Jak wygląda wsparcie dla rodzin dzieci chorujących na raka? "Nie do końca te standardy są wszędzie wypełniane"

14.06.2022 | Jak wygląda wsparcie dla rodzin dzieci chorujących na raka? "Nie do końca te standardy są wszędzie wypełniane"
14.06.2022 | Jak wygląda wsparcie dla rodzin dzieci chorujących na raka? "Nie do końca te standardy są wszędzie wypełniane"
Marek Nowicki | Fakty TVN
14.06.2022 | Jak wygląda wsparcie dla rodzin dzieci chorujących na raka? "Nie do końca te standardy są wszędzie wypełniane"Marek Nowicki | Fakty TVN

Zaczyna się od dramatycznej diagnozy o chorobie dziecka, później jest długie leczenie, wyczerpujące operacje i terapie. Rodziny doświadczone takimi dramatami potrzebują pomocy. Bo chorują wszyscy - psychicznie i emocjonalnie. Nie każdy wytrzyma takie poświęcenie.

Gdy Szymon Łąk walczył z nowotworem, jego matka zostawiła cały dom, wszystkie dotychczasowe obowiązki i zajęła się tylko nim. Musiała, co oczywiste, wspierać go w szpitalu. - W domu została córka, która chodziła wtedy do pierwszej klasy liceum i nasze życie wywróciło się całkowicie do góry nogami. Dlatego, że nie jest to łatwe nie być w domu cztery miesiące, zostawić tutaj drugie dziecko - opowiada Elżbieta Łąk, mama Szymona.

Czas próby rodzina Szymona przetrwała, podobnie jak przed wielu laty podobną próbę przetrwała rodzina pani Anny, która zmagała się z nowotworem złośliwy prawego oczodołu.

- Z dzieciństwa pamiętam bardzo wiele takich nocy, gdzie mój tato spał przy moim łóżku na krześle, a rano mył się i szedł do pracy po to, aby chwilę potem do mnie wrócić i dalej mi towarzyszyć. Razem z moją mamą oczywiście - wspomina Anna Apel, prezes Fundacji "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową". Dziś Anna Apel pomaga innym rodzicom przetrwać ich chorowanie z dzieckiem. Bo kiedy dziecko choruje na raka, choruje z nim cała jego rodzina - psychicznie, emocjonalnie i nie tylko.

- Jeżeli rodzic nie zadba o siebie, jeżeli będzie głodny, niewyspany, to nie będzie miał siły zadbać o dziecko i zdarza się tak, że rodzic po nas dzwoni. My wtedy jesteśmy przy nim, odpowiadamy na jego potrzeby - wyjaśnia Anna Marciniak, psycholog z Fundacji "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową".

Problemy systemowe

Jednak w wielu częściach kraju pomoc psychologiczna dla rodzin chorych dzieci po prostu nie istnieje. - W moim odczuciu te potrzeby nie są zaspokajane w stopniu dostatecznym i nie do końca te standardy są wszędzie wypełniane. Ja mam tego świadomość - ocenia profesor Bernadetta Izydorczyk, konsultantka krajowa w dziedzinie psychologii klinicznej.

Brakuje nie tylko psychologów w szpitalach, ale i zwykłej empatii poza szpitalami. Przykład? W Jeleniej Górze komisja do spraw orzekania o niepełnosprawności miała przyznać świadczenie finansowe matce Małgosi, ponieważ ta - opiekując się w szpitalu przez wiele miesięcy chorą nastolatką - musiała zrezygnować z pracy. Komisja zażądała, żeby chore dziecko stawiło się przed komisją osobiście, ale chore dziecko było w szpitalu. Pismo z prośbą o pomoc trafiło więc do kosza. - Niestety, zostało oddalone, ponieważ nieobecność Gosi była ewidentna, pomimo zaświadczeń od lekarzy, że nie może się stawić, bo jest w trakcie leczenia. Taka grupa nie została Gosi przyznana - mówi Joanna Kocniowska, mama Małgorzaty.

Matka zawnioskowała o zwołanie drugiej komisji, która wreszcie pozytywnie rozpatrzyła wniosek.

W walce o dziecko i o siebie nie można się poddawać - podsumowuje Agnieszka Bilska, mama Sylwii, która wyzdrowiała z raka. - Chciałam powiedzieć, żeby wierzyć, bo wiara jest bardzo ważna i 50 procent sukcesu to jest nasza psychika - mówi.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN