"Takiej ilości śmierci myśmy nigdy nie widzieli"

01.04.2021 | "Takiej ilości śmierci myśmy nigdy nie widzieli"
01.04.2021 | "Takiej ilości śmierci myśmy nigdy nie widzieli"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
01.04.2021 | "Takiej ilości śmierci myśmy nigdy nie widzieli"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

W ciągu ostatniej doby odnotowano ponad 35 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. To najwięcej od początku epidemii w Polsce. Trzecia fala zalewa szpitale, a dane coraz bardziej niepokoją - ostatniej doby zmarło ponad 600 osób zakażonych SARS-CoV-2.

Nie każdy przyjęty do szpitala pacjent z niego wyjdzie. Medycy wiedzą o tym doskonale. - Codziennie spotykają się ze śmiercią w niespotykanej dotąd dla nikogo skali - zwraca uwagę Józef Chłopicki z Oddziału Ratunkowego Szpitala Bielańskiego w Warszawie.

Statystyki są dramatyczne. W ciągu ostatniej doby w Polsce zmarło 621 osób.

- Jest mi bardzo ciężko w tych warunkach pracować psychicznie, dlatego że takiej ilości śmierci myśmy nigdy nie widzieli - mówi prof. Jerzy Jaroszewicz z Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego Nr 1 w Bytomiu.

Choć dynamika wzrostu zachorowań zwalnia, to w ciągu ostatniej doby odnotowano ponad 35 tysięcy nowych przypadków zakażeń koronawirusem. To najwięcej zakażeń od początku epidemii COVID-19 w Polsce.

Ponad trzy tysiące osób wymaga leczenia pod respiratorem, a zajętych łóżek przez pacjentów z COVID-19 jest 31811.

- Jeśli chodzi o obłożenie łóżek, to zdecydowanie najgorsze przed nami - stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski. - W ciągu tego tygodnia bądź następnego będziemy mieli szczyt zachorowań - dodał.

Już teraz na SOR-ach testy w kierunku zakażenia koronawirusem są niemal zbędne. Na pacjenta wystarczy spojrzeć - podkreślają lekarze.

- Nie trzeba nawet czekać 15 minut, to jest ten czas, kiedy test się wysyca. W pierwszej minucie już widać, jak zabarwiają się dwie kreski i wiemy, że pacjent jest dodatni i przyjeżdża z objawami covidowymi - wyjaśnia Agnieszka Szadryn z Oddziału Ratunkowego Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

Szpitale tylko dla chorych na COVID-19

Kolejne szpitale są przekształcane w covidowe. Od soboty 109. Szpital Wojskowy w Szczecinie ponownie będzie leczył tylko pacjentów zakażonych SARS-CoV-2.

- Przystosowywany jest w tej chwili szpital logistycznie i funkcjonalnie. Wszystkie oddziały i wszystkie sale stają się salami covidowymi - informuje Marcin Górka z 109. Szpitala.

Istniejące szpitale covidowe próbuje się jeszcze powiększyć. - Szukamy dosłownie każdego wolnego łóżka - mówi Józef Chłopicki z Oddziału Ratunkowego Szpitala Bielańskiego w Warszawie. - To jest takie dopychanie do ostatniej szpileczki każdego wolnego miejsca - dodaje prof. Jerzy Jaroszewicz z Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii Szpitala Specjalistycznego Nr 1 w Bytomiu.

Krzesło do siedzenia dla tych, którzy jeszcze mogą siedzieć i kozetka wyciągnięta z piwnicy dla tych, którzy już nie mają sił - tak się teraz choruje.

- To nie jest tak, że każdy pacjent przyjeżdża, ma swoje łóżko, swoją pościel, ma swoją szafeczkę, na której może sobie coś położyć. Nie. To jest łóżko w korytarzu i tego trzeba być świadomym - zaznacza Agnieszka Szadryn. - Oddział ratunkowy wygląda w tym momencie jak pole walki - dodaje.

Do województw, w których sytuacja się pogarsza, dołączają właśnie województwa dolnośląskie i wielkopolskie. Kolejne oddziały muszą przekształcać się w covidowe. Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu poinformował, że w czwartek zapadło ponad 120 decyzji dotyczących szpitali.

- Wcześniej oddziały, które były tworzone w naszym szpitalu, zapełniały się w ciągu tygodnia, dwóch tygodni. Teraz to jest kwestia dni - zaznacza Leszek Sobieski z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie.

Fatalna sytuacja na Śląsku

Najtrudniejsza sytuacja jest nadal na Śląsku. - Wydolność systemu opieki zdrowotnej dochodzi do granic możliwości na Śląsku - przekazał w czwartek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe przygotowuje się, by transportować pacjentów poza województwo.

- Do godziny czasu na terenie województwa śląskiego może się pojawić osiem śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - zadeklarował prof. Robert Gałązkowski, dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W zapasie są wojskowe samoloty transportowe na kilkadziesiąt osób.

- Jesteśmy na wojnie od ponad roku, natomiast w tej chwili to jest chyba już taka rzeczywiście finalna bitwa - ocenia prof. Jerzy Jaroszewicz.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Węgry za Orbana stają się krajem dla upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - mówi o sprawie Marcina Romanowskiego lider węgierskiej opozycji, która według sondaży ma szanse wygrać tam kolejne wybory. Jeśli Orban nie wyda Polsce Romanowskiego, choć formalnie ma taki obowiązek, zrobiłby to jego następca? Czy może to się stać jednak szybciej?

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Kulinarne tradycje, szczególne wspomnienia z dzieciństwa, uczucia żywione do bliskich oraz rozmowy i relacje przy wspólnym stole - te tematy poruszali goście w wigilijnym wydaniu "Faktów po Faktach". Magda Gessler przyznała, że zawsze stara się, aby "całe to wielkie świętowanie było absolutnie idealnie harmonijne". Michel Moran podzielił się zwyczajami, jakie panują w jego rodzinnych stronach. Ojciec Paweł Gużyński wspominał zaś pewne święta, od czasu których "nigdy nie był tak blisko z innymi, jak wtedy".

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS