Miało nie być podwyżek, nie będzie rekompensat. Za prąd zapłacimy więcej?

15.12.2020 | Miało nie być podwyżek, ale rekompensat nie będzie. Za prąd zapłacimy więcej?
15.12.2020 | Miało nie być podwyżek, ale rekompensat nie będzie. Za prąd zapłacimy więcej?
Paweł Płuska | Fakty TVN
15.12.2020 | Miało nie być podwyżek, ale rekompensat nie będzie. Za prąd zapłacimy więcej?Paweł Płuska | Fakty TVN

Nie będzie powszechnych rekompensat za rosnące ceny prądu, chociaż wicepremier Jacek Sasin zapowiadał, że za prąd więcej nie zapłacimy. Jesteśmy też jednymi z tych, którzy za prąd w Europie płacą najwięcej. Obecnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad dodatkami dla tych, którym grozi "ubóstwo energetyczne". Pewne jest tylko to, że Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził już podwyżki cen prądu.

"Sukces" z rekompensatami za podwyżki cen prądu nie ma ojca. Nawet wicepremier Jacek Sasin, który miesiącami przekonywał, że będzie dobrze, nabrał wody w usta i odsyła do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

- Proszę pytać właściwe osoby - mówi Ireneusz Zyska, wiceminister w tym resorcie. - Ja akurat zajmuję się trochę inną dziedziną dzisiaj - dodał. We wtorek prezentował na sejmowej komisji projekt ustawy w sprawie morskich wiatraków. Przewodniczący komisji, poseł PiS Marek Suski też nie chciał o rekompensatach rozmawiać.

Nikt niczego nie słyszał, a przecież miało być inaczej. Premier Mateusz Morawiecki obiecywał z mównicy sejmowej, że nie będzie podwyżek cen energii.

Historia z podwyżkami cen prądu zaczęła się grubo ponad rok temu - przed wyborami do Sejmu i Senatu zapowiedzi drożyzny energetycznej spotykały się z ostrą reakcją polityków Prawa i Sprawiedliwości. Jacek Sasin obiecywał, że ceny energii dla odbiorców indywidualnych nie wzrosną. Potem pojawiła się koncepcja rekompensat za podwyżki.

Pojawiły się też konkrety - rekompensaty będą, ale na wniosek i nie dla wszystkich. - Dla osób w pierwszym progu podatkowym - tłumaczył Jacek Sasin.

Stary projekt w koszu, a podwyżki będą

W połowie roku Ministerstwo Aktywów Państwowych przygotowało nawet projekt ustawy o rekompensatach, który przejął resort klimatu, do którego wicepremier Jacek Sasin chętnie odsyłał. - Ja nie odpowiadam za wszystkie sprawy w rządzie - tłumaczył.

Aktualnie projekt jest w koszu. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje nowe rozwiązanie - dodatek dla najbiedniejszych, którzy - jak to ujęto w odpowiedzi resortu dla BiznesAlert - odczuwają skutki ubóstwa energetycznego.

- Ceny energii w Polsce są dużo większe niż u naszych sąsiadów z bardzo prostego powodu, że musimy płacić rekompensatę za to, że używamy do produkcji energii elektrycznej węgla - tłumaczy Władysław Teofil Bartoszewski, poseł PSL.

- Jedyne, co czeka Polaków w przyszłym roku i w kolejnych latach, to - dopóki rządzi PiS - nowe i wyższe podatki - podkreśla posłanka PO Izabela Leszczyna.

Urząd Regulacji Energetyki właśnie zaakceptował kolejne wnioski firm energetycznych o podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych. To plus wchodząca od nowego roku opłata mocowa już dobrze nie wygląda.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jeśli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków lekarzy na etacie i tych zatrudnionych na kontrakcie.

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS