Skaczą ze spadochronem, były na misjach w Afganistanie. Psi komandosi zawsze dają z siebie 100 procent

Źródło:
Fakty TVN
Skaczą ze spadochronem, były na misjach w Afganistanie. Psi komandosi pracują zawsze na 100 procent swoich możliwości
Skaczą ze spadochronem, były na misjach w Afganistanie. Psi komandosi pracują zawsze na 100 procent swoich możliwości
Paweł Szot/Fakty TVN
Skaczą ze spadochronem, były na misjach w Afganistanie. Psi komandosi pracują zawsze na 100 procent swoich możliwościPaweł Szot/Fakty TVN

Wszystkie mają dwie lub trzy specjalizacje, wojskowy stopień plutonowego, a na kamizelkach noszą odznaki z misji zagranicznych. Skaczą ze spadochronem nawet z sześciu tysięcy metrów. Mowa o psich komandosach.

Plutonowy Eto zaczyna kolejny dzień służby. To owczarek belgijski - formalnie podoficer Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Wszystkie służące tam psy mają stopnie wojskowe.

- Cały drży, już wie, że będzie pracował - mówi "Domel", przewodnik psa z Jednostki Wojskowej Komandosów. Eto pracuje zawsze na 100 procent swoich możliwości.

Jakie mają zadania?

Eto błyskawicznie odnajduje podejrzaną substancję. Rozróżnia zapach kilkunastu materiałów wybuchowych. Psy z Lublińca znajdowały także narkotyki, choć nigdy nie były do tego szkolone.

- Rozróżniają środowisko. Jeżeli tutaj wszystko pachnie tak samo, a nagle jest jakaś chemia, więc nasze psy też wskazują to miejsce na zasadzie: "szefie, coś tutaj jest" - wyjaśnia "Domel".

To tylko ułamek ich możliwości. - Mają trzy funkcje: potrafią tropić, znajdować materiały wybuchowe i gryźć - wymienia "Domel".

W czasie szkolenia z przeszukiwania budynku pozorant sięga bo broń. Pada komenda i Eto wkracza do akcji. Czy silny mężczyzna o wadze 100 kilogramów dałby sobie radę z takim psem? - Bez kostiumu? Nie ma możliwości - odpowiada "Domel".

Skaczą nawet ze spadochronem z bardzo dużych wysokości

Psy trenują tak, jak walczą. W tandemie z przewodnikiem skaczą nawet ze spadochronem. Jako jedne z nielicznych psów na świecie z bardzo dużych wysokości.

- Zaczęliśmy przygotowywać psy do skoku na tlenie, czyli powyżej czterech tysięcy metrów. No i nam się udało. Wypracowaliśmy procedury, zrobiliśmy maskę tlenową - relacjonuje "Domel".

Przewodnicy są ze swoimi psami 24 godziny na dobę. - Nawiązuje się taka więź między psem a człowiekiem, że my sobie nie wyobrażamy już normalnego funkcjonowania bez tego psa - przyznaje "Domel".

Wspierają polskich żołnierzy za granicą

Psy trafiają do jednostki w wieku dwóch lat, by spędzić tam kolejnych pięć. Na emeryturze zostają ze swoim przewodnikiem. Jak Faro.

- Zapracował bardzo ciężko, bardzo fizycznie, chociażby tym, iż był dwa razy w Afganistanie, wspierał chłopaków - opowiada Robert Kopyto, były operator Jednostki Wojskowej Komandosów.

CZYTAJ TAKŻE: Dowództwo Operacyjne: nad terytorium Polski wleciał obiekt powietrzny

Rzecznik DORSZ o obiekcie powietrznym, który wleciał nad terytorium Polski
Rzecznik DORSZ o obiekcie powietrznym, który wleciał nad terytorium PolskiTVN24

Psy pojawiły się w Lublińcu po tym, jak w sierpniu 2013 roku w Afganistanie poległ Miron - żołnierz jednostki. Wszedł do zaminowanego budynku.

- Doszliśmy do wniosku, że pies jest bardzo przydatny i pomocny, i może ocalić życie - mówi "Domel". Pies robi to bez namysłu, poświęcając własne.

Przypomina zwykłego domowego pupila, ale pozory mogą mylić, bo w rękach komandosów z Lublińca bojowe psy stają się bronią równie skuteczną jak karabin, choć dla nich są przede wszystkim towarzyszami broni.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS