Igrzyska olimpijskie bez Rosjan? „Tolerancja dla dopingu musi być zerowa”

17.06 | Igrzyska olimpijskie bez Rosjan? „Tolerancja dla dopingu musi być zerowa”
17.06 | Igrzyska olimpijskie bez Rosjan? „Tolerancja dla dopingu musi być zerowa”
TVN24 BiS
17.06 | Igrzyska olimpijskie bez Rosjan? „Tolerancja dla dopingu musi być zerowa”TVN24 BiS

W piątek szef Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatlecznych (IAAF) Sebastian Coe potwierdził zawieszenie rosyjskich lekkoatletów, ale nie wykluczył jednoznacznie ich udziału w sierpniowych igrzyskach w Rio. Sprawę tę komentowali w „Faktach z Zagranicy” w TVN24 BiS Maciej Petruczenko z „Przeglądu Sportowego” i Marek Plawgo, były polski lekkoatleta, sprinter i płotkarz.

Według dziennikarza sportowego Macieja Petruczenki jest kilka możliwych rozwiązań tej sytuacji. Po pierwsze – zgodnie z rekomendacją IAAF – ci rosyjscy lekkoatleci, co do których jest absolutna pewność , „że się nigdy nie dopingowali i nie dopingują”, będą mogli wystąpić do IAAF o zgodę specjalną na start i ją dostaną. Warunek ich udziału w igrzyskach będzie taki, że wystąpią pod „neutralną” flagą, czyli – jak wyjaśnił gość Piotra Kraśki – flagą MKOl-u.

Drugą grupą sportowców, którzy będą mogli wystąpić na igrzyskach są ci, którzy „zdekonspirowali ten system dopingowy” – mówi Petruczenko. Chodzi tu m.in. o Julię Stiepanową, która na początku maja powiedziała w amerykańskiej telewizji o stosowaniu dopingu przez niektórych rosyjskich sportowców i pomogła w ujawnieniu afery. Obecnie – podkreślił gość Piotra Kraśki – Stiepanowa kryje się przed reżimem Putina w Kalifornii. Po trzecie, tłumaczył dziennikarz „Przeglądu Sportowego”, poszczególni zawodnicy, a nawet cały związek lekkoatletyczny Rosji może też wystąpić do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie i „ewentualnie sprawę wygrać przed sądem”. Wreszcie – dodał Petruczenko – sam MKOl może własnowolnie dopuścić lekkoatletów z Rosji do igrzysk, bo to on jest ich gospodarzem, „ale takiego afrontu Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Federacji Lekkoatlecznych na pewno nie zrobi” – zauważył. Drugi gość Piotra Kraśki w „Faktach z Zagranicy”, były polski lekkoatleta Marek Plawgo podkreślił, że brak nałożenia takiej kary na rosyjskich sportowców „byłby swoistym przyzwoleniem na doping”. Według niego była to więc decyzja dobra. – Jeżeli chcemy walczyć z dopingiem i chcemy walczyć skutecznie, trzeba jasno wskazać, że takich praktyk się nie toleruje – ocenił były lekkoatleta. „Tolerancja dla dopingu musi być zerowa” – dodał stanowczo.

Co ciekawe, jak przypomniał Maciej Petruczenko, „na skalę przemysłową doping w sporcie wyczynowym zaczął się w Stanach Zjednoczonych, (…) a ZSRR i NRD zaczęły to kopiować”. – Zapominamy o tym, że przez dziesiątki lat medale na wielkich igrzyskach olimpijskich i rekordy świata ustanawiali jadący na straszliwym dopingu Amerykanie, którzy byli pod tym względem kryci, ponieważ te wielkie korporacje amerykańskie były głównymi sponsorami igrzysk olimpijskich – mówił dziennikarz. Petruczenko zauważył też, że podobnie sprawa wygląda w obecnym skandalu dopingowym. Tam również bardziej liczyły się pieniądze niż reagowanie na doniesienia o dopingu systemowym w Rosji i zwalczanie go.

Autor: Piotr Kraśko / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS