Wybory powszechne, równe, bezpośrednie? "To jak wyruszenie w trampkach na Mont Blanc"

07.04.2020 | Wybory powszechne, równe, bezpośrednie? "To jak wyruszenie w trampkach na Mont Blanc"
07.04.2020 | Wybory powszechne, równe, bezpośrednie? "To jak wyruszenie w trampkach na Mont Blanc"
Fakty TVN
07.04.2020 | Wybory powszechne, równe, bezpośrednie? "To jak wyruszenie w trampkach na Mont Blanc"Fakty TVN

Jak znaleźć miliony Polaków, którzy nie mieszkają w miejscu zameldowania i tych, którzy nie są nigdzie zameldowani? Kto dostarczy i odbierze pakiety wyborcze od Polaków na kwarantannie. Sejmowy druk przyjmie każde rozwiązanie, ale wyborcza rzeczywistość jest bardziej skomplikowana.

NFZ prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Wybory, również te korespondencyjne, powinny być równe, czyli każdy wyborca powinien mieć tylko jeden głos. Powinny być powszechne, czyli każdy, kto ma prawo wyborcze, powinien mieć możliwość głosowania. Wybory powinny być bezpośrednie, czyli sami (a nie ktoś za nas) powinniśmy zdecydować, na kogo chcemy oddać głos. No i głosowanie powinno być tajne. Tu zaczynają się schody.

- Poczta Polska jest w stanie przeprowadzenie wyborów w ten sposób udźwignąć - zapewnia wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

- Można sobie wszystko wyobrazić. Szkoda tylko, że to nie będzie miało nic wspólnego z prawdziwą rywalizacją wyborczą - uważa Borys Budka z Koalicji Obywatelskiej, Platformy Obywatelskiej.

Zostawmy na boku zapewnienia rządu, że wszystko da się to zrobić. Sejm decyzję o korespondencyjnym głosowaniu podjął w poniedziałek. Teraz te przepisy są w Senacie, który ma prawo pracować nad nimi przez 30 dni. Potem z poprawkami znów trafią one do Sejmu, a na końcu po podpis do prezydenta.

Jest zatem bardzo prawdopodobne, że te przepisy zaczną obowiązywać dopiero 6 lub 7 maja. Nawet zakładając, że wybory zostaną przesunięte o tydzień - na 17 maja, to dalej mówimy o ledwie kilku dniach na ich formalne zorganizowanie. Na zorganizowanie pierwszy raz w historii wyborów korespondencyjnych.

- To jest tak, jak wyruszenie w trampkach na Mont Blanc. Może się udać przy pewnym poziomie determinacji, ale jednak jest to bardzo mało prawdopodobne - uważa profesor Jarosław Flis, politolog i socjolog.

Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego uważa, że wybory nie będą ani równe, ani bezpośrednie, ani powszechne. - To jest dla mnie praktycznie niewykonalne, żeby te warunki konstytucyjne wyborów były tutaj spełnione - dodaje profesor.

Skomplikowana procedura

Co kryje się za hasłem "wybory korespondencyjne"? Opiszmy krok po kroku to, o jak potężnym wyzwaniu jest tu mowa. Zaczyna się od tego, że listonosz przynosi kopertę z kartą do głosowania i wrzuca ją do skrzynki. Wyborca musi ją ze skrzynki wyjąć, zagłosować, wpisać PESEL i podpisać oświadczenie i włożyć wszystko do koperty "zwrotnej".

To jednak nie koniec. Potem każdy musi się zorientować, gdzie w jego gminie będzie stała skrzynka, do której można będzie tę kopertę wrzucić, bo listonosz jej już nie odbierze. Dziś żadna procedura nie jest wdrożona. Wszystko jest tylko na papierze.

Cała masa wątpliwości

- Chcecie robić wybory? Chcecie robić wybory w takich warunkach? To podajcie minimalne warunki brzegowe, w jakich to wszystko powinno się odbyć. Do dzisiaj takich informacji nie mamy - apeluje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Na miesiąc przed wyborami wątpliwości jest cała litania. Jak i kto sprawdzi, że rzeczywiście zagłosował Kowalski a nie ktoś za Kowalskiego? Co z panią Nowak, która jest zameldowana w Rzeszowie, a mieszka z Szczecinie? Gdzie dojdzie koperta? Takich obywateli mogą być miliony.

Dodatkowo co z tymi, którzy nie są nigdzie zameldowani i co z Polakami mieszkającymi za granicą? Na te pytania PiS ma dzisiaj jedną odpowiedź.

- Nikt nie kryje, że to nie jest łatwe zadanie i też nie kryjemy tego, że głosowania korespondencyjne mają swoje mankamenty - zapewnia Jan Kanthak z Solidarnej Polski i klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

Trzy lata temu to PiS chciało całkowicie zlikwidować możliwość głosowania korespondencyjnego. Nawet niepełnosprawnym. Uznając, że to furtka do fałszerstw.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS