Lekarze rozdzielili bliźniaczki syjamskie zrośnięte głowami. "Wszystko poszło zgodnie z planem"


Zrośnięte głowami bliźniaczki urodziły się w sierpniu ubiegłego roku. 50-osobowy zespół przez 12 godzin pracował, by pierwszy raz w życiu dziewczynki mogły na siebie spojrzeć. Operacja rozdzielenia syjamskich bliźniaczek przeprowadzona w Izraelu udała się.

Bliźniaczki syjamskie przez 13-miesięcy były zrośnięte głowami. Izraelscy lekarze nie mogli od razu pomóc dziewczynkom, ponieważ do zabiegu ich rozdzielenia musieli się dobrze przygotować.

- Przygotowaliśmy nie tylko specjalne modele 3D odwzorowujące głowy, ale też musieliśmy nauczyć się wirtualnego programu do operacji i odpowiednio wyposażyliśmy salę - wyjaśnia Mickey Gideon, główny neurochirurg pediatryczny w Centrum Medycznym Uniwersytetu Soroka.

Potrzebna była podwójna sala hybrydowa, gdzie w trakcie rozdzielania, dwóm małym pacjentkom wykonywano jednocześnie rezonans magnetyczny i zdjęcia rentgenowskie.

Operacja rozdzielenia przebiegła pomyślnie. Dziewczynki, których imion nie podano, po raz pierwszy mogły na siebie popatrzeć. W zabiegu Izraelczykom pomagali lekarze z Wielkiej Brytanii.

- Wszystko poszło zgodnie z planem. Jestem pod wrażeniem, jak dobrze poradził sobie cały zespół. To świetna ekipa, z którą współpraca była prawdziwą przyjemnością - podkreślił dr Owase Jeelani, neurochirurg pediatryczny w Szpitalu Great Ormind Street w Londynie.

Przebieg zabiegu

Dziewczynki urodziły się zrośnięte tylną częścią czaszki, czyli miały wspólną potylicę. Do tego miały wspólne naczynia krwionośne i opony mózgowe, które u każdego człowieka odpowiadają za ochronę tkanki mózgowej. Na szczęście w sam mózg neurochirurdzy nie musieli ingerować.

- Wykonaliśmy rekonstrukcję opon rdzeniowo-mózgowych i rekonstrukcję czaszki, a teraz chirurdzy plastyczni uzupełniają ubytki skóry. Ku naszej radości wszystko poszło tak, jak się spodziewaliśmy - przekazał Mickey Gideon, główny neurochirurg pediatryczny w Centrum Medycznym Uniwersytetu Soroka.

Skórę dla dziewczynek wcześniej trzeba było wyhodować.

Przypadki w Polsce

W Polsce siedem lat temu lekarzom z Warszawy udało się rozdzielić zrośniętych brzuchami Jasia i Dawida.

- Nawet nie miałem takiej świadomości, że to siedem lat minęło. Czas biegnie nieubłaganie, ale niedawno widziałem zdjęcia naszych dzielnych bliźniaków już jako uczniów. Z tego co wiemy od mamy, to dzieci rozwijają się dobrze - mówi prof. Mirosław Wielgoś, kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zrośnięte bliźnięta rodzą się rzadko. To wada rozwojowa, którą współczesna medycyna próbuje likwidować operacyjnie w pierwszy latach życia dzieci.

W Polsce najsłynniejsze siostry syjamskie Olga i Daria z Janikowa, zrośnięte dolną częścią kręgosłupa, zoperował lekarz z Arabii Saudyjskiej, z którym dziewczynki utrzymują systematyczny kontakt. Jednemu z takich spotkań dwa lata temu w Warszawie towarzyszyliśmy z kamerą "Faktów" TVN.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Do sądu w Nowym Jorku trafił akt oskarżenia przeciwko pracownikom stacji RT, znanej wcześniej jako Russia Today. Przekazali oni miliony dolarów na szerzenie w USA prokremlowskiej propagandy. Na platformach internetowych ukazały się dziesiątki antyukraińskich tekstów. Okazuje się, że pisanych za rosyjskie pieniądze. Podobnie jak w Ameryce Rosja może działać na całym świecie.

Pracownicy rosyjskiej telewizji, firma w Tennessee i 10 milionów dolarów. Jest akt oskarżenia

Pracownicy rosyjskiej telewizji, firma w Tennessee i 10 milionów dolarów. Jest akt oskarżenia

Źródło:
Fakty TVN

"Trudno mi sobie wyobrazić nawet model tej pani, która byłaby tą kandydatką" - tymi słowami prezes Prawa i Sprawiedliwości rozwiał nadzieje na prezydenturę jakiejkolwiek kobiety w swojej partii. Tymczasem do niedawna właśnie modelową kandydatką wydawała się Beata Szydło. Partyjna nominacja jej się po prostu należała. Co zatem poszło nie tak?

Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki nie są modelowymi kandydatami PiS na prezydenta?

Dlaczego ani Szydło, ani Morawiecki nie są modelowymi kandydatami PiS na prezydenta?

Źródło:
Fakty TVN

Tylko w ostatni weekend niemal 300 osób próbowało przedostać się przez granicę białorusko-polską. Co się z nimi dzieje, jak im się nie uda? Część błąka się jeszcze po lasach i próbuje znowu, część wraca tam, skąd tak bardzo chcieli uciec. Potem próbują jeszcze raz dostać się do UE, wiedząc, że to droga przez piekło.

Jak wyglądają losy imigrantów, którym nie udało się przedostać do Europy i wrócili tam, skąd chcieli uciec?

Jak wyglądają losy imigrantów, którym nie udało się przedostać do Europy i wrócili tam, skąd chcieli uciec?

Źródło:
Fakty TVN

Czterodniowy tydzień pracy, kredyt mieszkaniowy zero procent, obniżka składki zdrowotnej dla przedsiębiorców - każdy z rządowych koalicjantów obiecał w kampanii co innego, a teraz się spierają, co z tego można i co jest sens zrealizować.

Kredyt zero procent, składka zdrowotna, czterodniowy dzień pracy. Długa lista sporów w koalicji

Kredyt zero procent, składka zdrowotna, czterodniowy dzień pracy. Długa lista sporów w koalicji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

David Gilmour ma 78 lat i od niemal dekady nie wydał nowej płyty. Aż do teraz. Jest nowy album i są pierwsze oceny, a także zapowiedź trasy koncertowej.

Fani na tę premierę czekali blisko dekadę. Wyszedł nowy album Davida Gilmoura

Fani na tę premierę czekali blisko dekadę. Wyszedł nowy album Davida Gilmoura

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Minister finansów musi rozważyć, czy chce przeznaczać środki na instytucje, co do których wiadomo, że ich działanie wygeneruje odszkodowania od naszego państwa - powiedział w "Faktach po Faktach" sędzia Waldemar Żurek. Poinformował, że na spotkaniu z Donaldem Tuskiem padła propozycja wycofania się z finansowania z budżetu państwa na przykład neo-KRS. Przyznał, że reakcja premiera była taka, że "to jest kwestia do rozważenia". Prezes NRA mecenas Przemysław Rosati oznajmił zaś, że dla niego najważniejszym ustaleniem spotkania była zapowiedź "cyfryzacji wymiaru sprawiedliwości" i "uproszczenia procedur".

Kulisy rozmów z premierem i "ważna odpowiedź" na temat finansowania neo-KRS

Kulisy rozmów z premierem i "ważna odpowiedź" na temat finansowania neo-KRS

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS