski.

W Krakowie już mają pomoc wieczorną. Są takie tłumy chorych na raka, że chemioterapię podaje się tu nawet o godzinie 19. W nocy jednak już nie dadzą rady.

- Ja dzisiaj informuję, że Szpital Uniwersytecki, naprawdę, jeżeli chodzi o swoje możliwości, jest na granicy wydolności i my już nie jesteśmy w stanie podawać chemioterapii o godzinie 24 – alarmuje Marcin Jędrychowski.

Pacjenci szturmują szpital w Krakowie, bo do innych ośrodków jeszcze trudniej się dostać.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN