Międzynarodowa współpraca skrajnej prawicy. "Ci ludzie nie myślą już w kategoriach narodów i państw. Myślą w kategoriach ras"


Prawicowi ekstremiści z różnych europejskich krajów współpracują ze sobą - tak wynika z raportu środka badawczego Counter Extremism Project. Miejsca ich spotkań i rekrutacji to najczęściej festiwale, imprezy sztuk walki, marsze i pokazy. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Skrajna prawica zmienia swoje oblicze. Zamiast na nacjonalistyczne hasła walki między narodami stawia na międzynarodową współpracę.

- Jest to środowisko, które w dużym stopniu jest już postnacjonalistyczne. To znaczy, że ci ludzie nie myślą już w kategoriach narodów i państw. Myślą w kategoriach ras, w kategoriach walki ideologicznej z liberałami, feministkami - wyjaśnia dr Kacper Rękawek, współautor raportu ośrodka Counter Extremism Project na temat międzynarodowej współpracy skrajnej prawicy.

Doktor Kacper Rękawek jest jednym z autorów raportu na temat międzynarodowej współpracy prawicowych ekstremistów. Raport ośrodka badawczego Counter Extremism Project stwierdza, że od kilku lat mamy do czynienia z "pozbawionym przywódcy, transnarodowym, apokaliptycznym, zorientowanym na przemoc prawicowym ruchem ekstremistycznym" skupionym pod hasłami takimi jak "wielka wymiana", czy "białe ludobójstwo".

Autorzy badania zwracają uwagę na to, że ponadnarodowy prawicowy terroryzm nie jest wystarczająco zwalczany przez władze poszczególnych krajów, a przemoc, której dopuszczają się ekstremiści, nie jest klasyfikowana jako terroryzm, choć wpisuje się w jego definicję.

- My pisząc ten raport natknęliśmy się na takie sytuacje, gdzie znajdowaliśmy ataki, właściwie terrorystyczne, ze Szwecji czy z Niemiec, których tamtejsze służby bezpieczeństwa nie klasyfikowały jako akty terroru - zdradza doktor Rękawek.

"Planują przemoc"

Raport przygotowany przez Counter Extremism Project wskazuje, że współpraca międzynarodowa ekstremistów najczęściej odbywa się na festiwalach, imprezach sztuk walki czy marszach. Zachodnie bojówki coraz częściej nawiązują kontakty z ugrupowaniami ze wschodniej Europy i Rosji.

- Planują przemoc: przemoc polityczną, terroryzm, ale robią to głownie na poziomie lokalnym, regionalnym. Natomiast współpraca międzynarodowa ma głównie charakter związany z rekrutacją nowych członków, jak również z pozyskiwaniem funduszy - twierdzi współautor.

Autorzy raportu alarmują, ze skrajna prawica poszerza swoje szeregi dzięki pandemii, bo ekstremiści próbują wchodzić w sojusze z tak zwanymi antyszczepionkowcami i aktywnie rekrutują ich do swoich szeregów.

Zobacz także dyskusję w "Faktach o Świecie" TVN BiS na temat raportu organizacji Counter Extremism Project:

Jak działa skrajna prawica w Europie? "Wchodzą w nowe obszary i nowe formuły"
Jak działa skrajna prawica w Europie? "Wchodzą w nowe obszary i nowe formuły"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Autor: Jakub Loska / Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Węgry za Orbana stają się krajem dla upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - mówi o sprawie Marcina Romanowskiego lider węgierskiej opozycji, która według sondaży ma szanse wygrać tam kolejne wybory. Jeśli Orban nie wyda Polsce Romanowskiego, choć formalnie ma taki obowiązek, zrobiłby to jego następca? Czy może to się stać jednak szybciej?

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kulinarne tradycje, szczególne wspomnienia z dzieciństwa, uczucia żywione do bliskich oraz rozmowy i relacje przy wspólnym stole - te tematy poruszali goście w wigilijnym wydaniu "Faktów po Faktach". Magda Gessler przyznała, że zawsze stara się, aby "całe to wielkie świętowanie było absolutnie idealnie harmonijne". Michel Moran podzielił się zwyczajami, jakie panują w jego rodzinnych stronach. Ojciec Paweł Gużyński wspominał zaś pewne święta, od czasu których "nigdy nie był tak blisko z innymi, jak wtedy".

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Źródło:
TVN24

Nie patrzcie na ceny, mówcie o jakości. Na końcu kupujemy jakość. To jest najważniejsze w hematologii i onkologii - powiedział w TVN24 szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. Odnosił się do selekcji sprzętu kupowanego przez WOŚP za zebrane w czasie Finału pieniądze.

Orkiestra zagra po raz 33. Owsiak: nie zatrzymujemy się, gramy na zdrowie

Orkiestra zagra po raz 33. Owsiak: nie zatrzymujemy się, gramy na zdrowie

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS