Komisja poparła projekt ustawy anty-TVN. Porozumienie nie poddaje się ze swoją poprawką

27.06.2021 | Komisja poparła ustawę anty-TVN. Porozumienie nie poddaje się ze swoją poprawką
27.06.2021 | Komisja poparła ustawę anty-TVN. Porozumienie nie poddaje się ze swoją poprawką
Maciej Knapik | Fakty TVN
27.06.2021 | Komisja poparła ustawę anty-TVN. Porozumienie nie poddaje się ze swoją poprawkąMaciej Knapik | Fakty TVN

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazów skierowała ustawę anty-TVN do dalszych prac, dodając poprawkę Kukiz'15 o zakazie przejmowania mediów przez spółki z "bezpośrednim lub pośrednim udziałem Skarbu Państwa". Poprawka Porozumienia, która rozszerzyłaby grono państw, w których mogą mieć siedzibę koncesjonariusze, o państwa OECD, nie została uwzględniona. Dla Porozumienia to jednak warunek poparcia ustawy.

Marek Suski już na początku zaznaczył, że nie boi się Ameryki. - Może mi zabronią kontaktować się z moja chrzestną, która mieszka od wielu lat w Chicago. To będzie bolesne, ale jakoś to wytrzymam - powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Później Joanna Lichocka z PiS zarzuciła opozycji brak szacunku. - Demonstrujecie tę samą pogardę, którą demonstrowaliście wobec wolności słowa przed laty - powiedziała posłanka na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Posłanka Lichocka wprawdzie podniosła temat "wolności słowa", ale posłowie PiS odrzucili wniosek o wysłuchanie publiczne, na którym zainteresowane organizacje mogłyby się wypowiedzieć o projekcie ustawy.

- Przypomina mi się gest pani poseł Lichockiej - skomentował tę sytuację poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk, nawiązując do sytuacji z początku 2020 roku, gdy Sejm przekazał miliardy złotych na TVP, a nie na onkologię.

PiS odrzuciło także poprawkę do ustawy Porozumienia Jarosława Gowina, która rozszerza grono państw, w których siedzibę może mieć koncesjonariusz lub podmiot, który go kontroluje, o państwa OECD. To uwzględniłoby Stany Zjednoczone, gdzie siedzibę ma Discovery, Inc., spółka kontrolująca TVN S.A. Poprawka ma wrócić w dalszych pracach - to warunek Porozumienia. - Albo tej ustawy Porozumienie nie poprze. Dwa warianty - powiedział wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek.

Poseł Suski wcześniej mówił, że chodzi o to, by mieć wpływ na TVN. We wtorek nadal upierał się, że ustawa uderzająca tylko w TVN S.A. i nakazująca amerykańskiej firmie Discovery sprzedaż większości udziałów, ma nas chronić przed wrogim przekazem z Rosji lub Chin. - Nie jest wykluczone, że państwa, które są wrogie wobec Polski, mogłyby wejść, wykupując jakąś stację - wyjaśniał.

Burzliwa debata o lex TVN

Opozycja na posiedzeniu komisji wielokrotnie podkreślała, że PiS chce uciszyć niezależną telewizję, jaką jest TVN. - Chcecie skasować jedną jedyną stację, nad którą nie macie żadnej siły sprawczej - powiediała Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka KO.

Zdaniem opozycji PiS chce, by Polacy mieli dostęp tylko do przekazu skrajnie nierzetelnych mediów rządowych, a ustawa niszczy zaufanie biznesu do Polski. - Kwestia wolności mediów, która dla całego demokratycznego świata jest niezwykle ważna, i to jest bardzo zły sygnał. Druga rzecz, kwestia absolutnego złego sygnału dotyczącego inwestycji w Polsce - powiedział Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050.

- Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu - przypomniał Cezary Tomczyk, cytując konstytucję.

"Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji" - głosi inny artykuł konstytucji.

Istnieją już przepisy, które pozwalają na odebranie koncesji, jeżeli rozpowszechnianie programu powoduje zagrożenie bezpieczeństwa i obronności państwa. - Pewne przepisy przejściowe trzeba uwzględnić - uważa Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Kołodziejski w swojej poprawce proponuje okres przejściowy, co zasadniczo niewiele zmienia.

Czteroosobowe koło Kukiz'15 proponuje, by udziałów nadawcy nie mogła odkupić spółka Skarbu Państwa - co ma chronić media przed przejęciem przez władzę, ale w Sejmie słychać, że to tylko listek figowy, bo istnieje wiele form obejścia takiego przepisu. Na przykład poprzez fundację czy stowarzyszenia. - Kukiz ratuje swoją twarz, ale tak naprawdę ta poprawka niewiele znaczy - uważa poseł KO Michał Szczerba.

Zastrzeżenia w kwestiach konstytucyjnych, ale też dotyczących przestrzegania polsko-amerykańskich umów gospodarczych zgłaszało Biuro Analiz Sejmowych.

Sejm ustawą anty-TVN ma się zająć 11 sierpnia.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zbliża się koniec roku. Pora na podsumowanie najważniejszych, najbardziej interesujących tematów, którymi zajmowali się nasi reporterzy w "Faktach po Południu" TVN24. Wśród nich jest zdrowie, a dokładnie nasze kręgosłupy i ich złamania. Zdarza się, że objawy takiego urazu nie są oczywiste i nie zawsze do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Kogo dotykają najczęściej i jak wygląda diagnostyka?

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS