Fakty z zagranicy

"Jesienią nastąpi negatywna kumulacja wszystkich sygnałów i sporów" z UE

"Jesienią nastąpi negatywna kumulacja wszystkich sygnałów i sporów" z UE

16.05 | Paweł Kowal i Mirosław Oczkoś w "Faktach z Zagranicy"

Foto: Fakty z zagranicy | Video: Fakty z zagranicy
Jest wielu ludzi na Zachodzie, którzy uważają, że rozszerzenie Unii Europejskiej w 2004 roku to był błąd. Wiele osób uważa, że potrzebna jest Europa dwóch prędkości - ocenił w "Faktach z Zagranicy" były europoseł dr Paweł Kowal. Jego zdaniem niechęć części Zachodu wobec nowych krajów Unii Europejskiej przyczyni się do tego, że "jesienią nastąpi negatywna kumulacja wszystkich sygnałów i sporów" między instytucjami unijnymi a Polską. Dr Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku, zauważył z kolei, że istnieje duży problem z wizerunkiem polskiej polityki zagranicznej. - Wizerunkowo wygląda to tak, że Polacy mówią "nie". Dlaczego? "Bo nie". To jest argument dziecka - mówił odnosząc się do stanowiska polskiego rządu w sprawie relokacji uchodźców.

Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • "Protesty są nadal potrzebne, bo została jedna ustawa, która jest niesłychanie istotna"

  "Protesty są nadal potrzebne, bo została jedna ustawa, która jest niesłychanie istotna"

  - Protesty są nadal potrzebne, bo została jedna ustawa, która jest niesłychanie istotna - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Piotr Stasiński z "Gazety Wyborczej". Zdaniem dziennikarza, nowelizacja ustawy o sądach powszechnych daje silne narzędzia władzy ministrowi sprawiedliwości i sprawi, że "będzie łatwiej wymusić konformizm" na sędziach. - Jak chce się mieć drugą kadencję, to nie można się opierać tylko na elektoracie partii rządzącej - dodał Stasiński, odnosząc się do decyzji prezydenta o wecie. - Z całą pewnością istnieje problem w relacjach między Andrzejem Dudą a Prawem i Sprawiedliwością - uważa drugi gość programu, Piotr Skwieciński z tygodnika "wSieci". W jego opinii bilans prezydentury obecnej głowy państwa jest dobry. - Wystawienie przez partię rządzącą innego kandydata na prezydenta byłoby czymś bardzo dziwnym - ocenił.

  czytaj więcej »
 • 87 proc. Duńczyków dobrze ocenia sądy. W czym tkwi sekret ich działania?

  87 proc. Duńczyków dobrze ocenia sądy. W czym tkwi sekret ich działania?

  W Danii niemal 90 procent społeczeństwa ufa swoim sędziom i ma bardzo dobre zdanie o wymiarze sprawiedliwości. W porównaniu z tym skandynawskim krajem, Polska plasuje się dopiero na 26. miejscu rankingu społecznego zaufania do sądów. Ponadto tamtejsze sądy działają o wiele wydajniej niż polskie, choć sędziowskie grono jest tam o 1/4 mniejsze. Duńskim sędziom w pracy niemal zawsze pomagają ławnicy i eksperci.

  czytaj więcej »
 • Bronisław Komorowski: być może Andrzej Duda się jeszcze rozkręci

  Bronisław Komorowski: być może Andrzej Duda się jeszcze rozkręci

  - Oceniam pozytywnie te weta - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były prezydent Bronisław Komorowski, stawiając jednak znak zapytania przy tej decyzji. Jego zdaniem, motywacja Andrzeja Dudy była dążeniem do kompromisu. - Są jednak sprawy, w których nie ma na niego miesjca - ocenił Komorowski i dodał, że "zawetowanie trzech ustaw byłoby oznaką opowiedzenia się po stronie ładu demokratycznego". Według gościa Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, Andrzej Duda "może się jeszcze rozkręci". - Pytanie, czy pan prezydent uszanuje konstytucję i zasadę niezależności sądów, czy też będzie chciał przechwycić te uprawnienia, które miał otrzymać minister Ziobro - zastanawiał się były Komorowski.

  czytaj więcej »
 • Weto prezydenta na czołówkach światowych mediów. "Wygrał protest polskich millenialsów"

  Weto prezydenta na czołówkach światowych mediów. "Wygrał protest polskich millenialsów"

  Ogromne protesty i ostatecznie weto prezydenta zrobiły wrażenie za granicą. Polska dawno nie była na tylu czołówkach gazet, na których widnieją słowa takie jak: "zaskoczenie", czy "niespodzianka". Brytyjski "Guardian" sugeruje, że "podejrzenia pozostają", bo weto miało być ruchem taktycznym, żeby osłabić siłę protestów. Europejskie media piszą o buncie głowy państwa, jego konflikcie z rządem i o obywatelach, którzy obronili demokrację. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Najgorszą dla demokracji rzeczą jest to, jeżeli ona nie obchodzi obywateli"

  "Najgorszą dla demokracji rzeczą jest to, jeżeli ona nie obchodzi obywateli"

  - Polskę trzeba naprawiać razem z ludźmi, a nie w kontrze do nich - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były doradca prezydenta Komorowskiego i działacz opozycji w PRL-u Henryk Wujec, komentując protesty przeciwko reformie sądownictwa zaproponowanej przez PiS. - Ja to porównuję do sytuacji latem 1980 roku, kiedy tworzyła się „Solidarność” i to poczucie, że wreszcie mamy coś do powiedzenia. Klimat jest ten sam, bo nie ma agresji - ocenił. Drugi gość programu, historyk dr Zbigniew Girzyński, docenił frekwencję na demonstracjach, tym bardziej imponującą, że mamy okres wakacyjny. - Najgorszą dla demokracji rzeczą jest to, jeżeli ona nie obchodzi obywateli - stwierdził.

  czytaj więcej »
 • "Prezydent podjął działania, które mają na celu rozładowanie sytuacji"

  "Prezydent podjął działania, które mają na celu rozładowanie sytuacji"

  - Prezydent podjął działania, które mają na celu rozładowanie tej sytuacji, by debata w tak ważnych sprawach przebiegała w sposób godny i merytoryczny, a nie wiecowy - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Marian Piłka z Prawicy Rzeczypospolitej, komentując prezydenckie weto dla ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. - To lekko osłabi napięcie w relacjach z Unią Europejską, ale w Komisji Europejskiej wciąż toczy się postępowanie wobec Polski - przypomniał drugi gość programu, Marcin Święcicki z Platformy Obywatelskiej. Trzeci gość "Faktów z Zagranicy", politolog Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk, wyraził opinię, że Andrzej Duda podjął decyzję między innymi pod wpływem protestów słyszanych z różnych stron. - Od pewnego momentu było jasne, że nie protestują tylko przeciwnicy rządu Prawa i Sprawiedliwości, ale ludzie o różnych intencjach, także bardzo patriotycznych - zwrócił uwagę.

  czytaj więcej »
 • Protestujący i unijni politycy zadowoleni z weta. PiS: układ się broni

  Protestujący i unijni politycy zadowoleni z weta. PiS: układ się broni

  Ludzie, którzy przez 8 dni i nocy protestowali, maszerowali i domagali się potrójnego weta, są usatysfakcjonowani, mimo, że tylko dwie z trzech ustaw mają być zawetowane. Zadowoleni są też politycy w Unii Europejskiej, która krytykowała nadciągającą rewolucję w polskich sądach. Nastroje w obozie rządowym są inne. Układ się broni - to przekaz od jednego z prominentnych polityków PiS. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Weto prezydenta Andrzeja Dudy głośno komentowane w zagranicznych mediach

  Weto prezydenta Andrzeja Dudy głośno komentowane w zagranicznych mediach

  Amerykańscy konserwatyści, lewicowe i prawicowe brytyjskie gazety, czołowe media świata wielkich finansów, takie jak Bloomberg czy Financial Times, a nawet Al Jazeera i watykański L'Osservatore Romano. Wszyscy oni komentowali i często krytykowali ostatnie plany reformy polskich sądów. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zapowiedział weto do dwóch z trzech ustaw. Ten nagły i niespodziewany zwrot w tej historii, niejednokrotnie był tematem numer jeden w mediach poza granicami Polski. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • MAKS - święto lotnictwa niedaleko Moskwy

  MAKS - święto lotnictwa niedaleko Moskwy

  Rosja chwali się swoim potencjałem lotniczym. Okazją jest trwający właśnie moskiewski salon lotniczy i kosmiczny - MAKS. Impreza odbywa się co dwa lata w miasteczku Żukowskij niedaleko stolicy Rosji. Przyciąga ona rekordowe liczby widzów - w tym roku organizatorzy spodziewają się 400 tysięcy odwiedzających. Materiał "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Jaki naprawdę jest amerykański Sąd Najwyższy? "Amerykanie mają przekonanie, że należy dbać o różnorodność"

  Jaki naprawdę jest amerykański Sąd Najwyższy? "Amerykanie mają przekonanie, że należy dbać o różnorodność"

  W Polsce często odwołujemy się do zagranicznych wzorców. Projektując rozwiązania prawne, polskim politykom zdarza się wskazywać na recepty opracowane w zachodnich demokracjach. Nie inaczej jest ze zmianami w sądach. Jak więc wygląda Sąd Najwyższy w Stanach Zjednoczonych oraz procedury wyboru i odwoływania jego sędziów? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Zandberg: Prezydent powinien rozpocząć debatę nad reformą sądownictwa. Ale taką na poważnie

  Zandberg: Prezydent powinien rozpocząć debatę nad reformą sądownictwa. Ale taką na poważnie

  Jeżeli chcemy tą przewagę PiS-u zniwelować, chcemy utrzymać normalność i demokracje, to musimy grać na wielu fortepianach - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Władysław Kosiniak-Kamysz. Przewodniczący PSL mówił, że jego partia, partia Razem, jak i inne partie muszą współpracować, bo każda trafia "do różnych ludzi". - To, co prezydent powinien zrobić, po pierwsze: zawetować te ustawy, te groźne ustawy - mówił z kolei Adrian Zandberg z partii Razem. - A po drugie, (prezydent powinien - przyp. red.) rozpocząć wielką publiczną debatę nad reformą polskiego sądownictwa, ale taką, która będzie się odbywała na poważnie - dodał.

  czytaj więcej »
 • Nałęcz: to, co robi PiS, zsyła Donalda Tuska do polskiej polityki

  Nałęcz: to, co robi PiS, zsyła Donalda Tuska do polskiej polityki

  Nie jest marzenie Donalda Tuska, żeby ubiegać o jakieś stanowiska w Polsce. On już w życiu osiągnął wszystko - mówił w "Faktach z Zagranicy" profesor Tomasz Nałęcz, były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jego zdaniem Tusk marzy o tym, aby spędzić czas z rodziną, odpocząć i podróżować. - Jednak to, co robi PiS, w naturalny sposób zasysa go do polskiej polityki - dodał. - Wybiera się zawsze spośród kandydata (na lidera), którzy mogą być wybieralni, którzy są znani w szerokiej opinii publicznej. W tym rozumieniu Donald Tusk ma szansę - mówił Ryszard Bugaj, ekonomista i były doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dodał, że nie jest pewien, czy Tusk nie chciałby wrócić na polską scenę polityczną.

  czytaj więcej »
 • "Tusk ma swoje obowiązki w Europie, powinien się nimi zajmować"

  "Tusk ma swoje obowiązki w Europie, powinien się nimi zajmować"

  - Pan Donald Tusk ma swoje obowiązki w Europie, powinien się nimi zajmować. Liczymy, że zacznie również wykorzystywać tę swoją pozycję dla dobra Polski, dbając o Polskie interesy. Natomiast w Polsce będziemy rozmawiać we własnym gronie o naszych sprawach - mówił w "Faktach z Zagranicy" Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Horała dodał, że "tytuł do spotykania się" może mieć Schetyna, bądź inni liderzy polskich partii politycznych. - Donald Tusk z troską o Polskę, bo wie doskonale, co dzieje się w Brukseli i co mówi się o Polsce, chce spotkać się z Polskim prezydentem - podkreślał z kolei Borys Budka z Platformy Obywatelskiej. - Donald Tusk chce wytłumaczyć Andrzejowi Dudzie te zagrożenia, które płyną z tych uchwalanych, niekonstytucyjnych, sprzecznym z prawem europejskim ustaw. Donald Tusk pragnie dialogu, by prezydent Rzeczpospolitej jeszcze przemyślał podpisanie niekonstytucyjnego prawa - dodał.

  czytaj więcej »
 • Zagraniczne media i rządy o sytuacji sądownictwa w Polsce

  Zagraniczne media i rządy o sytuacji sądownictwa w Polsce

  Powaga zmian w polskich sądach i skala protestów sprawiają, że to najważniejsze tematy w krajowych mediach w ostatnich dniach. To, co dzieje się w Warszawie i w wielu innych polskich miastach, nie umyka także zagranicznym redakcjom. Sprawami Polski za granicą zajmują się jednak nie tylko dziennikarze - nie brakuje komentarzy i oświadczeń rządowych. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix