Kilkanaście ofiar śmiertelnych orkanu Eunice w Europie. "Nigdy wcześniej czegoś takiego nie doświadczyłam"


W Wielkiej Brytanii tak potężnego wiatru nie było od ponad 30 lat. Zniszczony został nawet największy na świecie dach, czyli wielka kopuła hali widowiskowej O2 w Londynie.

W piątek podmuchy wiatru dosłownie zmiatały londyńczyków z nóg. Orkan Eunice zerwał dach hali widowiskowej O2, zniszczył budynki, drogi i tory kolejowe - pozbawiając prądu setki tysięcy gospodarstw.

Śmiercionośne dla co najmniej czterech osób były upadające drzewa i niesione przez wiatr fragmenty gruzu.

- Władze postanowiły zamknąć kilka mostów bardzo wysokich, w obawie przed tym, że ten silny powiew wiatru mógłby zrzucać samochody do rzek - mówi Artur Kieruzal, dziennikarz Radia 357.

Na Wyspach najwyższą w historii prędkość pojedynczego podmuchu wiatru - która sięgnęła 196 kilometrów na godzinę - odnotowano w zachodniej części wyspy Wight.

W Holandii podmuchy wiatru zerwały dach stadionu w Hadze i rozbujały wieżę kościoła. - Jest dużo zniszczeń. W Amsterdamie przynajmniej. Wiele rowerów i drzew jest wyciąganych z kanałów, też niektóre samochody uległy zniszczeniu poprzez powalone drzewa - opowiada Lucyna Klammer, mieszkanka Amsterdamu.

Wieje w całej Europie

O niespotykanych dotąd zjawiskach, mówią też Francuzi. W Belgii na szpital w Tournai przewrócił się żuraw budowlany. Mieszkańców centrum Asse ewakuowano z domów ze względu na ryzyko zawalenia się wieży kościoła. - Nigdy wcześniej czegoś takiego nie doświadczyłam. Moje dziecko płacze. Przewróciłabym się bez pomocy z pchaniem wózka. Wieje naprawdę mocno - przekonuje Mariam El Ouadi, mieszkanka Brukseli.

Za to wszystko odpowiada głęboki układ niskiego ciśnienia znad Atlantyku - który w nocy spowodował ogromne zniszczenia także w Niemczech.

- Ten niż teraz będzie koncentrował się nad Rosją i naszymi wschodnimi sąsiadami. Już nie będzie tak silny jak przechodząc chociażby przez Bałtyk. Stąd też czerpał jeszcze trochę energii, ale idą z zachodu kolejne układy niskiego ciśnienia - wyjaśnia Anna Dec z tvnmeteo.pl

Eksperci ostrzegają

Takie zjawiska - ze względu na ocieplenie klimatu - według ekspertów będą zdarzały się coraz częściej. - Do tego będziemy musieli się adaptować, nie tracić pamięci, tylko przygotowywać swoje konstrukcje dachowe, ale też i zachowania na te trudniejsze warunki - ostrzega profesor Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

- Sama zasada projektowania obiektów, budowli, budynków na odpowiednie obciążenie wiatrem jest już przewidziana w regulacjach. Ale miejmy świadomość realiów, w jakich żyjemy. Większość budynków jednorodzinnych budowana jest tak zwanym systemem gospodarczym - opowiada Mariusz Rutz, architekt i wiceprezes zarządu JSK Architekci.

W wyniku uderzenia orkanu Eunice w Europie zginęło co najmniej kilkanaście osób.

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS