Kamery, satelity i zwalczenie ognia ogniem. Jak zwalcza się pożary w XXI wieku


Media na całym świecie pokazują dramatyczne zdjęcia z Kalifornii i Portugalii. Gigantyczne pożary pustoszą setki hektarów. Są nie do zatrzymania, chociaż strażacy do walki z nimi rzucają wszystko, co mają. To za mało. Jak w XXI wieku walczy się z pożarami?

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Ogień kontra ogień. Walczący z pożarem kalifornijscy strażacy tym razem w roli podpalaczy. To jeden ze sposobów na to, żeby powstrzymać nadciągający żywioł. A przynajmniej zmienić kierunek, w którym się rozprzestrzenia.

- Wypalony pas zieleni wzdłuż drogi zapewni nam strefę buforową, która utrudni rozprzestrzenianie się ognia. Dzięki temu zyskamy czas potrzebny na walkę z pożarem - tłumaczy Sean Jerry ze stanowej straży pożarnej w Kalifornii.

Podstawa to obserwacja

Ta walka tak naprawdę rozpoczyna się znacznie wcześniej, jeszcze zanim pojawia się pierwsze płomienie. Polega ona na obserwacji.

- Są dostrzegalnie, czyli wieże, na których w okresie szczególnego zagrożenia dyżurują ludzie. To są również wieże, na których są zamontowane kamery monitorujące dany obszar leśny. To są również loty patrolowe samolotów pożarniczych, a także patrole piesze - wymienia st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Także na obserwacji zmieniającej się pogody z kosmosu. Monitoruje się przede wszystkim miejsca szczególnie narażone na pojawienie się pożaru, a te określane są w oparciu o tzw. trójkąt spalania. Jego podstawą jest paliwo, czyli materiał podatny na zapalenie, a także źródła ognia, naturalne bądź sztuczne.

Żeby ogień mógł się rozwinąć, potrzebne są dwa czynniki - tlen i ciepło, czyli odpowiednia temperatura. To sprawia, że do pożarów najczęściej dochodzi na terenach zalesionych, na których przez większą część roku panuje wysoka temperatura.

Kilka frontów walki

Z pożarem lasów walczy się na kilku frontach. Z powietrza, atakując ogień wodą i specjalnymi substancjami, które utrudniają jego rozprzestrzenianie, takich jak fosforan amonu. W tym samym czasie strażacy na ziemi mają jedno zadanie - odgrodzić szalejący żywioł od najbliższej zabudowy.

Żywioł jednak potrafi być przebiegły. - O takim pożarze mówimy, że jest napędzany wiatrem. Wiatr go rozdmuchuje i sprawia, że szybciej się rozprzestrzenia - podkreśla strażak Jimmy Bernal.

Ogień zawsze bezbłędnie odnajduje drogę. Tak było choćby podczas pożaru w wieżowcu Greenfell Tower. Brak odpowiednich systemów wczesnego ostrzegania i skutecznej instalacji sprawił, że gdy na miejscu pojawili się strażacy, dla wielu mieszkańców uwięzionych w środku było już za późno. Budynek okazał się śmiertelną pułapką.

Przyszłość pożarnictwa

- Dzisiaj, projektując budynki, człowiek musi tak budować, by one skutecznie same się broniły. To nie tylko systemy wykrywania pożaru, ale także systemy zraszaczowe, tryskaczowe, materiały, które mają określoną odporność ogniową - mówi st. bryg. Paweł Frątczak.

W walce z ogniem wciąż decydującą rolę odgrywa człowiek. Ale i to za jakiś czas może się zmienić, nie tylko z powodu robotyzacji.

Naukowcy pracują nad substancjami, które podczas gaszenia mogłyby być używane zamiast wody. To pozwoliłoby nie tylko gasić pożar, ale jednocześnie powstrzymywać jego rozprzestrzenianie.

Autor: Marcin Masewicz / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS