Kto zdecyduje o ważności wyborów? "Sąd Najwyższy jest moralnie zobowiązany do rozstrzygnięcia tej kwestii"

20.04.2020 | Kto zdecyduje o ważności wyborów? "Sąd Najwyższy jest moralnie zobowiązany do rozstrzygnięcia tej kwestii"
20.04.2020 | Kto zdecyduje o ważności wyborów? "Sąd Najwyższy jest moralnie zobowiązany do rozstrzygnięcia tej kwestii"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
20.04.2020 | Kto zdecyduje o ważności wyborów? "Sąd Najwyższy jest moralnie zobowiązany do rozstrzygnięcia tej kwestii"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

W cieniu pandemii trwa spór o termin wyborów prezydenckich, a także o to, czy w tej sytuacji będą one ważne oraz kto o tym zdecyduje. Profesor Adam Strzembosz apeluje do Sądu Najwyższego, by określił, czy z wadą prawną zostali wybrani sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Politycy spierają się o termin wyborów, a pierwszy w wolnej Polsce pierwszy prezes Sądu Najwyższego przypomina, że równie ważne jest to, kto uzna ważność wyborów. Profesor Adam Strzembosz apeluje do Sądu Najwyższego, by określił, czy sędziowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych zostali wybrani z wadą prawną, bo powołała ich nowa Krajowa Rada Sądownictwa, która została wybrana przez polityków PiS.

- Sąd Najwyższy jest moralnie zobowiązany do rozstrzygnięcia tej kwestii - mówi profesor Adam Strzembosz, były pierwszy prezes Sądu Najwyższego.

Odmiennego zdania jest obecna pierwsza prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf, która w wydanym oświadczeniu pyta, "czy naprawdę chcemy Sądu Najwyższego, w którym Prezes wskazuje sprawy, które mają być rozpoznawane poza kolejnością, i który wpływa na niezawisłych sędziów, aby wydawali orzeczenia zgodne z oczekiwaniami".

Adam Strzembosz ostrzega, że brak rozstrzygnięcia statusu sędziów będzie miał konsekwencje. - Jeżeli takiego wstępnego orzeczenia nie będziemy mieli, to wtedy istnieje niebezpieczeństwo, że bez względu na treść tego orzeczenia będzie ono podważone - tłumaczy profesor.

Wiele zdań

W sporze pojawia się również wątek wyborów, które nadal nie wiadomo, jak zostaną przeprowadzone, a które dzielą również samą opozycję.

- Bardzo źle jest, jeżeli pisze się instrukcję przeciwpożarową w czasie pożaru - mówi profesor Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Platforma Obywatelska zaprosiła we wtorek prawników, aby wysłuchać ich opinii na temat propozycji przełożenia wyborów o rok w oparciu o zmienione przepisy ustawy o klęsce żywiołowej.

- To parlament ma zobowiązać Radę Ministrów do wprowadzenia w określonym terminie, po wprowadzeniu stanu epidemii, stanu klęski (żywiołowej - przyp. red.) - mówi Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokat z inicjatywy "Wolne Sądy".

"Chcemy terminu korzystnego dla Polaków"

Chodź w tej sprawie są wątpliwości, to nie one są problemem. Problemem jest brak zgody części opozycji na przedłużanie kadencji prezydenta Dudy o rok. Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty zdecydowanie podkreśla, że "nie ma zgody" na przedłużenie kadencji Andrzejowi Dudzie. To samo twierdzi Szymon Hołownia.

- Każdy miesiąc dłużej Andrzeja Dudy na tym urzędzie, to jest strata dla Rzeczpospolitej - mówi niezależny kandydat na prezydenta.

Prezes PSL-u na przedłużenie kadencji się godzi.

- My chcemy termin bezpieczny dla Polaków, a partia rządząca chce termin dogodny dla Andrzeja Dudy - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat na prezydenta i prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Rozmowy w sprawie kompromisu

Własne konsultacje prowadzi Jarosław Gowin, który proponuje zmianę konstytucji i przedłużenie kadencji Andrzeja Dudy o dwa lata. Jednak od wszystkich słyszy "nie".

Jednak bez Jarosława Gowina nie uda się zablokować wyborów korespondencyjnych. Rozmowy nad kompromisem więc trwają.

W środę Jarosław Gowin ma spotkać się z liderem PSL.

W kontekście wyborów pojawił się też nowy argument, którym jest stanowcze stanowisko epidemiologów. Ostrzegają oni przed ryzykiem zakażenia przy przekazywaniu pakietów wyborczych. Zdania władzy nic jednak nie zmienia.

- Wybory korespondencyjne, przeprowadzone w bezpieczny sposób w maju, dają nam gwarancję stabilności politycznej - zapewnia Beata Szydło, eurodeputowana Prawa i Sprawiedliwości i była premier. Chodzi o utrzymanie władzy, bo za kilka miesięcy poparcie dla PiS może mocno spaść.

"Musimy dbać o demokrację"

Spory o termin wyborów i Sąd Najwyższy mogą się wydawać oderwane od rzeczywistości pandemii, ale profesor Strzembosz ostrzega, by nie zapominać o demokracji.

- Musimy dbać o demokrację, która już z tylu punktów widzenia może budzić zastrzeżenia, co do funkcjonowania w pełnym jej zakresie - przypomina były pierwszy prezes Sądu Najwyższego

W ciągu dwóch dni Trybunał Konstytucyjny przyjął rozstrzygnięcia korzystne dla władzy - uchwały Sądu Najwyższego są zdaniem TK nieważne, a "spór kompetencyjny" wygrywa marszałek Sejmu.

Autor: Katarzyna Koledna-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wyspy zieleni w morzu betonu. Żeby w centrach miast zostało choć trochę natury, żeby było miejsce dla zwierząt. Krakowscy samorządowcy apelują do rządu, aby pomógł gminom obronić się przed szantażem ze strony deweloperów.

Radni Krakowa chcą chronić obszary zieleni, ale deweloperzy straszą sądem. Jest apel do rządu

Radni Krakowa chcą chronić obszary zieleni, ale deweloperzy straszą sądem. Jest apel do rządu

Źródło:
Fakty TVN

Na spotkaniu z ministrami w Gdańsku premier Donald Tusk zapowiedział rozliczenia z czynów i błędów. Mają się odbyć spotkania ministrów z grupami społecznymi, na których obecny będzie sam szef rządu.

Donald Tusk do ministrów: będziecie rozliczani. Odbędą się spotkania z grupami społecznymi

Donald Tusk do ministrów: będziecie rozliczani. Odbędą się spotkania z grupami społecznymi

Źródło:
Fakty TVN

Skończyły się wakacje i zaczął nowy rok szkolny. Od tego roku obowiązkiem szkolnym objęto także dzieci uchodźców z Ukrainy. Ponadto realizowana będzie odchudzona podstawa programowa kształcenia ogólnego. Nowy rok szkolny to także nowe Standardy Ochrony Małoletnich.

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim powiał wiatr zmian

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim powiał wiatr zmian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Szczecińscy lekarze i studenci medycyny 2 września lecą do Kenii leczyć dzieci przede wszystkim z sierocińców i ośrodka dla zakażonych wirusem HIV. Pomocy jednak nie odmówią nikomu. W misji humanitarnej "Medycy dla Kenii" wezmą udział specjaliści z różnych dziedzin, w tym chirurg, radiolog, okulista, pediatrzy.

Polscy lekarze jadą do Kenii. Będą leczyć dzieci z domów dziecka i ośrodka dla zakażonych wirusem HIV

Polscy lekarze jadą do Kenii. Będą leczyć dzieci z domów dziecka i ośrodka dla zakażonych wirusem HIV

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Demokracja tak ma, że państwo prawa działa w ramach sytuacji, która jest kształtowana również przez politykę. Czy to tempo nas zadowala? Z pewnością nie. Czy mogłoby być lepiej? Pewnie tak - mówiła o tempie przywracania praworządności w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska. Oceniła, że "dobrą rzeczą w tej chwili jest jedno: patrzenie na ręce i zwracanie uwagi".

Profesor Łętowska: dobrą rzeczą w tej chwili jest jedno - patrzenie na ręce i zwracanie uwagi

Profesor Łętowska: dobrą rzeczą w tej chwili jest jedno - patrzenie na ręce i zwracanie uwagi

Źródło:
TVN24

Jeżeli chodzi o rachunek sumienia, będę miał co przedstawić i, zgodnie z procedurą, będę obiecywał poprawę - mówił w "Faktach po Faktach" minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (Lewica), odwołując się do zapowiedzi premiera o "rządowej spowiedzi". Przyznał, że kwestie związane z NCBR i ustawą o szkolnictwie wyższym "można było zrobić szybciej".

Tusk zapowiada "rządową spowiedź". Minister mówi o "rachunku sumienia" i "obietnicy poprawy"

Tusk zapowiada "rządową spowiedź". Minister mówi o "rachunku sumienia" i "obietnicy poprawy"

Źródło:
TVN24

X, dawny Twitter, to jedno z najpopularniejszych i najważniejszych mediów społecznościowych na świecie. W Brazylii zostało właśnie zablokowane. Decyzję o zawieszeniu wydał brazylijski Federalny Sąd Najwyższy po tym, jak administracja serwisu w wyznaczonym terminie nie powołała nowego przedstawiciela prawnego i nie zapłaciła nałożonych grzywien. Właściciel X, Elon Musk, twierdzi, że jest ofiarą cenzury. Władze Brazylii zarzucają X sianie dezinformacji i mowę nienawiści.

Serwis X został zablokowany w Brazylii. Elon Musk: ten tyran Voldemort niszczy ich prawo do wolności słowa

Serwis X został zablokowany w Brazylii. Elon Musk: ten tyran Voldemort niszczy ich prawo do wolności słowa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Partia, które jeszcze nie tak dawno wydawała się zbyt toksyczna, by w ogóle myśleć o istnieniu w głównym nurcie, zdobyła rekordowe poparcie. Alternatywa dla Niemiec zdecydowanie wygrała wybory do parlamentu Turyngii. Jak zauważają media, po raz pierwszy od drugiej wojny światowej skrajnie prawicowe ugrupowanie zwycięża w niemieckim kraju związkowym. W innym - Saksonii - zdobywa drugie miejsce.

AfD świętuje historyczny sukces w wyborach w Saksonii i Turyngii

AfD świętuje historyczny sukces w wyborach w Saksonii i Turyngii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS