Jak wygląda wsparcie dla rodzin dzieci chorujących na raka? "Nie do końca te standardy są wszędzie wypełniane"

14.06.2022 | Jak wygląda wsparcie dla rodzin dzieci chorujących na raka? "Nie do końca te standardy są wszędzie wypełniane"
14.06.2022 | Jak wygląda wsparcie dla rodzin dzieci chorujących na raka? "Nie do końca te standardy są wszędzie wypełniane"
Marek Nowicki | Fakty TVN
14.06.2022 | Jak wygląda wsparcie dla rodzin dzieci chorujących na raka? "Nie do końca te standardy są wszędzie wypełniane"Marek Nowicki | Fakty TVN

Zaczyna się od dramatycznej diagnozy o chorobie dziecka, później jest długie leczenie, wyczerpujące operacje i terapie. Rodziny doświadczone takimi dramatami potrzebują pomocy. Bo chorują wszyscy - psychicznie i emocjonalnie. Nie każdy wytrzyma takie poświęcenie.

Gdy Szymon Łąk walczył z nowotworem, jego matka zostawiła cały dom, wszystkie dotychczasowe obowiązki i zajęła się tylko nim. Musiała, co oczywiste, wspierać go w szpitalu. - W domu została córka, która chodziła wtedy do pierwszej klasy liceum i nasze życie wywróciło się całkowicie do góry nogami. Dlatego, że nie jest to łatwe nie być w domu cztery miesiące, zostawić tutaj drugie dziecko - opowiada Elżbieta Łąk, mama Szymona.

Czas próby rodzina Szymona przetrwała, podobnie jak przed wielu laty podobną próbę przetrwała rodzina pani Anny, która zmagała się z nowotworem złośliwy prawego oczodołu.

- Z dzieciństwa pamiętam bardzo wiele takich nocy, gdzie mój tato spał przy moim łóżku na krześle, a rano mył się i szedł do pracy po to, aby chwilę potem do mnie wrócić i dalej mi towarzyszyć. Razem z moją mamą oczywiście - wspomina Anna Apel, prezes Fundacji "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową". Dziś Anna Apel pomaga innym rodzicom przetrwać ich chorowanie z dzieckiem. Bo kiedy dziecko choruje na raka, choruje z nim cała jego rodzina - psychicznie, emocjonalnie i nie tylko.

- Jeżeli rodzic nie zadba o siebie, jeżeli będzie głodny, niewyspany, to nie będzie miał siły zadbać o dziecko i zdarza się tak, że rodzic po nas dzwoni. My wtedy jesteśmy przy nim, odpowiadamy na jego potrzeby - wyjaśnia Anna Marciniak, psycholog z Fundacji "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową".

Problemy systemowe

Jednak w wielu częściach kraju pomoc psychologiczna dla rodzin chorych dzieci po prostu nie istnieje. - W moim odczuciu te potrzeby nie są zaspokajane w stopniu dostatecznym i nie do końca te standardy są wszędzie wypełniane. Ja mam tego świadomość - ocenia profesor Bernadetta Izydorczyk, konsultantka krajowa w dziedzinie psychologii klinicznej.

Brakuje nie tylko psychologów w szpitalach, ale i zwykłej empatii poza szpitalami. Przykład? W Jeleniej Górze komisja do spraw orzekania o niepełnosprawności miała przyznać świadczenie finansowe matce Małgosi, ponieważ ta - opiekując się w szpitalu przez wiele miesięcy chorą nastolatką - musiała zrezygnować z pracy. Komisja zażądała, żeby chore dziecko stawiło się przed komisją osobiście, ale chore dziecko było w szpitalu. Pismo z prośbą o pomoc trafiło więc do kosza. - Niestety, zostało oddalone, ponieważ nieobecność Gosi była ewidentna, pomimo zaświadczeń od lekarzy, że nie może się stawić, bo jest w trakcie leczenia. Taka grupa nie została Gosi przyznana - mówi Joanna Kocniowska, mama Małgorzaty.

Matka zawnioskowała o zwołanie drugiej komisji, która wreszcie pozytywnie rozpatrzyła wniosek.

W walce o dziecko i o siebie nie można się poddawać - podsumowuje Agnieszka Bilska, mama Sylwii, która wyzdrowiała z raka. - Chciałam powiedzieć, żeby wierzyć, bo wiara jest bardzo ważna i 50 procent sukcesu to jest nasza psychika - mówi.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wszystkie mają dwie lub trzy specjalizacje, wojskowy stopień plutonowego, a na kamizelkach noszą odznaki z misji zagranicznych. Skaczą ze spadochronem nawet z sześciu tysięcy metrów. Mowa o psich komandosach.

Skaczą ze spadochronem, były na misjach w Afganistanie. Psi komandosi zawsze dają z siebie 100 procent

Skaczą ze spadochronem, były na misjach w Afganistanie. Psi komandosi zawsze dają z siebie 100 procent

Źródło:
Fakty TVN

Jak można dać się nabrać na przykład "na premiera", który namawia do inwestycji, albo "na Roberta Lewandowskiego", który ujawnia, jak pomnożył swoje miliony? Ci, którzy uwierzyli, stracili nawet setki tysięcy złotych.

Znane osoby "mówią" o inwestycjach. Poszkodowani tracą oszczędności życia

Znane osoby "mówią" o inwestycjach. Poszkodowani tracą oszczędności życia

Źródło:
Fakty TVN

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ewakuowali z Doliny Pięciu Stawów grupę około 20 osób z osłabieniem organizmu, wymiotami i biegunką. TOPR i GOPR mają ręce pełne roboty. W tym roku jest wyjątkowo dużo interwencji.

Zatrucia w Tatrach po wypiciu wody z potoku. Rekordowa liczba interwencji GOPR i TOPR

Zatrucia w Tatrach po wypiciu wody z potoku. Rekordowa liczba interwencji GOPR i TOPR

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

29 sierpnia zbiera się Państwowa Komisja Wyborcza i tego dnia powinniśmy poznać jej decyzję w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Prawa i Sprawiedliwości. Jeśli zostanie ono odrzucone, partia może stracić grube miliony złotych. Tymczasem politycy PiS przeszli do kontrofensywy i pokazali, jak ich zdaniem nielegalnie promowali się politycy Koalicji Obywatelskiej. Jednak sprawozdanie KO zostało już zatwierdzone.

Losy subwencji dla PiS wiszą na włosku. Opozycja zwraca uwagę na kampanię KO, ale PKW tutaj się nie wahała

Losy subwencji dla PiS wiszą na włosku. Opozycja zwraca uwagę na kampanię KO, ale PKW tutaj się nie wahała

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sprawozdanie finansowe za wybory parlamentarne, które przedstawił komitet PiS-u, jest zafałszowane, jest kłamstwem - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Zapowiedział, że we wtorek przedstawi wspólnie z europosłem Dariuszem Jońskim nowe informacje dotyczące sposobów finansowania kampanii wyborczej kandydatów PiS. Bartłomiej Wróblewski, przedstawiciel partii Jarosława Kaczyńskiego, powiedział, że zarzuty stawiane pod adresem jego ugrupowania "mają charakter polityczny, nie mają charakteru prawnego".

"Postaramy się zrobić to, czego nie zrobiła PKW". Zapowiedź "nowych rzeczy" w sprawie kampanii PiS

"Postaramy się zrobić to, czego nie zrobiła PKW". Zapowiedź "nowych rzeczy" w sprawie kampanii PiS

Źródło:
TVN24

Moje stanowisko w sprawie aborcji jest absolutnie jasne i mam nadzieję, że nie będziemy musieli czekać aż trzech lat, żeby te przepisy się zmieniły - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i wiceszef Platformy Obywatelskiej. Dodał, że gdyby to on został prezydentem, podpisałby ustawę w tej sprawie.

Trzaskowski: moje stanowisko w sprawie aborcji jest jasne

Trzaskowski: moje stanowisko w sprawie aborcji jest jasne

Źródło:
TVN24, PAP

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To najważniejszy komunikator w Rosji i jeden z najważniejszych na świecie - choćby dlatego, że umożliwia wysyłanie wiadomości szyfrowanych. Twórca aplikacji Telegram, Paweł Durow, został zatrzymany we Francji. Sprawa jest niezwykle skomplikowana - właśnie ze względu na duże znaczenie komunikatora w Rosji. Używa go choćby rosyjska armia. Kreml od dawna próbował przejąć nad nim kontrolę.

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W misji Polaris Dawn wezmą udział cztery osoby, z czego dwie będą spacerowały w kosmosie. Załoga na orbicie spędzi pięć dni. Wykona około czterdziestu eksperymentów. Pomysłodawcą i sponsorem lotu jest miliarder Jared Isaacman. 

Kapsuła Dragon firmy SpaceX ma umożliwić pierwszy w historii prywatny spacer w kosmosie

Kapsuła Dragon firmy SpaceX ma umożliwić pierwszy w historii prywatny spacer w kosmosie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ta misja kosmiczna miała potrwać ledwie osiem dni, a okazuje się, że jej uczestnicy powrócą na Ziemię dopiero w lutym. Zapadła decyzja dotycząca dwojga astronautów, którzy utknęli na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z powodu awarii statku kosmicznego Boeinga o nazwie Starliner.

NASA podjęła decyzję w sprawie astronautów, którzy utknęli w kosmosie

NASA podjęła decyzję w sprawie astronautów, którzy utknęli w kosmosie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS