Gesty, które podnoszą na duchu. "Ta pomoc jest szczególnie ważna"

Gesty, które podnoszą na duchu. "Ta pomoc jest szczególnie ważna"
Gesty, które podnoszą na duchu. "Ta pomoc jest szczególnie ważna"
Marta Balukiewicz | Fakty po południu
Gesty, które podnoszą na duchu. "Ta pomoc jest szczególnie ważna"Marta Balukiewicz | Fakty po południu

Na pomoc lekarzom ruszają posiłki. Smaczne, zdrowe i z dostawą pod sam szpital. Sposób i metody pomocy są dobrze znane, ale szczególnie teraz są bardzo potrzebne. We Wrocławiu działa zorganizowana grupa dobroczynna - gotują osoby z niepełnosprawnościami, a obiady dowożą kierowcy MPK.

- Dzięki wsparciu podopiecznych Cafe Równik przygotowujemy bardzo dobre posiłki, które trafiają do osób, które, myślę, w tym trudnym czasie bardzo ich potrzebują - mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK we Wrocławiu.

Zasady gry są bardzo dobrze znane. Zarówno z pierwszej, jak i z drugiej fali pandemii. Zamknięta gastronomia gotuje dla medyków i seniorów. - Każdego dnia 50 posiłków trafia z dobrych rąk do rąk potrzebujących - opowiada Krzysztof Balawejder.

Każda, nawet drobna pomoc lekarzom, ratownikom i pielęgniarkom w tym trudnym czasie jest na wagę złota, ale w tym konkretnym przypadku nie tylko o odbiorców smacznych paczek chodzi. Akcja jest wyjątkowa, jak samo miejsce i jego podopieczni.

W Cafe Równik pracują głównie osoby z niepełnosprawnościami. Po długich miesiącach zamknięcia i zero złotych wsparcia ze wszystkich rządowych tarcz dla przedsiębiorców, przyszłość klubokawiarni stanęła pod znakiem zapytania.

Pomoc przyszła w ostatnim momencie od wrocławskiego przewoźnika, który zafundował obiady dla 50 medyków i seniorów. - Jeżeli nadal będzie potrzeba pomocy Cafe Równik, to będziemy pomagać i dłużej - zapowiada Krzysztof Balawejder.

Tak kierowcy autobusów na chwilę zamieniają się w dostawców jedzenia. Razem z podopiecznymi Równika dowożą darmowe obiady prosto do szpitala.

- Są bardzo pozytywne reakcje. Zarówno ze strony pracowników szpitala, tutaj, przy Kamińskiego, ze strony emerytów. Wszyscy są zadowoleni - zapewnia Mateusz Cebula, kierowca MPK Wrocław.

"To taki drobny gest"

- Każdy tego typu gest jak gdyby podnosi na duchu pracowników służby zdrowia, że są doceniani. Ta pomoc jest szczególnie teraz ważna, bo tu jest przemęczenie i wyczerpanie. Praca jest non stop - tłumaczy profesor Wojciech Witkiewicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Po 24-godzinnym dyżurze zrobienie zakupów jest ogromnym wyzwaniem, bo zwyczajnie brakuje sił. Dlatego za ten wysiłek fundowany jest im posiłek - kanapki i ciepłe napoje. Pracownicy Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo z bliska widzą, jak wygląda praca w mieszczącym się tam szpitalu tymczasowym.

- Wiemy, ile czasu spędzają tu, a jak bardzo mało czasu mają na odpoczynek. To taki drobny gest. Mam nadzieje, że bardzo istotny gest. Chociażby po to, aby w tym czasie, kiedy w domu mieliby robić drugie śniadanie do pracy, mogli te kilka minut dłużej po prostu pospać - wyjaśnia Bartosz Tobieński z Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo.

Falę pomocy i szczególną aktywność wolontariuszy można było zaobserwować już przed rokiem. Kiedy tłumnie były szyte maseczki, drukowane przyłbice i gotowane posiłki dla medyków - szpitale po raz pierwszy mierzyły się z napływem pacjentów. Jednak jeszcze nigdy z tak wielkim, jak teraz. Dlatego właśnie teraz taka pomoc znów jest im potrzebna.

Posiłki dla białego personelu w Szczecinie trafiają prosto na front walki z wirusem, czyli na oddziały covidowe. - Jest bardzo ciężko, nie ukrywamy, i każde takie wsparcie ze strony Szczecina jest dla nas ważne i budujące, że chcemy tu być - mówi Renata Dąbrowska z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Numer 1 w Szczecinie.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty po południu

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN