Lekarze o pacjentach na oddziałach covidowych. "Negują cały czas chorobę", "refleksja przychodzi za późno"

09.11.2021 | Lekarze o pacjentach na oddziałach covidowych.  "Negują cały czas chorobę", "refleksja przychodzi za późno"
09.11.2021 | Lekarze o pacjentach na oddziałach covidowych. "Negują cały czas chorobę", "refleksja przychodzi za późno"
Renata Kijowska | Fakty TVN
09.11.2021 | Lekarze o pacjentach na oddziałach covidowych. "Negują cały czas chorobę", "refleksja przychodzi za późno"Renata Kijowska | Fakty TVN

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o ponad 13 tysiącach nowych zakażonych koronawirusem. Niektórych to nie przekonuje i w wirusa "nie wierzą". Zmieniają zdanie dopiero, jak trafią pod aparat z tlenem. Odziały covidowe pękają w szwach.

Ostatniej doby Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 tysiącach 644 zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2. 220 zakażonych zmarło. Łóżka oddziałów covidowych wypełniają się ciężko chorymi - głównie niezaszczepionymi.

- Negują cały czas chorobę. Ten najmłodszy pacjent powiedział, że chyba już teraz uwierzy, że COVID istnieje. Natomiast to jest ten problem, że pacjenci nadal nie wierzą w to, że jest COVID i w te szczepienia - mówi Rafał Szembowski, specjalista chorób wewnętrznych i koordynator oddziału covidowego w szpitalu w Malborku.

- W dniu wczorajszym miałam 40-latka, który nie zaszczepił się. Jego płuca są zajęte w 80 procentach, a na pytanie, czy on z tego wyjdzie, nie mogłam szczerze, jako medyk, odpowiedzieć - dodaje Agnieszka Szadryn z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie.

Przed warszawskimi szpitalami już tworzą się kolejki karetek. Wiceminister zdrowia zarzucił władzom Warszawy, że podległe im placówki nie raportują o wolnych miejscach, szwankuje im instalacja tlenowa i odmawiają przyjęcia pacjentów.

- Szpital Praski nie przyjął trzech pacjentów, mimo że wiemy, że tam są wolne łóżka. Jest to oczywiście także nagrane - twierdzi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska - To jest gra zdrowiem i życiem warszawiaków - dodaje.

Ratusz odpowiedział natychmiast, że medycy dają z siebie wszystko. - Jestem oburzona tą wielka niegodziwością. Budujemy nową instalację tlenową. Daliśmy sobie na cały proces dwa tygodnie, coś, co się robi długie miesiące - przekonuje Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Oddział covidowy szpitala w Gliwicach zapełnił się już w stu procentach. Za kilka dni ma podwoić liczbę łóżek, które na pewno nie będą stały puste. - Refleksja przychodzi za późno, bo tutaj - z informacji, które mam od pań pielęgniarek - są osoby leżące pod tlenem i pytające się "a czy mogę się teraz zaszczepić" - mówi Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego numer 4 w Gliwicach.

Łukasz Pietrzak to farmaceuta, który po godzinach pracy zbiera i analizuje dane covidowe z Polski i świata. - W przypadku szczepień najbardziej powszechnymi szczepionkami, czyli mRNA, niespełna trzy procent spośród wszystkich badanych zaszczepionych, miało pozytywny wynik - mówi.

W trosce o najmłodszych

Przyjąć szczepionkę warto choćby dla najmłodszych dzieci, które szczepić się nie mogą. - Zarażają się od rodziców. Niestety w większości od niezaszczepionych rodziców - alarmuje Lidia Stopyra ze Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie. Część dzieci przynosi wirusa z przedszkoli i szkół. Pomimo tego minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek stoi na stanowisku, że "w tym apelowaniu o szczepienia powinniśmy zachować pewien umiar". Wszystko po to, jak zapewniał minister, by nie być posądzonym o nadgorliwość.

W szkołach nie ma powodów do niepokoju - zapewniał też Przemysław Czarenek. - 120 szkół na 22 tysięcy szkół, czyli znikomy odsetek, które są w trybie zdalnym w całości - dodaje.

- "Dzieci muszą się uczyć w szkole" - to nie jest moim zdaniem cel, dla którego warto poświecić zdrowie lub życie części Polaków - odpowiada doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw Pandemii COVID-19.

Doktor Grzesiowski proponuje naukę zdalną w szkołach tylko przez kilka tygodni, tylko w regionach, gdzie najszybciej rośnie liczba zakażonych. Inni eksperci radzą częste testy na obecność koronawirusa w szkołach.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Naczelna Rada Lekarska opublikowała stanowisko w sprawie wytycznych dotyczących aborcji, które wydało Ministerstwo Zdrowia. Twierdzi, że "tworzenie wytycznych dla lekarzy jest domeną wyłącznie lekarskich towarzystw naukowych". Pojawiają się więc wątpliwości, czy wytyczne wpłyną na sytuacje kobiet.

Naczelna Rada Lekarska odpowiada na wytyczne ministerstwa. "Próba wywarcia presji"

Naczelna Rada Lekarska odpowiada na wytyczne ministerstwa. "Próba wywarcia presji"

Źródło:
Fakty TVN

Ginekologia estetyczna nie jest fanaberią i ciekawostką. Dla wielu kobiet to realna poprawa komfortu życia. To taka chirurgia plastyczna, ale ginekologiczna. Często niezbędna po ciężkim porodzie.

Przybywa kobiet korzystających z ginekologii estetycznej. "Po zabiegu czuję się o wiele pewniej"

Przybywa kobiet korzystających z ginekologii estetycznej. "Po zabiegu czuję się o wiele pewniej"

Źródło:
Fakty TVN

Impreza na plebanii w Drobinie bardzo źle się skończyła. Zmarł 29-letni mężczyzna, a sekcja zwłok nie odpowiedziała na pytanie, dlaczego tak się stało. Według nieoficjalnych informacji w pokoju, w którym znaleziono ciało, znajdowała się duża ilość środków na potencję.

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalnie: znaleziono dużą ilość środków na potencję

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalnie: znaleziono dużą ilość środków na potencję

Źródło:
Fakty TVN

Do Polski nadciągają potężne ulewy. Najgorzej będzie na południu i południowym zachodzie kraju, gdzie w ciągu trzech dni może spaść tyle deszczu, ile pada zwykle przez pół roku. Dolny Śląsk i jego stolica szykuje się na najgorsze. To może nie być powtórka z 1997 roku, ale i na taki scenariusz służby są gotowe. Czyszczone są studzienki kanalizacyjne, udrażniane rury spustowe. Zlewnia Odry jest gotowa do przyjęcia nadmiaru wody.

Dolny Śląsk szykuje się na najgorsze. "Prognozowana ilość opadów jest niepokojąca"

Dolny Śląsk szykuje się na najgorsze. "Prognozowana ilość opadów jest niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent, nie zgadzając się na nominację ambasadorską Bogdana Klicha, "osłabia polską dyplomację, instrumenty realizacji polskiej polityki zagranicznej" - ocenił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ w rządzie PiS Jacek Czaputowicz. - Uważam, że prezydent działa na szkodę swojego obozu politycznego, a nie tylko na szkodę interesów Polski - dodał były minister.

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Źródło:
TVN24

Reakcja ze strony polityków PiS świadczy o tym, że nie do końca uwierzyli Ryszardowi Czarneckiemu, że był to taki teatr polityczny, o którym opowiadał - powiedziała w "Faktach po Faktach" posłanka Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), odnosząc się do zawieszenia byłego europosła PiS w prawach członka partii i jego zatrzymania w sprawie Collegium Humanum. Europoseł KO Krzysztof Brejza ocenił, że "tyle było kręconych spraw przez lata, zamiatanych" przez prokuraturę Zbigniewa Ziobry, że "zabraknie zaraz polityków PiS-u, którzy broniliby się pod zakładami karnymi". Dodał, że "wszyscy będą siedzieć za chwilę".

"Zabraknie zaraz polityków PiS-u, którzy broniliby się przed zakładami karnymi. Wszyscy będą siedzieć"

"Zabraknie zaraz polityków PiS-u, którzy broniliby się przed zakładami karnymi. Wszyscy będą siedzieć"

Źródło:
TVN24

Wszyscy podróżni, od których nie wymagana jest wiza, aby móc podróżować do Wielkiej Brytanii, będą musieli posiadać Elektroniczną Autoryzację Podróży. To oznacza, że będą musieli uzyskać pozwolenie na podróż. Opłata za złożenie wniosku ma wynieść 10 funtów, a sama procedura - jak zapewniają brytyjskie władze - ma być łatwa. Przepisy wejdą w życie wiosną przyszłego roku.

Nadchodzą zmiany w podróżach do Wielkiej Brytanii. Na czym będą polegać?

Nadchodzą zmiany w podróżach do Wielkiej Brytanii. Na czym będą polegać?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS