Episkopat chce tworzyć poradnie "pomagające odzyskać orientację płciową". "Ja bym na nich wylał kubeł zimnej wody"

28.08.2020 | Episkopat chce tworzyć poradnie "pomagające odzyskać orientację płciową". "Ja bym na nich wylał kubeł zimnej wody"
28.08.2020 | Episkopat chce tworzyć poradnie "pomagające odzyskać orientację płciową". "Ja bym na nich wylał kubeł zimnej wody"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
28.08.2020 | Episkopat chce tworzyć poradnie "pomagające odzyskać orientację płciową". "Ja bym na nich wylał kubeł zimnej wody"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Polscy biskupi chcą tworzyć "poradnie pomagające odzyskać zdrowie seksualne i orientację płciową". Brzmi jak żart, ale to oficjalne stanowisko Konferencji Episkopatu Polski. Chodzi o tak zwane terapie konwersyjne, których ONZ zakazało w swojej rekomendacji.

Poradnie specjalistyczne - a w nich świeccy i duchowni, psycholodzy i seksuolodzy - mają powstać w każdej diecezji. Mają przekonwertować na przykład homoseksualistów na heteroseksualistów. Biskupi krytykują stanowiska naukowe i poprawność polityczną.

- Obowiązek szacunku dla osób związanych z ruchem LGBT+ nie oznacza bezkrytycznego akceptowania ich poglądów, ale też w pełni przyjmujemy wolność każdego człowieka - mówi ksiądz Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

"Ruchy LGBT+ proponują stosowanie metody małych kroków mających na celu wymuszenie powolnej transformacji obyczajowo-kulturowej (...) Kościół (...) na miarę swoich możliwości i posiadanych w swoim depozycie nadprzyrodzonych środków chce wychodzić naprzeciw tym osobom i pomagać im w zrozumieniu istoty grzechu oraz wystrzeganiu się okazji do grzechu" - brzmi stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii LGBT+.

Nadprzyrodzone środki mają wesprzeć zakazane w wielu krajach po rekomendacji ONZ tak zwane terapie konwersyjne.

Niefortunny moment

- To tak samo, jak byśmy powiedzieli do osób heteroseksualnych "hello, od dzisiaj zmieńcie swoją orientację na homoseksualną, bo przecież to jest takie proste" - uważa profesor Zbigniew Izdebski, seksuolog.

- Ja bym na nich wylał kubeł zimnej wody, obłożył lodem i powiedział "pomalutku" - mówi ojciec Paweł Gużyński.

Dominikanin ojciec Paweł Gużyński patrząc na polską rzeczywistość z perspektywy tolerancyjnej Holandii uważa, że w kontekście ujawnionych informacji o biskupie Wiktorze Skworcu, który przenosił z parafii do parafii księdza pedofila, rozliczanie się z LGBT teraz to moment niefortunny.

- Chłopaki, spróbujcie siebie najpierw naprawić. Ogarnijcie problem pedofilii, a potem nam mówcie, co my mamy zrobić z naszą seksualnością. Z takimi reakcjami się na pewno spotkamy i to nie ma dwóch zdań - uważa ojciec Paweł Gużyński.

Stanowisko biskupów na pewno poruszy niejedno środowisko, bo jest w nim też o tym, że obecne wychowanie dzieci i młodzieży prowadzi do seksoholizmu, a skupianie uwagi na antykoncepcji to nadużycie.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS