Skaczą ze spadochronem, były na misjach w Afganistanie. Psi komandosi zawsze dają z siebie 100 procent

Źródło:
Fakty TVN
Skaczą ze spadochronem, były na misjach w Afganistanie. Psi komandosi pracują zawsze na 100 procent swoich możliwości
Skaczą ze spadochronem, były na misjach w Afganistanie. Psi komandosi pracują zawsze na 100 procent swoich możliwości
Paweł Szot/Fakty TVN
Skaczą ze spadochronem, były na misjach w Afganistanie. Psi komandosi pracują zawsze na 100 procent swoich możliwościPaweł Szot/Fakty TVN

Wszystkie mają dwie lub trzy specjalizacje, wojskowy stopień plutonowego, a na kamizelkach noszą odznaki z misji zagranicznych. Skaczą ze spadochronem nawet z sześciu tysięcy metrów. Mowa o psich komandosach.

Plutonowy Eto zaczyna kolejny dzień służby. To owczarek belgijski - formalnie podoficer Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Wszystkie służące tam psy mają stopnie wojskowe.

- Cały drży, już wie, że będzie pracował - mówi "Domel", przewodnik psa z Jednostki Wojskowej Komandosów. Eto pracuje zawsze na 100 procent swoich możliwości.

Jakie mają zadania?

Eto błyskawicznie odnajduje podejrzaną substancję. Rozróżnia zapach kilkunastu materiałów wybuchowych. Psy z Lublińca znajdowały także narkotyki, choć nigdy nie były do tego szkolone.

- Rozróżniają środowisko. Jeżeli tutaj wszystko pachnie tak samo, a nagle jest jakaś chemia, więc nasze psy też wskazują to miejsce na zasadzie: "szefie, coś tutaj jest" - wyjaśnia "Domel".

To tylko ułamek ich możliwości. - Mają trzy funkcje: potrafią tropić, znajdować materiały wybuchowe i gryźć - wymienia "Domel".

W czasie szkolenia z przeszukiwania budynku pozorant sięga bo broń. Pada komenda i Eto wkracza do akcji. Czy silny mężczyzna o wadze 100 kilogramów dałby sobie radę z takim psem? - Bez kostiumu? Nie ma możliwości - odpowiada "Domel".

Skaczą nawet ze spadochronem z bardzo dużych wysokości

Psy trenują tak, jak walczą. W tandemie z przewodnikiem skaczą nawet ze spadochronem. Jako jedne z nielicznych psów na świecie z bardzo dużych wysokości.

- Zaczęliśmy przygotowywać psy do skoku na tlenie, czyli powyżej czterech tysięcy metrów. No i nam się udało. Wypracowaliśmy procedury, zrobiliśmy maskę tlenową - relacjonuje "Domel".

Przewodnicy są ze swoimi psami 24 godziny na dobę. - Nawiązuje się taka więź między psem a człowiekiem, że my sobie nie wyobrażamy już normalnego funkcjonowania bez tego psa - przyznaje "Domel".

Wspierają polskich żołnierzy za granicą

Psy trafiają do jednostki w wieku dwóch lat, by spędzić tam kolejnych pięć. Na emeryturze zostają ze swoim przewodnikiem. Jak Faro.

- Zapracował bardzo ciężko, bardzo fizycznie, chociażby tym, iż był dwa razy w Afganistanie, wspierał chłopaków - opowiada Robert Kopyto, były operator Jednostki Wojskowej Komandosów.

CZYTAJ TAKŻE: Dowództwo Operacyjne: nad terytorium Polski wleciał obiekt powietrzny

Rzecznik DORSZ o obiekcie powietrznym, który wleciał nad terytorium Polski
Rzecznik DORSZ o obiekcie powietrznym, który wleciał nad terytorium PolskiTVN24

Psy pojawiły się w Lublińcu po tym, jak w sierpniu 2013 roku w Afganistanie poległ Miron - żołnierz jednostki. Wszedł do zaminowanego budynku.

- Doszliśmy do wniosku, że pies jest bardzo przydatny i pomocny, i może ocalić życie - mówi "Domel". Pies robi to bez namysłu, poświęcając własne.

Przypomina zwykłego domowego pupila, ale pozory mogą mylić, bo w rękach komandosów z Lublińca bojowe psy stają się bronią równie skuteczną jak karabin, choć dla nich są przede wszystkim towarzyszami broni.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Naczelna Rada Lekarska opublikowała stanowisko w sprawie wytycznych dotyczących aborcji, które wydało Ministerstwo Zdrowia. Twierdzi, że "tworzenie wytycznych dla lekarzy jest domeną wyłącznie lekarskich towarzystw naukowych". Pojawiają się więc wątpliwości, czy wytyczne wpłyną na sytuacje kobiet.

Naczelna Rada Lekarska odpowiada na wytyczne ministerstwa. "Próba wywarcia presji"

Naczelna Rada Lekarska odpowiada na wytyczne ministerstwa. "Próba wywarcia presji"

Źródło:
Fakty TVN

Ginekologia estetyczna nie jest fanaberią i ciekawostką. Dla wielu kobiet to realna poprawa komfortu życia. To taka chirurgia plastyczna, ale ginekologiczna. Często niezbędna po ciężkim porodzie.

Przybywa kobiet korzystających z ginekologii estetycznej. "Po zabiegu czuję się o wiele pewniej"

Przybywa kobiet korzystających z ginekologii estetycznej. "Po zabiegu czuję się o wiele pewniej"

Źródło:
Fakty TVN

Impreza na plebanii w Drobinie bardzo źle się skończyła. Zmarł 29-letni mężczyzna, a sekcja zwłok nie odpowiedziała na pytanie, dlaczego tak się stało. Według nieoficjalnych informacji w pokoju, w którym znaleziono ciało, znajdowała się duża ilość środków na potencję.

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalnie: znaleziono dużą ilość środków na potencję

Zagadkowa śmierć na plebanii w Drobinie. Nieoficjalnie: znaleziono dużą ilość środków na potencję

Źródło:
Fakty TVN

Do Polski nadciągają potężne ulewy. Najgorzej będzie na południu i południowym zachodzie kraju, gdzie w ciągu trzech dni może spaść tyle deszczu, ile pada zwykle przez pół roku. Dolny Śląsk i jego stolica szykuje się na najgorsze. To może nie być powtórka z 1997 roku, ale i na taki scenariusz służby są gotowe. Czyszczone są studzienki kanalizacyjne, udrażniane rury spustowe. Zlewnia Odry jest gotowa do przyjęcia nadmiaru wody.

Dolny Śląsk szykuje się na najgorsze. "Prognozowana ilość opadów jest niepokojąca"

Dolny Śląsk szykuje się na najgorsze. "Prognozowana ilość opadów jest niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent, nie zgadzając się na nominację ambasadorską Bogdana Klicha, "osłabia polską dyplomację, instrumenty realizacji polskiej polityki zagranicznej" - ocenił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ w rządzie PiS Jacek Czaputowicz. - Uważam, że prezydent działa na szkodę swojego obozu politycznego, a nie tylko na szkodę interesów Polski - dodał były minister.

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Źródło:
TVN24

Reakcja ze strony polityków PiS świadczy o tym, że nie do końca uwierzyli Ryszardowi Czarneckiemu, że był to taki teatr polityczny, o którym opowiadał - powiedziała w "Faktach po Faktach" posłanka Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), odnosząc się do zawieszenia byłego europosła PiS w prawach członka partii i jego zatrzymania w sprawie Collegium Humanum. Europoseł KO Krzysztof Brejza ocenił, że "tyle było kręconych spraw przez lata, zamiatanych" przez prokuraturę Zbigniewa Ziobry, że "zabraknie zaraz polityków PiS-u, którzy broniliby się pod zakładami karnymi". Dodał, że "wszyscy będą siedzieć za chwilę".

"Zabraknie zaraz polityków PiS-u, którzy broniliby się przed zakładami karnymi. Wszyscy będą siedzieć"

"Zabraknie zaraz polityków PiS-u, którzy broniliby się przed zakładami karnymi. Wszyscy będą siedzieć"

Źródło:
TVN24

Wszyscy podróżni, od których nie wymagana jest wiza, aby móc podróżować do Wielkiej Brytanii, będą musieli posiadać Elektroniczną Autoryzację Podróży. To oznacza, że będą musieli uzyskać pozwolenie na podróż. Opłata za złożenie wniosku ma wynieść 10 funtów, a sama procedura - jak zapewniają brytyjskie władze - ma być łatwa. Przepisy wejdą w życie wiosną przyszłego roku.

Nadchodzą zmiany w podróżach do Wielkiej Brytanii. Na czym będą polegać?

Nadchodzą zmiany w podróżach do Wielkiej Brytanii. Na czym będą polegać?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS