Lekarze o sytuacji w szpitalach. "Na Oddziale Intensywnej Terapii przebywają wyłącznie osoby, które się nie zaszczepiły"

27.08.2021 | Lekarze o sytuacji w szpitalach. "Na Oddziale Intensywnej Terapii przebywają wyłącznie osoby, które się nie zaszczepiły"
27.08.2021 | Lekarze o sytuacji w szpitalach. "Na Oddziale Intensywnej Terapii przebywają wyłącznie osoby, które się nie zaszczepiły"
Marek Nowicki | Fakty TVN
27.08.2021 | Lekarze o sytuacji w szpitalach. "Na Oddziale Intensywnej Terapii przebywają wyłącznie osoby, które się nie zaszczepiły"Marek Nowicki | Fakty TVN

W setkach wywiadów lekarze starają się przekonać do szczepień, które są szansą na uniknięcia cierpienia chorych i kolejnego lockdownu. Ale jest jeszcze jeden argument - statystyka. W większości szpitali wśród ciężko chorych na COVID-19 są wyłącznie niezaszczepieni.

W punktach szczepień jest pusto, zaś do szpitali sączy się powoli, na razie wąski, strumyk czwartej fali pandemii. W Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych w Gdańsku leży 20 pacjentów zakażonych koronawirusem, część z nich pod tlenem. - Według informacji, które uzyskałam od ordynator oddziału, to są osoby, które były niestety niezaszczepione - przekazuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Szpitali Pomorskich.

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie w tej chwili opiekuje się 17 zakażonymi. Jedna pacjentka na intensywnej terapii walczy o życie. - Jest to chora czterdziestoletnia, nie obciążona chorobowo do tej pory. Bardzo ciężki przebieg COVID u tej pani. Chora nie szczepiła się wcześniej na COVID-19 - przekazuje doktor Zenon Czajkowski z Oddziału Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Zatruć Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ulicy Koszarowej we Wrocławiu w czwartek leżało ośmiu pacjentów. Teraz już tylko czterech, ale jedna pacjentka na intensywnej terapii walczy o życie.

- W tej chwili nam wychodzi, że 100 procent pacjentów z koronawirusem to są pacjenci, którzy się nie zaszczepili - wyjaśnia Urszula Małecka z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

W Szpitalu Żeromskiego w Krakowie w czwartek z COVID-19 leżało siedmiu pacjentów. Wcześniej jedenastu. - To są wszystko osoby niezaszczepione - alarmuje doktor Jerzy Friediger ze Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie, członek Naczelnej Rady Lekarskiej.

Głównie niezaszczepieni

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie jest 19 chorych na COVID-19. Ośmiu z nich znajduje się pod respiratorami. - Na Oddziale Intensywnej Terapii przebywają wyłącznie osoby, które są osobami niezaszczepionymi - podkreśla Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

W warszawskim Szpitalu Południowym pięciu pacjentów walczy o życie pod respiratorami. W sumie leży tam 28 zakażonych. Tylko jeden z nich wcześniej poddał się szczepieniom. Natomiast w drugim szpitalu przyjmujących chorych z COVID-19 w Warszawie leży w tej chwili piętnaście osób. Tylko jedna była szczepiona. - Wśród tych hospitalizowanych i niezaszczepionych, chorych dzisiaj mamy zdeklarowanych antyszczepionkowców, aktywistów ruchów anty-szczepionkowych, mamy osoby w różnym wieku, częściej w młodszym wieku - przekazuje doktor Grażyna Cholewińska-Szymańska, specjalistka chorób zakaźnych i ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku to miejsce, gdzie leży zaledwie kilkoro pacjentów. - Przekrój pacjentów jest podobny troszeczkę jak wcześniej, ale są to chorzy niezaszczepieni ewidentnie - mówi profesor Wojciech Naumnik z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Według piątkowych danych w całym kraju zmarły trzy osoby, zakaziło się 258 - najwięcej od początku czerwca. To dopiero początek tego, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Specjaliści spodziewają się kulminacji czwartej fali na przełomie października i listopada.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS