Fakty z zagranicy

"Zawieszenie autonomii było groźbą bardzo poważną"

- Nie byłem zaskoczony oświadczeniem premiera Katalonii - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w Hiszpanii. Dyplomata podkreślił, że 80 procent eksportu Katalonii trafia do Hiszpanii, od której prowincja jest uzależniona gospodarczo. Schnepf nie wyklucza, że po tym, jak premier Katalonii nie ogłosił niepodległości, może dojść do rozruchów społecznych, choć nie powinny przybrać nadmiernych rozmiarów. - Generalnie Katalończycy to pokojowy naród - ocenił.

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • UE:"bezwarunkowa solidarność" z Wielką Brytanią w sprawie Skripala

  UE:"bezwarunkowa solidarność" z Wielką Brytanią w sprawie Skripala

  Władimir Putin odniósł oczekiwane zwycięstwo i z pogardą mówił o zarzutach po ataku na byłego podwójnego szpiega w Wielkiej Brytanii. - Każdy, kto myśli racjonalnie rozumie, że to totalne bzdury, nonsens - odpiera zarzuty prezydent Rosji. Sytuacja na arenie międzynarodowej staje się coraz bardziej napięta, bo jedna strona rzuca mocne słowa, a druga pokazuje dowody. Szef brytyjskiej dyplomacji przedstawił unijnym ministrom spraw zagranicznych ustalenia śledczych, Unia Europejska rozważa więc solidarną odpowiedź na atak. Materiał "Faktów z Zagranicy TVN24 BiS".

  czytaj więcej »
 • Wybory po rosyjsku. "Łączysz przyjemne z pożytecznym"

  Wybory po rosyjsku. "Łączysz przyjemne z pożytecznym"

  W ostatnich 100 latach dłużej Rosją rządził tylko Józef Stalin. I co prawda ta kadencja Władimira Putina tego rekordu nie pobije, ale zapisze się w historii jako kolejna z rekordowym poparciem i frekwencją. Na lekkim wspomaganiu. Do niektórych lokali wyborczych obywatele przychodzili w przebraniu niedźwiedzia, w innych balony przesłoniły kamerę w czasie liczenia głosów. Materiał "Faktów z Zagranicy TVN24 BiS".

  czytaj więcej »
 • "Walczył o przetrwanie", teraz triumfuje we Wschodniej Gutcie. Asad z gospodarską wizytą

  "Walczył o przetrwanie", teraz triumfuje we Wschodniej Gutcie. Asad z gospodarską wizytą

  Dwie twarze Syrii. Ta prawdziwa, krwawa i potworna. I ta sztuczna, którą zaprezentował Baszar al Asad. W ciemnych okularach i garniturze prowadził auto ulicami wyzwolonego miasta, witał się z żołnierzami. Zapewniał też o wyzwoleniu kolejnych terenów kraju. Propaganda nic nie wspomina ani o zrzucanych na cywilną ludność bombach ani krwawych atakach, po których całe szpitale zamieniają się w gruzy. Materiał "Faktów z Zagranicy TVN24 BiS".

  czytaj więcej »
 • Cztery podobne wybuchy i bomby-paczki. "Nad sprawą pracuje armia dochodzeniowców"

  Cztery podobne wybuchy i bomby-paczki. "Nad sprawą pracuje armia dochodzeniowców"

  Ted Kaczyński 18 lat temu terroryzował Amerykanów. Wysyłał bomby w przesyłkach tym, którzy jego zdaniem zasłużyli na karę w latach 1978-1995. Zamierzał walczyć w ten sposób ze złem wynikającym - w jego mniemaniu - z postępu technicznego. FBI nazwała go "unabomberem". Federalne Biuro szuka teraz innego sprawcy i ale to, co dzieje się od kilku tygodni w Austin, coraz bardziej przypomina sprawę sprzed lat. Już czwarta bomba wybuchła w Teksasie, a sprawca - bądź sprawcy - pozostają nieuchwytni. Za pomoc w ich odnalezieniu czeka nagroda w wysokości ponad 100 tysięcy dolarów. Materiał "Faktów z Zagranicy TVN24 BiS".

  czytaj więcej »
 • Angela Merkel "obchodzi się z Polską jak z jajkiem"

  Angela Merkel "obchodzi się z Polską jak z jajkiem"

  To było niezwykle kurtuazyjne. Kanclerz Niemiec jest na etapie obchodzenia się z Polską jak z jajkiem - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Grzegorz Sroczyński z TOK FM, komentując wizytę kanclerz Merkel w Polsce. - Angela Merkel tak słaba politycznie jeszcze nigdy nie była jak teraz - stwierdził z kolei Agaton Koziński, dziennikarz "Polska the Times" i dodał, że "utrzymuje się na stanowisku kanclerskim długo, ale mimo czwartej kadencji pokazuje, jak jest elastyczna".

  czytaj więcej »
 • Śmierć na cyrkowej arenie. "Takie rzeczy się zdarzają. Jak wypadki lotnicze"

  Śmierć na cyrkowej arenie. "Takie rzeczy się zdarzają. Jak wypadki lotnicze"

  W ten zawód wpisane jest ryzyko, dlatego te spektakle robią tak ogromne wrażenie - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marcin Mroziński, który występował w Cirque du Soleil i finalista programu "You can dance", komentując śmiertelny wypadek akrobaty podczas pokazu w Tampa Bay na Florydzie. - Ci ludzie to najlepsi fachowcy, najlepsi artyści, najlepsi akrobaci - stwierdził z kolei Roman Gruszkiewicz. Trener skoków na trampolinie dodał, że sztuka cyrkowa "to saperska robota" i "takie rzeczy po prostu się zdarzają jak wypadki na ulicach".

  czytaj więcej »
 • Brytyjskie media: nowiczok został umieszczony w bagażu Julii Skripal

  Brytyjskie media: nowiczok został umieszczony w bagażu Julii Skripal

  Brytyjski dziennik "Telegraph" opisał w piątek, jak mógł zostać otruty były rosyjski szpieg Siergiej Skripal. Powołując się na "źródła wysokiej rangi", napisali, że paralityczno-drgawkowy bojowy środek nowiczok został umieszczony przez Rosjan w bagażu córki byłego rosyjskiego szpiega, jeszcze zanim wyleciała z Moskwy do Wielkiej Brytanii. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Przestańmy używać słowa 'wybory'. To jest jak rytuał"

  "Przestańmy używać słowa 'wybory'. To jest jak rytuał"

  Przed niedzielnymi wyborami prezydenckimi w Rosji, w których Władimirowi Putinowi nie zagraża żaden z rywali, władze walczą przede wszystkim o frekwencję. Wysoki procent głosów na Putina przy wysokiej frekwencji ma ugruntować prawomocność elekcji. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Weszli do wioski i zaczęli zabijać. 50 lat temu doszło do masakry w My Lai

  Weszli do wioski i zaczęli zabijać. 50 lat temu doszło do masakry w My Lai

  Mija dokładnie 50 lat od jednej z najgłośniejszych zbrodni wojennych popełnionych po II wojnie światowej. Wszystko zaczęło się, gdy kilka dni wcześniej w pułapce zastawionej przez żołnierzy Vietcongu zginął bardzo lubiany przez żołnierzy sierżant Dostali sygnał, że w niedalekiej wiosce ukrywają się partyzanci odpowiedzialni za zasadzkę. Gdy tam dotarli, zaczęła się masakra. Masakra zupełnie niewinnych ludzi. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Rokita: Moskwa znajduje się w coraz głębszej defensywie

  Rokita: Moskwa znajduje się w coraz głębszej defensywie

  - Od czasu, kiedy Rosja interweniowała na Ukrainie, w Donbasie, zajęła Krym, to cały czas mamy do czynienia z taką sytuacją, w której nie ma żadnych przełomowych kroków ze strony Zachodu, które wypychałyby Rosję ze światowej sceny politycznej - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS komentator polityczny Jan Maria Rokita. Jak jednak zaznaczył, izolacja Rosji to proces powolny, ale postępujący. - Kolejne delikatne, pełne wahań restrykcje wobec Rosji podejmowane przez Zachód powodują, że Moskwa się znajduje na arenie międzynarodowej, w gruncie rzeczy, przynajmniej w stosunkach z Zachodem, w coraz głębszej defensywie - ocenił. Zdaniem Rokity otrucie Siergieja Skripala będzie skutkowało pogłębieniem się tego niekorzystnego dla Putina procesu.

  czytaj więcej »
 • "Jeśli politycy będą wchodzić w buty historyków, doprowadzi to do katastrofy"

  "Jeśli politycy będą wchodzić w buty historyków, doprowadzi to do katastrofy"

  - Jeśli politycy będą wchodzić w buty historyków, to doprowadzi to do katastrofy w naszych dwustronnych stosunkach. Potrzebujemy koalicji między naszymi państwami, sojuszu dwóch silnych państw - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. - Chciałbym zwrócić się z uprzejmą prośbą do moich polskich przyjaciół: nie odwracajcie się od Ukrainy - zaapelował. W rozmowie z Jackiem Stawiskim poruszył też sprawę otrucia byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii.

  czytaj więcej »
tvnpix