"W Polsce mamy już coś, co możemy nazwać korytarzem burz"

17.02.2022 | "W Polsce mamy już coś, co możemy nazwać korytarzem burz"
17.02.2022 | "W Polsce mamy już coś, co możemy nazwać korytarzem burz"
Magda Łucyan | Fakty TVN
17.02.2022 | "W Polsce mamy już coś, co możemy nazwać korytarzem burz"Magda Łucyan | Fakty TVN

Jak wyjaśniają eksperci, potężne wichury, trąby powietrzne i pozostałe anomalie pogodowe w Polsce są wynikiem zmian klimatu. Jednocześnie dodają, że coraz częściej będziemy mieli do czynienia z ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi. A to niesie ogromne starty dla gospodarki.

Polacy są zdziwieni gwałtownymi zjawiskami pogodowymi, jakie coraz częściej mają miejsce w Polsce, ale naukowcy odpowiadają krótko.

- Już od dłuższego czasu ostrzegaliśmy, że jak nie powstrzymamy zmian klimatu, to przebieg pogody będzie coraz bardziej gwałtowny. Coraz częściej będziemy mieli do czynienia z ekstremalnymi wydarzeniami pogodowymi - zwraca uwagę prof. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

To, co działo się w Polsce w ostatnich godzinach, niewątpliwie ekstremalne było, ale nie było wyjątkiem i nie będzie rzadkością. - To jest coś, z czym powinniśmy się coraz bardziej oswajać z prostej przyczyny: rośnie nam temperatura globalnie - wyjaśnia prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ostatnie dwa miesiące są w Polsce cieplejsze o 2,7 stopnia Celsjusza od średniej z ostatnich 30 lat i to - jak tłumaczą eksperci - powoduje zjawiska, które jeszcze kilkanaście lat temu nie występowały.

- Kolejne niże znad Atlantyku wbijają nam się w kontynent i spychają to zimne powietrze - tłumaczy prof. Bogdan Chojnicki.

Ciepłe powietrze - jak na luty - spowodowało ostatniej doby ogromne szkody, co widać na zdjęciach z niemal wszystkich województw.

- W Polsce mamy już coś, co możemy nazwać korytarzem burz. Tak, jak w Stanach Zjednoczonych mamy korytarz tornad, to my zaczynamy w Polsce dostrzegać pewne prawidłowości przesuwania się takich gwałtownych, huraganowych wiatrów - wyjaśnia prof. Zbigniew Karaczun.

Niebezpiecznych zjawisk - o czym jasno mówią klimatolodzy i fizycy atmosfery - będzie więcej.

Straty dla gospodarki

Eksperci przygotowali specjalną mapę, która pokazuje, na jakie ekstrema będą najbardziej narażone polskie województwa w najbliższych latach. Ekstremalna susza nie wyklucza jednak wystąpienia na danym terenie gwałtownej powodzi kilka tygodni lub nawet kilka dni później.

- Powiedzmy sobie szczerze: zmiany klimatu to straty, za które albo zapłacimy, albo się do nich zwyczajnie dostosujemy - wskazuje prof. Bogdan Chojnicki.

Eksperci podkreślają również, że zamiany klimatu to ogromny cios dla gospodarki. - To można pokazać na przykładzie suszy, która miała miejsce w 2018 i 2019 roku. Straty gospodarcze z tego tytuły były na poziomie 2,5 miliarda złotych - przypomina prof. Zbigniew Karaczun. Cały świat straty spowodowane kryzysem klimatycznym liczy już w miliardach dolarów - Polska nie jest i nie będzie wyjątkiem.

Aby straty doraźnie były jak najmniejsze, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przy każdym zagrożeniu wysyła ostrzeżenia i warto traktować je poważnie.

- Zanim schowamy telefon do kieszeni: pomyślmy o tym, co było tam napisane, niech pójdzie za tym jakaś refleksja - apeluje Damian Duda z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Szymon Hołownia wygrywa ze Sławomirem Mentzenem w sądzie w trybie wyborczym. Jest wyrok i Mentzen musi sprostować nieprawdziwe informacje, które powiedział z mównicy sejmowej, a które dotyczyły zaproszenia migrantów na sejmową wigilię. To pierwsze sądowe starcie kandydatów w tej kampanii.

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Sławomir Mentzen drwi z wyroku sądu i powtarza te same informacje

Źródło:
Fakty TVN

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli Karol Nawrocki nie przyjmie zaproszenia na debatę, to znaczy, że oddaje walkowerem tę kampanię, poddaje się Rafałowi Trzaskowskiemu - powiedział w "Faktach po Faktach" senator Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

"Nawrocki nie ma wyjścia. Musi przyjąć to zaproszenie"

Źródło:
TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

Ponad pół wieku temu była dyplomacja pingpongowa, która pomogła w zbliżeniu Ameryki i Chin - teraz może pojawi się dyplomacja hokejowa w relacjach z Rosją. Rosyjski hokeista Aleksander Owieczkin pobił rekord wszech czasów w liczbie goli w amerykańskiej lidze NHL. Jeszcze dwa lata temu w Ameryce padały pytania, czy Rosjanie w ogóle powinni grać w NHL. Teraz klimat się zmienił i Owieczkin może stać się "ambasadorem pokoju".

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Był w "drużynie Putina", ma kibiców w Rosji i USA. Na Kremlu liczą na dyplomację hokejową

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS