Fakty z zagranicy

Donald Trump ułaskawił dwa indyki. Darowane życie spędzą na farmie w Wirginii

Donald Trump ułaskawił swojego pierwszego indyka. Na dwa dni przed Świętem Dziękczynienia prezydent Stanów Zjednoczonych darował życie ptakom o imionach Wishbone i Drumstick. Indyki trafią na farmę na Uniwersytecie w Wirginii. Są już tam zwierzęta ułaskawione przez Baracka Obamę, George'a Busha a nawet Billa Clintona.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Farma pokazowa w Blacksburgu, 400 km od Waszyngtonu. Drumstick i Wishbone - indyki z Minnesoty - nie maja pojęcia jak blisko było, by trafiły na stół. Wygrały rywalizację z dwoma kolegami z Pensylwanii.

Prezydent USA żartował, ze chciałby cofnąć decyzję swojego poprzednika o ułaskawieniu rok temu Tatera i Tota. Ale akurat ta decyzja Baracka Obamy jest nie do zmiany, a indyki są na siebie skazane.

Od czwartku ich życie będzie dużo spokojniejsze. Będzie się nimi zajmowała Mallory, studentka uniwersytetu w Wirginii.

- One się nie znają, więc musimy trzymać je osobno, by nie dochodziło do rywalizacji. Będą pewnie dobrymi sąsiadami - uważa Mallory White.

Specjalne traktowanie

Zaraz po wykluciu, w czerwcu zostały wybrane spośród 80 indyczych piskląt i oddzielone od rodzeństwa. Były oswajane z ludźmi i szczególnie traktowane. Puszczano im muzykę, by złagodzić nieco ich porywcze charaktery. Najlepiej czuły się podobno przy utworze "Hot Blooded" grupy Foreigners. W Waszyngtonie mieszkały - jakkolwiek absurdalnie to brzmi - w luksusowym hotelu.

- To wyjątkowe ptaki. Zostały specjalnie wybrane i one to wiedzą - podkreśla Mallory White.

Teraz będą mieszkać w kojcu, a po sąsiedzku Tater, który ma już półtora roku i jest dwa razy większy od młodszych kolegów. Jego brat Tot, chwilowo niedysponowany, jest w innej zagrodzie. Wishbone i Drumstick jeszcze urosną, by być tak wielkie jak Tater, który waży teraz 18 kg.

W tym roku Amerykanie zjedzą na Święto Dziękczynienia 51 mln 650 tysięcy indyków. Przeciętna rodzina wyda na świąteczną kolację średnio 64 dolary. Kilogram indyka kosztuje w USA średnio 2,5 dolara.

Autor: Agata Adamek / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Czy Mateusz Morawiecki zatrzyma "opcję atomową"?

  Czy Mateusz Morawiecki zatrzyma "opcję atomową"?

  Gdy Mateusz Morawiecki obejmował urząd premiera, tłumaczono to między innymi chęcią dokonania nowego otwarcia w relacjach z Europą.Nowy szef rządu staje przed testem trudniejszym niż którykolwiek z tych, które musiała zdawać Beata Szydło. Bo jeszcze nigdy nie było tak blisko uruchomienia słynnego artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej. Bruksela może go przywołać już w najbliższą środę i to nowy premier będzie musiał się zmierzyć z tego konsekwencjami. Pierwszy etap procedury wynikającej z artykułu siódmego nie mówi jeszcze o żadnych karach i sankcjach, nie ma też mowy o odebraniu głosu w Radzie Europejskiej, ale pozycja Polski w polityce międzynarodowej stałaby się dramatycznie słabsza. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Czy ksiądz powinien zachować tajemnicę spowiedzi pedofila? Skandal w Australii

  Czy ksiądz powinien zachować tajemnicę spowiedzi pedofila? Skandal w Australii

  Ogłoszony właśnie w Australii wstrząsający raport o skali pedofilii w tym kraju opiera się na zeznaniach 8 tysięcy ofiar molestowania. Okazało się, że sprawcami szokująco często byli też księża. W ciągu ostatnich 35 lat, w ramach ugody, Kościół katolicki w Australii wypłacił już 300 mln dolarów odszkodowania, ale to nie koniec problemu. W kraju zaczęła się ogólnonarodowa debata dotycząca dwóch spraw: hierarchów, którzy nie reagowali w ogóle albo nie robili tego dość szybko, na doniesienia o przestępstwach popełnianych przez podwładnych, i na temat tajemnicy spowiedzi. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Wybory prezydenckie w Rosji w rocznicę aneksji Krymu

  Wybory prezydenckie w Rosji w rocznicę aneksji Krymu

  Rada Federacji Rosyjskiej zdecydowała, że wybory prezydenckie w tym kraju odbędą się 18 marca 2018 roku. Kampania wyborcza oficjalnie rozpoczyna się 18 grudnia. Wtedy kandydaci będą mogli się zarejestrować i zacząć walkę o głosy. Pierwotnym terminem wyborów był 11 marca, ale uznano, że 18 to o wiele lepsza data, bo to tego właśnie dnia w 2014 roku Rosja anektowała Krym. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Rok po zamachu w Berlinie, rodziny ofiar czują się pokrzywdzone przez władze

  Rok po zamachu w Berlinie, rodziny ofiar czują się pokrzywdzone przez władze

  W rocznicę zamachu na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie, niemieckie służby zatrzymały grupę ludzie podejrzewanych o planowanie kolejnych zamachów, ale to nie rozwiązuje wszystkich problemów. Rodziny ofiar tamtej tragedii mają ogromny żal o to, jak zostały potraktowane; odszkodowania, jakie im zaproponowano, były szokująco niskie, do tego nie wszystkie zostały wypłacone. Bliskim zabitych wystawiono nawet rachunki za sekcje zwłok. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Amerykańska komisja odrzuca przepisy o neutralności sieci

  Amerykańska komisja odrzuca przepisy o neutralności sieci

  Miliony amerykańskich internautów w kluczowej dla nich sprawie otrzymały pełne wsparcie z dość zaskakującej strony. "Komunikacja to jeden z największych darów Boga dla ludzkości. bez komunikacji nie możemy być w pełni ludźmi". To fragment listu, jaki przywódcy największych amerykańskich kościołów z katolickim na czele wystosowali do Federalnej Komisji ds. Łączności w sprawie zniesienia neutralności w sieci. Sprawa jest dość skomplikowana, ale dotknie każdego obywatela USA. Od tej pory dostawcy internetu będą mogli nie tylko wprowadzać dodatkowe opłaty za przeróżne serwisy, ale też tak naprawdę ułatwiać dostęp do jednych a utrudniać dotarcie do innych stron w sieci.

  czytaj więcej »
 • Czarnecki: mamy do czynienia z propagandową nagonką

  Czarnecki: mamy do czynienia z propagandową nagonką

  - Mamy do czynienia z propagandową nagonką - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego i polityk PiS Ryszard Czarnecki. Skomentował w ten sposób zapowiedź tego, że Komisja Europejska wystąpi do Rady Europejskiej z wnioskiem o stwierdzenie istnienia wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez Polskę zasady praworządności. - To nie zakończy się uruchomieniem artykułu 7. Nawet jakby to nastąpiło, to nie ma mowy o sankcjach. Do tego trzeba jednomyślności, a tego przeciwnicy Polski nie uzyskają - stwierdził.

  czytaj więcej »
 • Rosja nie żałuje pieniędzy na wojnę propagandową

  Rosja nie żałuje pieniędzy na wojnę propagandową

  Rosja, ponieważ nie jest krajem demokratycznym, pozwala sobie na robienie rzeczy, których państwa demokratyczne nie robią - na przykład na ingerowanie w wybory na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Tymczasem na horyzoncie pojawia się inne zagrożenie. Wystarczy przeciąć jeden kabel na dnie oceanu, żeby w gruncie rzeczy sparaliżować życie zachodniej cywilizacji. Kreml nie szczędzi też środków na wojnę informacyjną.

  czytaj więcej »
 • "Dyskusje w rosyjskiej telewizji dotyczą głównie jednego tematu - Ukrainy"

  "Dyskusje w rosyjskiej telewizji dotyczą głównie jednego tematu - Ukrainy"

  - Jak się obserwuje dyskusje w rosyjskiej telewizji, to one dotyczą głównie jednego tematu - Ukrainy. Nie spotkałem się z programem dotyczącym spraw wewnętrznych Rosji - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Andrzej Załucki, były ambasador Polski w Moskwie. - Ludzie nie czytają tam gazet - podkreślił, dodając, że państwowa telewizja dla wielu Rosjan jest jedynym źródłem wielu informacji. - Te materiały robi się trochę pod Ukraińców - podkreślił drugi gość programu, Marcin Święcicki (PO). - Przekonuje się, że władze w Kijowie to jacyś faszyści i banda skorumpowanych oligarchów. To ma jakiś oddźwięk - zaznaczył poseł.

  czytaj więcej »
 • Londyn pamięta o ofiarach tragicznego pożaru. W nabożeństwie wzięli udział członkowie rodziny królewskiej

  Londyn pamięta o ofiarach tragicznego pożaru. W nabożeństwie wzięli udział członkowie rodziny królewskiej

  Pól roku po tragicznym pożarze w londyńskiej Grenfell Tower ocaleni mówią, ze “wciąż żyją w piekle” wspomnień i bólu po stracie bliskich. W czwartek odbyło się specjalne nabożeństwo poświęcone pamięci 71 osób, które zginęły w płomieniach 14 czerwca. W uroczystości wzięli udział także członkowie rodziny królewskiej. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Akcja niemiecki antyterrorystów. Zatrzymano islamistów

  Akcja niemiecki antyterrorystów. Zatrzymano islamistów

  Niemiecka policja przeprowadziła w czwartek rano w Berlinie akcję przeciwko islamistom. Antyterroryści zatrzymali kilku podejrzanych i przeszukali siedem mieszkań. Akcja skierowana było przeciwko grupie ludzi, z którymi związany był Tunezyjczyk Anis Amri - sprawca zamachu terrorystycznego na jarmark w Berlinie niemal dokładnie rok temu. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • Szaleństwo na rynku kryptowalut. "Mając bitcoina nie masz nic namacalnego"

  Szaleństwo na rynku kryptowalut. "Mając bitcoina nie masz nic namacalnego"

  Bitcoin nie jest stabilnym źródłem wartości - ostrzega Janet Yellen, szefowa amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Globalna ekscytacja bitcoinem może się skończyć gigantyczną katastrofą. W Polsce specjalne kampanie informacyjne prowadzą też Narodowy Bank Polska i Komisja Nadzoru Finansowego. A jednak wartość kryptowaluty bije kolejne rekordy. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
 • "Nie oszczędzili dzieci. Zabijali i torturowali je jak dorosłych"

  "Nie oszczędzili dzieci. Zabijali i torturowali je jak dorosłych"

  Czystka etniczna dokonana na mniejszości muzułmańskiej Rohindża to bez wątpienia największa zbrodnia ostatnich lat. Szczegółowe dane na ten temat zebrali organizacja Lekarze bez Granic. Ich zdaniem co najmniej 6,7 tysięcy przedstawicieli mniejszości muzułmańskiej, w tym 730 dzieci poniżej pięciu lat, zostało zabitych w pierwszym miesiącu kampanii prowadzonej przez wojsko na zachodzie Birmy. Materia "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

  czytaj więcej »
tvnpix