Kościelne dochodzenie w sprawie arcybiskupa Głódzia. "Przesłuchania są prowadzone bardzo wnikliwie"

03.10.2020 | Kościelne dochodzenie w sprawie arcybiskupa Głódzia.  "Przesłuchania są prowadzone bardzo wnikliwie"
03.10.2020 | Kościelne dochodzenie w sprawie arcybiskupa Głódzia. "Przesłuchania są prowadzone bardzo wnikliwie"
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
03.10.2020 | Kościelne dochodzenie w sprawie arcybiskupa Głódzia. "Przesłuchania są prowadzone bardzo wnikliwie"Jan Błaszkowski | Fakty TVN

Trwa kościelne dochodzenie w sprawie arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia - ustalił portal OKO.press. Watykan nakazał sprawdzenie, czy były metropolita gdański w czasie pełnienia urzędu nie dopuścił się tuszowania przestępstw seksualnych przez podległych mu księży.

Były metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź od dwóch miesięcy przebywa na emeryturze, ale na razie nie jest to dla niego spokojny czas.

Jak ustalił portal OKO.press, Watykan wszczął oficjalne dochodzenie i sprawdza, czy arcybiskup nie tuszował przypadków przestępstw seksualnych wśród podległych mu księży.

- Dzisiaj już jest konstytuowany skład dwuosobowej komisji, która spotyka się ze świadkami. Takich spotkań i zeznań było już co najmniej cztery - mówi Radosław Gruca, dziennikarz śledczy z portalu OKO.press.

Watykan wziął pod lupę sprawy czterech duchownych, a wśród nich księdza Michała L. Duchowny ostatnio został skazany na 12 lat więzienia za gwałt na niepełnoletniej dziewczynie.

Z zeznań księdza, do których dotarły "Fakty" TVN, wynika, że arcybiskup miał potraktować ten czyn jako romans, a nie przestępstwo. "Ochrzanił mnie - to jest mało powiedziane, (...) że zamiast zająć się duszpasterstwem to pozwalam sobie na miłostki jakieś" - możemy przeczytać w zeznaniach.

Ksiądz Michał L. najpierw trafił do kościelnego domu poprawczego, potem był przenoszony z parafii na parafię. Zawieszony jako duchowny został dopiero, gdy zajęła się nim prokuratura.

Dochodzenie na wniosek grupy katolików

Inny skazany za przestępstwo seksualne wobec nieletniej duchowny, Mirosław B., był przez arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia awansowany i kierował młodzieżowym ośrodkiem kolonijnym.

- Jeśli przesłuchania są prowadzone bardzo wnikliwie, a tak twierdzą moje źródła, to znaczy, że wiadomością na dzisiaj jest nie tylko to, że młyny kościelne mielą powoli, ale że przede wszystkim mielą - powiedział Zbigniew Nosowski z kwartalnika "Więź".

To grupa katolików świeckich z archidiecezji gdańskiej domagała się reakcji Watykanu na zachowanie arcybiskupa Głódzia.

- Mam takie wrażenie, że biskup nie czuje i w ogóle nie rozumie, jaka krzywda została wyrządzona ofiarom - mówi Justyna Zorn, aktywistka z grupy "Głos Wiernych".

Dochodzenie w sprawie arcybiskupa prowadzą księża spoza archidiecezji gdańskiej. Sam arcybiskup jeszcze w lutym tego roku oświadczył, że nie okazał żadnej opieszałością wobec duchownych, którzy popełnili przestępstwa.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Poseł Marcin Romanowski, ścigany listem gończym, pisze list do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara i stawia warunki. W pięciu punktach wymienia, co musi się stać, żeby wrócił do Polski. Przypomnijmy, w 11 punktach prokuratorzy spisali wobec niego zarzuty, uruchomili Europejski Nakaz Aresztowania, który powinien działać także na Węgrzech. Czy zadziała?

"Kiedy rządzili mówili, że niewinni nie mają się czego obawiać". Czy Romanowski wróci do Polski?

"Kiedy rządzili mówili, że niewinni nie mają się czego obawiać". Czy Romanowski wróci do Polski?

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie patrzcie na ceny, mówcie o jakości. Na końcu kupujemy jakość. To jest najważniejsze w hematologii i onkologii - powiedział w TVN24 szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak. Odnosił się do selekcji sprzętu kupowanego przez WOŚP za zebrane w czasie Finału pieniądze.

Orkiestra zagra po raz 33. Owsiak: nie zatrzymujemy się, gramy na zdrowie

Orkiestra zagra po raz 33. Owsiak: nie zatrzymujemy się, gramy na zdrowie

Źródło:
TVN24

Nie wiem, co ulęgło się w głowie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, to rzecz niezrozumiała - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Odniósł się w ten sposób do działań sędziego Sylwestra Marciniaka, który domaga się podjęcia ponownej uchwały w sprawie pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości.

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Wprowadzanie uchwały "drzwiami kuchennymi". Hermeliński: to niedopuszczalne

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS