Komentarze po kompromisie w sprawie budżetu UE. Padło określenie "głupiszon"

11.12.2020 | Komentarze po kompromisie w sprawie budżetu UE. Padło określenie "głupiszon"
11.12.2020 | Komentarze po kompromisie w sprawie budżetu UE. Padło określenie "głupiszon"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
11.12.2020 | Komentarze po kompromisie w sprawie budżetu UE. Padło określenie "głupiszon"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Zbigniew Ziobro kompromis osiągnięty przez Polskę i Węgry w sprawie mechanizmu praworządności nazywa "błędem". O "miękiszonie" już po szczycie nie wspominał, za to Włodzimierz Czarzasty nazwał Zbigniewa Ziobrę "głupiszonem". - Pytanie, czy chcemy być w takim rządzie, ale niektórzy stawiają też pytanie, co jest alternatywą dla takiego rządu - tak nastroje w Solidarnej Polsce opisał wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Zbigniew Ziobro w piątek nie zorganizował konferencji prasowej, na której mówiłby o "miękiszonie". Za to opozycja nawiązywała do tamtych jego słów i je rozwijała.

Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty lansuje hasło "głupiszon" po tym, jak minister sprawiedliwości wylansował swoje "nie można być miękiszonem". - Za chwilę Ziobro wejdzie i powie, że był źle zrozumiany. Przeprosi, poliże, pocałuje po rękach, pocałuje po stopach, i się temat zamknie - tak lider SLD widzi przyszłość Zbigniewa Ziobry w obozie władzy.

W piątek o żadnym publicznym pojednaniu Zbigniewa Ziobry z Mateuszem Morawieckim nie było mowy. Premier trzy razy w ciągu doby ogłosił sukces, a politycy Solidarnej Polski to podważali. - Powiódł się nasz plan uzyskania wyjątkowego budżetu - powiedział na lotnisku premier Mateusz Morawiecki.

- Ten ogłaszany sukces to nie jest żaden sukces, to jest po prostu błąd, bo zgodziliśmy się na świstek deklaracji politycznych - skomentował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Nawet zwolennicy Zjednoczonej Prawicy mogą być zdezorientowani, gdy od premiera słyszą zapewnienia o sukcesie albo wielkim sukcesie, a w tym samym czasie Zbigniew Ziobro w oświadczeniu nazywa błędem decyzję o przyjęciu rozporządzenia, które jego zdaniem stworzy możliwość znaczącego ograniczenia polskiej suwerenności. Mocne oświadczenie - nawet, jeśli nie pada w nim słowo "miękiszon".

- Jeżeli (Zbigniew Ziobro - przyp. red.) teraz nie wyjdzie z rządu, nie pokaże swojego zdecydowanego weta wobec rządu własnego, to on będzie tym miękiszonem - skomentował były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Żaden z opozycyjnych polityków aż tak nie skrytykował brukselskich dokonań Mateusza Morawieckiego jak eurodeputowana Solidarnej Polski Beata Kempa - ona napisała, że "właśnie uroczyście oddaliśmy suwerenność pod rządy obcych państw, z uśmiechem, oprawą PR-ową i ku radości tych, którzy nigdy Polski nie mieli w sercu".

Różne głosy w Solidarnej Polsce

Solidarna Polska zapowiedziała rozmowy o pozostaniu w rządzie i koalicji.

- Część głosów mówi za tym, że trzeba wyjść z rządu, pytanie, czy chcemy być w takim rządzie, ale po drugie niektórzy stawiają też pytanie, co jest alternatywą dla takiego rządu - tak nastroje w Solidarnej Polsce opisał Michał Woś.

- Przedterminowe wybory nie byłyby dobre dla Polski, ani dla Solidarnej Polski - ocenił wicepremier i lider Porozumienia Jarosław Gowin.

- Jest tak wiele spraw, które nas łączy, jest tak wiele tematów, które warto dalej zmieniać - tak premier Mateusz Morawiecki ocenił perspektywy swojej współpracy ze Zbigniewem Ziobrą.

- Kwestia bezkarności, kwestia spółek Skarbu Państwa, kwestia władzy, podziału łupów, to jest dzisiaj to, co spaja ten obóz - stwierdził poseł PO Cezary Tomczyk.

Drugim wielkim nieobecnym był w piątek Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych. Obok Zbigniewa Ziobry to ten polityk Solidarnej Polski najczęściej dyktował premierowi przed szczytem, że ma być "weto albo śmierć".

Janusz Kowalski napisał na Twitterze tylko "..." - trzy kropki - gdy już wiedział, że nie ma weta, że premier nie posłuchał jego i Zbigniewa Ziobry.

Nawet opozycja chwali premiera - choć w specyficzny sposób.

- Sukcesem Morawieckiego nie jest to, co uzyskał dla Polski, tylko to, że uzyskał zgodę Kaczyńskiego na niepopełnienie samobójstwa - uznał eurodeputowany PO Radosław Sikorski.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nie jest to początek zupełnie nowej epoki w internecie, ale znacząca zmiana. Chodzi o handel w sieci i unijną dyrektywę, która 1 lipca wchodzi w życie. Jeśli ktoś sprzedaje coś naprawdę okazjonalnie i mówimy o niedużych sumach, to nie dotyczą go te regulacje. Ale wszystko powyżej dwóch tysięcy euro będzie od tej pory raportowane prosto do skarbówki.

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Wielkie zmiany w sprzedaży w internecie. "Kupujący nie muszą się niczego obawiać"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 lipca wzrastają zarobki w ochronie zdrowia. To dobra wiadomość, ale od razu pojawiają się wątpliwości, czy poziom wynagrodzeń jest odpowiedni dla wykonywanej pracy. Do tego dochodzą różnice zarobków lekarzy na etacie i tych zatrudnionych na kontrakcie.

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Zmiany w zarobkach w systemie ochrony zdrowia. Od razu pojawiły się wątpliwości

Źródło:
Fakty TVN

Wybory we Francji są bacznie obserwowane i w Unii Europejskiej, i za oceanem. Europejska prasa pisze o największej od lat porażce liberalnej demokracji i o policzku wymierzonym prezydentowi. "Macron się skończył. Czy ktoś zatrzyma Le Pen?" - to tylko jeden z nagłówków. Ameryka zastanawia się, jak ewentualny rząd Zjednoczenia Narodowego będzie współpracował z Macronem. W samej Francji obywatele dyskutują, co przyniesie druga tura.

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Komentarze po pierwszej turze wyborów we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Widać najwyraźniej, że Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu, które się wydaje bardzo mocnym bastionem PiS jak Małopolska, żeby utrzymać tam dyscyplinę - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komentował brak wyboru marszałka województwa małopolskiego przez sejmik, w którym bezwzględną większość ma PiS.

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

"Najwyraźniej Jarosław Kaczyński jest za słaby, żeby nawet w takim miejscu utrzymać dyscyplinę"

Źródło:
TVN24

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Węgry to kraj, który w Europie jest regularnie w kontrze wobec wszystkich, jeśli chodzi o stosunek do Rosji, Ukrainy, kwestię rządów prawa i wolności mediów. Teraz orbanowskie Węgry mają szansę nadawać ton w Europie. W Unii Europejskiej zaczyna się węgierska prezydencja.

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Węgry będą nadawać ton w UE. Jak to wykorzysta Orban?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Storia di mia vita" - historia mojego życia - to tytuł książki, która stała się bestsellerem we Włoszech i sensacją na tamtejszym rynku, bo to autobiograficzna powieść 62-letniego Polaka, Jana Gorczycy, który przez ostatnie 30 lat doświadczał bezdomności. Z mężczyzną rozmawiał nasz dziennikarz Hubert Kijek. 

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Polak był bezdomnym we Włoszech przez 30 lat. Napisał książkę, która stała się bestsellerem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS